آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۴۷

 • به‌روزرسانی فهرست ممنوعه‌ها

  دنیای اقتصاد: لیست ممنوعیت‌های وارداتی به‌روزرسانی شد. در تازه‌ترین فاز از سیاست‌گذاری وارداتی کشور و براساس آنچه از سوی قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی عنوان شده، کالاهای ممنوع‌الورود به ۱۶۵۰ قلم کالا افزایش یافته است. این تصمیم تازه در حالی اعلام شده است که استارت ممنوعیت‌های وارداتی از اوایل سال گذشته زده شد و از آن زمان تا به امروز فهرست مذکور طولانی‌تر از قبل شده است.
 • تکذیبیه تجاری ترامپ منتشر شد

  دنیای‌اقتصاد: روز جمعه رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد هیچ توافقی با چین برای حذف تعرفه‌ها نداشته است، اظهاراتی که بار دیگر امیدها را برای دستیابی غول‌های اقتصادی دنیا به یک توافق تجاری کمرنگ کرد. پنج‌شنبه هفته گذشته مقامات رسمی در هر دو کشور مدعی شده بودند آمریکا و چین توافق کردند که در فاز نخست توافق تجاری، تعرفه‌هایی که دولت آمریکا علیه واردات چین اعمال کرده است ملغی شود.
 • «تواضع» درگذشت

  دنیای اقتصاد - بمانجان ندیمی: نوشتن از مرگ دشوار است؛ به خصوص مرگ کسانی که احساس می‌کنیم به این زودی‌ها دنیا را ترک نمی‌کنند. روز گذشته خبر درگذشت جلیل تواضع را که شنیدم، در عین ناباوری خاطره آن روز در ذهنم نقش بست. همان روز که برای انجام یک مصاحبه برای «جمعه‌نامه دنیای اقتصاد» به دیدن ایشان در دفتر مرکزی آجیل و خشکبار تواضع رفتم. فروشگاه تواضع زیر پل پارک وی را بیشتر تهرانی‌ها و حتی مسافران می‌شناسند.
 • ۳ عامل تهدید عرضه محصولات جدید

  سایت خبری اتاق تهران: قیمت‌گذاری، گشودن درهای کشور به روی واردات انواع کالا و غیرقابل پیش‌بینی بودن فضای اقتصادی کشور، ۳ نگرانی جدی است که تولید محصولات جدید را تهدید می‌کند.
 • احتمال ارجاع طرح تشکیل وزارت بازرگانی به مجمع تشخیص مصلحت

  خبرگزاری مهر: عضو کمیسیون صنایع مجلس از پافشاری این کمیسیون بر مصوبه تشکیل وزارت بازرگانی به‌رغم ایراد شورای‌نگهبان خبر داد و گفت: در صورت موافقت صحن، این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌شود. عبدالله رضیان، از پافشاری کمیسیون صنایع و معادن به طرح تشکیل وزارت تجارت و بازرگانی باوجود ایراد شورای نگهبان خبر داد.
 • ضرورت تشکیل کارگروه لوازم‌خانگی

  گروه بنگاه‌ها: رئیس اتاق اصناف تهران در نشست هم‌اندیشی با انجمن صنایع لوازم خانگی بر ضرورت تشکیل کارگروه لوازم‌خانگی برای رفع مشکلات این صنعت تاکید کرد.
 • کارت شناسایی برق صادر می‌شود

  ایسنا: مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر از ارائه کارت شناسایی برق که روی آن شناسه ١٣ رقمی برق مشترکان درج شده است، خبر داد. هادی مدقق با اشاره به روش‌های مختلف پرداخت قبض برق اظهار کرد: یکی از برنامه‌ها، معرفی روش‌های مختلفی بود که مشترکان می‌توانستند پس از حذف قبوض کاغذی برق، وجه قبض خود را پرداخت کنند و روش‌هایی برای افرادی که گوشی هوشمند دارند، پیش‌بینی شده بود.
 • توضیح سازمان شهرداری‌ها درباره بهبود کسب وکار

  دنیای‌اقتصاد: به دنبال انتشار گزارشی با عنوان «معاون وزیر اقتصاد معرفی کرد: پنج کم کار بهبود کسب وکار» در تاریخ ۲۳ مهر ۹۸ در صفحه صنعت و معدن روزنامه «دنیای اقتصاد»، وزارت کشور توضیحات سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور درخصوص نکات مطرح شده در مطلب یادشده را به روزنامه ارسال کرده که به شرح ذیل است: «تکالیف محوله به وزارت کشور که طی تصویب‌نامه شماره ۲۳۱۱۰ ت ۵۳۰۷۹ ه مورخ یکم خرداد ماه ۱۳۹۶ هیات محترم وزیران ابلاغ شده است، شامل اجرای بندهای «پ» و «ت» ماده (۳) تصویب‌نامه مذکور درخصوص ارتقای جایگاه ایران در شاخص اخذ مجوزهای ساخت و ساز و تسهیل فرآیندهای مربوطه است که خلاصه اقدامات به عمل آمده در این راستا به شرح ذیل اعلام می‌شود: ۱-به موجب بند (پ) ماده ۳، معاونت حقوقی رئیس‌جمهور مکلف شده با همکاری وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور)، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست امکان دسترسی به کلیه قوانین و مقررات و فرآیندها و الزاماتی را که سازنده برای اخذ دستور نقشه، مجوز ساخت و پایان کار نیاز دارد از طریق ایجاد دسترسی به سامانه جامع قوانین و مقررات کشور در سامانه وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) فراهم آورد.
 • انتخابی بین انزوا یا تعامل

  دکتر مهرداد سپه‌وند اقتصاددان
  گروه ویژه اقدام مالی یا FATF از این جهت «ویژه» است که کارگروهی تخصصی است. مباحثی که در این زمینه مطرح می‌شود اغلب در حوزه حقوق و به‌خصوص حوزه حقوق بین‌الملل است. در این زمینه مسائل از جنس خوب و بد نیست که ارزش ذاتی داشته باشند و نه تصمیمی درباره کلیت نظام است که موضوع نظرخواهی مستقیم از مردم باشد.
 • تشکیل کارگروه مدیریت کیفیت برای بهبود صادرات

  دنیای‌اقتصاد: براساس مصوبه شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی، کارگروه مدیریت کیفیت به منظور ارتقای کیفیت کالاهای صادراتی تشکیل شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، احسان قمری اظهار کرد: براساس مصوبه شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی، کارگروه مدیریت کیفیت به منظور ارتقای کیفیت کالاهای صادراتی تشکیل شده است.
 • انتصاب دبیرکل جدید کمیته ایرانی ICC

  دنیای‌اقتصاد: محمد خزاعی، سفیر و نماینده دائم پیشین ایران در سازمان ملل متحد و معاون پیشین وزیر اقتصاد، از سوی غلامحسین شافعی، به‌عنوان دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) منصوب شد. غلامحسین شافعی،رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران که ریاست کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی را نیز به عهده دارد پیش از این با استعفای محمدمهدی بهکیش از دبیرکلی این کمیته موافقت کرده بود.
 • برنامه ایران برای بازار افغانستان

  دنیای‌اقتصاد: سرپرست دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی در همایش شناخت بازار افغانستان، با تاکید بر نقش و اهمیت تسهیل تجارت با افغانستان گفت: اولویت‌ توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران تمرکز بر ۱۵کشور همسایه به علاوه چین و هند است که با توجه به شرایط خاص افغانستان، تمرکز روی کالاهای با ارزش افزوده بیشتر و حضور سازمان‌دهی شده در افغانستان از طریق ایجاد شرکت‌های مدیریت صادرات و مطالعه دقیق بازار محقق خواهد شد.
 • راه‌اندازی رگولاتور در حوزه ضایعات و پسماندها

  دنیای‌اقتصاد: راه‌اندازی نهاد تنظیم‌گر در حوزه مبادلات اقلام ضایعاتی و پسماندها پس از بررسی در نشست کمیته تخصصی شورای گفت‌وگو مورد توافق قرار گرفت و مقرر شد اساس‌نامه پیشنهادی آن بر مبنای ضوابط و با اعمال‌نظر ذی‌نفعان، تهیه و در صحن جلسه آتی شورا ارائه شود.

بیشتر