آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۴۰

 • ۲۹۴ گام اصلاحی برای کسب‌وکارها

  دنیای‌اقتصاد: گام‌های اصلاحی کشورها برای بهبود فضای کسب‌وکار شناسایی شد. در گزارش سهولت انجام کسب‌وکار ۲۰۲۰ بانک جهانی، مقررات کسب‌وکار در ۱۹۰ اقتصاد به‌منظور بررسی محیط کسب‌وکار آنها مورد ارزیابی قرار گرفته است. این گزارش در بازه زمانی یکساله، اصلاح رویه تسهیل انجام کسب‌وکار را در ۱۱۵ کشور جهان شناسایی کرده است. همچنین اقتصادهایی که بیشترین تلاش را در سهولت انجام کسب‌وکار سال ۲۰۲۰ داشته‌اند، معرفی شده‌اند.
 • ذخیره آب سدها از ۵۰ درصد گذشت

  دنیای اقتصاد: آیا سال آبی جدید همانند سال آبی گذشته پرباران خواهد بود یا نرمال سپری خواهد شد؟ سوالی که در پاسخ به آن می‌توان به بارش‌های ۳۵ روز ابتدایی سال آبی جاری اشاره کرد که از رشد ۵۳ درصدی نسبت به متوسط در درازمدت (آمار ۵۱ ساله) حکایت دارد.
 • طرح رتبه‌بندی کسب‌وکارهای الکترونیکی کلید خورد

  شاتا: مدیر اجرایی نماد الکترونیکی (ای‌نماد) مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از اجرای طرح رتبه‌بندی کسب‌وکارهای الکترونیکی خبر داد. فردوس حاتمی گفت: مرکزتوسعه تجارت الکترونیکی در راستای انجام ماموریت‌‌های خود در حوزه ساماندهی و رتبه‌بندی کسب و کارهای الکترونیکی با هدف فرهنگ‌سازی و کمک به ارتقای کیفیت فضای تجارت الکترونیکی کشور و حمایت از حقوق فعالان این حوزه به‌ویژه مصرف‌‌کنندگان و خریداران، اقدام به رتبه‌بندی این کسب‌وکارها کرده است.
 • مشارکت در تولید

  زهرا شکرچیان
  در حال‌حاضر بخش صنعت کشور از وجود ظرفیت‌های عظیم بیکار یا همان ظرفیت‌های خالی تولید رنج می‌‌برد که در صنایع مهم کشور مانند فرآوری مواد غذایی، صنایع معدنی و پوشاک بیش از ۵۰ ظرفیت‌ها خالی مانده است.
 • ضرب‌الاجل برای ترخیص کالاهای لیست ممنوعه

  دنیای‌اقتصاد: گام جدید برای رفع حبس کالاهای گروه چهارم معروف به «ممنوعه‌های وارداتی» برداشته شد. گمرک ایران در تازه‌ترین تصمیم خود برای تعیین تکلیف گروه کالایی چهارم، در قالب اطلاعیه‌ای آخرین مهلت و شروط ترخیص و ورود کالاهای مذکور را اعلام کرده است.
 • مقررات‌زدایی سرعت می‌گیرد

  دنیای‌اقتصاد: رتبه ۱۲۷ ایران در شاخص کسب‌وکار درحالی از سوی بانک جهانی اعلام شد که برخی از کسب این رتبه ابراز رضایت می‌کنند و برخی همچنان منتقد جایگاه نامساعد ایران در کسب‌وکارند. البته فضای کسب‌وکار ایران به‌واسطه تورم مقررات و قوانین وضعیت نابسامانی دارد. گزارشی که از سوی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی منتشر شد نیز حکایت از آن دارد که از فروردین سال گذشته تا پایان مرداد امسال، هر یک روز و نیم، یک بخشنامه در کشور صادر شده و رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است.
 • تولد بزرگ‌ترین منطقه آزاد تجاری جهان

  دنیای‌اقتصاد: روز دوشنبه آژانس نماینده تجاری آمریکا اعلام کرد درحال بررسی این موضوع است که آیا تعلیق اعمال تعرفه بر ۳۴میلیارددلار از کالاهای چینی را که در روز ۲۸ دسامبر سال‌جاری منقضی خواهد شد، تمدید کند یا خیر.
 • نگرانی از وضع عوارض بر صادرات

  دنیای‌اقتصاد: موضوع اعمال عوارض روی برخی فرآورده‌های صادراتی حوزه کشاورزی به بهانه تنظیم بازار داخل اعتراض فعالان بخش‌خصوصی را به‌دنبال داشته، چراکه به اعتقاد آنها به زیان تولید و صادرات غیرنفتی کشور است. در نشست اخیر کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران این موضوع با حضور نمایندگان برخی تشکل‌های مرتبط مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.
 • اثر تغییرات اقلیمی بر امنیت غذایی

  دنیای‌اقتصاد: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) هشدار می‌دهد که گستره خشکی‌ها و شهرهای روبه‌رشد در منطقه آسیا با سرعتی بیش از میانگین جهانی درحال گرم‌شدن هستند؛ مساله‌ای که تاثیرات قابل‌توجهی بر امنیت غذایی و معیشت میلیون‌ها نفر در این منطقه از جهان خواهد گذاشت.
 • جزئیات فاز دوم رصد آنلاین قیمت کالاها و خدمات

  خبرگزاری مهر: یک مقام مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت از رصد آنلاین قیمت ۱۰۰ قلم کالا و ۱۰۰ نوع خدمات از سوی مردم و مقامات ارشد کشور خبر داد و گفت: فاز دوم این طرح اعلام قیمت خدمات و کالا در محدوده هر منطقه است.
 • ضرورت عبور از اقتصاد نفت‌محور

  پایگاه خبری اتاق ایران: «اقتصاد مقاومتی به معنای ایستادگی بنای اقتصاد کشور در مقابل تکانه‌های ناگهانی است تا با هر تلاطمی، کمر آن خم نشود و زیرساخت‌هایش به چالش کشیده نشود. بیشترین آسیبی که تا به امروز، به‌واسطه این تکانه‌ها وارد آمده، از محل وابستگی اقتصادمان به نفت بوده، پس تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو قطع وابستگی از نفت است.» این را رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر