آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۴۳

 • نمره ۴۰دستگاه در بهبود کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: نمره دستگاه‌های اجرایی در بهبود کسب‌وکار بر اساس اطلاعات سال ۹۷ منتشر شد. مرکز آمار و اطلاعات اتاق بازرگانی ایران در گزارشی با توجه به حجم مراجعات و نقش دستگاه‌ها در بهبود فضای کسب و کار، دستگاه‌های مرتبط را در قالب دو گروه اصلی (۲۸دستگاه) و فرعی (۱۲دستگاه) که شامل وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادها، بانک‌ها و... می‌شود، تقسیم‌بندی کرده است. عملکرد دستگاه‌های اجرایی کشور براساس تکمیل پرسشنامه توسط فعالان اقتصادی فعال در سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف مورد ارزیابی قرار گرفته است.
 • برد چین مقابل آمریکا در زمین WTO

  دنیای‌اقتصاد: روز جمعه «سازمان تجارت جهانی» با اعلام نتیجه پرونده‌ای که در سال ۲۰۱۳ چینی‌ها علیه یارانه‌های ضددامپینگ واشنگتن گشودند، به پکن اجازه داد حدود ۶/ ۳ میلیارد دلار از واردات کشورش از آمریکا را هدف تعرفه‌های تنبیهی قرار دهد. به گزارش روزنامه صبح جنوب چین، البته این رقم اعلام شده نصف مقداری است که چینی‌ها در شکایت خود درخواست کرده بودند.
 • تاسیس پنج دفتر تجارت ملی در پنج کشور

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق ایران گفت: پارلمان بخش‌خصوصی، آماده ایجاد پنج دفتر تجارت ملی در پنج کشور جهان، با هدف توسعه بازار و معرفی کالای ایرانی به کشورهای هدف است و نخستین دفتر در روسیه تاسیس خواهد شد. به گزارش «پایگاه خبری اتاق ایران»، غلامحسین شافعی که در نشست کمیسیون تجارت اتاق مشهد سخن می‌گفت، توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه را یکی از راهبردهای اساسی کشورمان برشمرد و عنوان کرد: در این مسیر باید به سمت توسعه روابط پایاپای تجاری حرکت کنیم. طبیعتا نقش سفرا و رایزنان اقتصادی ایران در کشورهای همسایه انکارناپذیر است. وی با اشاره به تجارب نهادهایی نظیر جترو (مرکز توسعه تجارت خارجی ژاپن) و آژانس کوترا (سازمان توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری کره‌جنوبی) بیان کرد: قریب به ۱۰ ماه پیش و با استناد به تجربه‌های موفقی که ذکر شد، پیشنهاد ایجاد دفاتر تجارت ملی با راهبری اتاق ایران را مطرح کردیم تا به مدد این ساختار، توسعه بازار برای کالاهای ایرانی ممکن شود و این موضوع می‌تواند توقعی را که از رایزن‌های اقتصادی می‌رود نیز تامین کند. وی ادامه داد: با توجه به پیوستن ایران به اتحادیه کشورهای اوراسیا، مقرر شد اولین دفتر تجارت ملی در روسیه راه‌اندازی و فعال شود که تا به امروز کار ایجاد دفتر مذکور ۴۰درصد پیشرفت داشته است. به گفته شافعی، کشورهای همسایه در اولویت تاسیس این دفاتر خواهند بود.
 • رشد تولید ۲۶ محصول اصلی صنعتی و معدنی

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تولید محصولات مهم صنعتی و معدنی رو به بهبود است و امیدواریم این روند تا پایان سال به شرایط بهتری برسد. سعید زرندی افزود: از بین کالاهای تولیدی که در کل کشور تولید می‌شود ۴۲ محصول به‌عنوان منتخب به‌طور دقیق رصد و پایش می‌شود که این محصولات مهم‌ترین تولیدات صنعتی و معدنی کشور بوده و بیشترین تاثیر را در این بخش داراست.
 • ثبت ۲۰هزار درخواست برای صدور پروانه اکتشافی

  خبرگزاری مهر: مدیرکل دفتر اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سالانه حدود ٢٠ هزار درخواست برای صدور پروانه اکتشافی داریم که میزان قابل توجهی است. اسدالله کشاورز در نشست کمیته اکتشاف در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه معدن و صنایع معدنی ایران با بیان اینکه امسال، سال انقلاب معدنی است، گفت: یکی از اقدامات در راستای تحقق این موضوع، واگذاری پهنه‌های اکتشافی به کنسرسیومی بوده که به تازگی تشکیل شده است.
 • وصول یک میلیارد دلار مطالبات برقی ایران از همسایگان

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه مطالبات برق ایران از عراق در حال دریافت است، گفت: طی یک سال گذشته بالغ بر یک میلیارد دلار از مطالبات خود را از کشورهای همسایه وصول کرده‌ایم.
 • معمای رسوب ارز در نیما

  دنیای‌اقتصاد: دلیل بی‌مشتری ماندن ارزها در بازار دوم چیست؟ بررسی وضعیت معاملات ارزی در سامانه نیما از سبقت گرفتن عرضه ارز بر تقاضا حکایت دارد. خبری که اولین بار از سوی رئیس کل بانک مرکزی اعلام شد و بر اساس استدلال عبدالناصر همتی نقش مهمی در ثبات این روزهای بازار ارز دارد. حال برآوردهای جدید نشان می‌دهد مازاد عرضه در سامانه نیما، رقمی معادل یک و نیم میلیارد یورو بوده که بی‌مشتری مانده است. محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات روز گذشته به معمای رسوب ارز در سامانه نیما (سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی) پاسخ داد. ارزیابی‌های کنفدراسیون صادرات نشان می‌دهد که بیشتر واردکنندگان به منظور عبور از بوروکراسی‌های اداری تمایل دارند از روش واردات در مقابل صادرات استفاده کنند؛ چراکه نقل و انتقالات ارزی راحت‌تر، هزینه‌ها کمتر و نرخ به‌صورت توافقی بر اساس اختیاری که بانک مرکزی به دو طرف واردکننده و صادرکننده داده است، صورت می‌گیرد. ارزیابی دیگر کنفدراسیون صادرات بیانگر این است که تقاضا کماکان برای واردات با دلار ۴۲۰۰تومانی بالا است و این نشان می‌دهد هرچه نرخ ارز واقعی‌تر شود، تقاضای کاذب در بازار کمتر می‌شود. گزارش این تشکل صادراتی نیز بازگشت ۷۱درصد ارزهای حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور را تایید می‌کند.
 • چشم‌انداز ۵ ساله تجارت دریایی از نگاه «آنکتاد»

  دنیای‌اقتصاد: «کنفرانس توسعه و تجارت ملل‌متحد (آنکتاد)» تازه‌ترین گزارش خود را با عنوان «بررسی حمل‌ونقل دریایی ۲۰۱۹» منتشر کرد. یافته‌های این گزارش حکایت از آن دارد تجارت دریایی جهان در سال ۲۰۱۸ با سرعت آهسته‌تری رشد کرد؛ درحالی‌که در این سال حجم تجارت این حوزه به ۱۱ میلیارد تن رسید. بر این اساس به‌عنوان نشانه‌ای از تحولات اقتصادی و فعالیت‌های تجاری جهان، رشد تجارت بین‌المللی شتاب خود را در ۲۰۱۸ از دست داد.
 • بیم و امید آینده

  مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران
  اقتصاد ایران طی ماه‌های باقی‌مانده از سال ۹۸ با چند چالش قابل‌توجه مواجه است. «افزایش رکودتورمی در صورت ادامه محدودیت صادرات نفت»، «استمرار کاهش ارزش پول ملی»، «افزایش هزینه‌های دولت»، «محدود شدن توان بانک‌ها در تسهیل فعالیت‌های اقتصادی»، «افزایش بیکاری» و «گسترش نرخ فقر» از جمله مهم‌ترین آنها به‌شمار می‌آید.
 • تشکیل میز کالایی برای صنوف تولیدی و خدماتی

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صمت از طراحی میز صادرات صنوف تولیدی و خدماتی در سازمان توسعه تجارت خبر داد و گفت: بر اساس تاکید وزارت صمت، یک میز کالایی در این سازمان به صنوف تولیدی و خدماتی اختصاص می‌یابد. حمید زادبوم در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر از راه‌اندازی میز صادرات صنوف تولیدی و خدماتی خبر داد و گفت: با تاکیدات صورت گرفته در راستای توسعه صادرات صنایع کوچک و متوسط؛ به خصوص واحدهای صنفی، میز صادراتی صنوف تولیدی و خدماتی به‌زودی در سازمان توسعه تجارت راه‌اندازی خواهد شد.
 • جدیدترین عملکرد سامانه رصد آنلاین قیمت‌ها

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، آخرین وضعیت و آمارهای مربوط به سامانه رصد آنلاین قیمت کالاها را تشریح کرد و گفت: حدود ۱۵۹هزار تخلف در زمینه عدم درج قیمت در زمینه گران‌فروشی، عدم صدور فاکتور گزارش شده است که براساس اسناد پرونده تشکیل می‌شود و شکوائیه‌ها به دقت بررسی و به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال می‌شود.
 • صادرات ۷۴ تن زعفران ایرانی

  ایرنا: معاون وزیر جهادکشاورزی در امور باغبانی از صادرات ۲۸۰ تن زعفران در سال گذشته خبر داد و گفت: در پنج ماه نخست امسال ۷۴ تن زعفران از طریق گمرکات ایران به سایر کشورها صادر شده است. محمدعلی طهماسبی روز گذشته در جشن شکرگزاری برداشت زعفران و زرشک قاینات افزود: دولت برای حمایت از کشاورزان به دو صورت خرید حمایتی و توافقی ورود پیدا می‌کند. وی تاکید کرد: دولت قصد ورود به بازار را ندارد، بلکه به‌صورت حمایتی در حاشیه بازار قرار دارد، همچنین دولت نه به‌عنوان تاجر که بیشتر به منظور تنظیم بازار عمل می‌کند. معاون وزیر جهادکشاورزی در امور باغبانی اظهار کرد: قیمت هر کیلوگرم زعفران پوشال معمولی هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، مرغوب ۹ میلیون تومان و سرگل ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده که اگر از این رقم کمتر شود دولت برای خرید حمایتی ورود می‌کند.

بیشتر