آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۳۹

 • گره ۵۲ ساله صنایع پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: بیش از نیم قرن از اعمال ممنوعیت برای استقرار واحدهای تولیدی و صنعتی در شعاع ۱۲۰کیلومتری تهران می‌گذرد، اما هنوز اقدامی در زمینه اصلاح این قانون صورت نگرفته و با توجه به شرایط کنونی، این ممنوعیت برای بنگاه‌ها به معضلی بزرگ بدل شده است. به گفته فعالان بخش خصوصی، عدم‌اصلاح این قانون سبب شده تا واحد‌های صنعتی در ۵۲سال گذشته فریز شوند و امکان نوسازی و توسعه از آنها گرفته شود.
 • استارت تجارت ترجیحی با اوراسیا

  دنیای‌اقتصاد: تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه اوراسیا از روز گذشته وارد فاز اجرایی شد. براساس موافقت‌نامه ایران با اتحادیه اوراسیا در مجموع ۸۶۲ قلم کالا شامل ۳۶۰ قلم ترجیحات اعطایی ایران به اوراسیا و ۵۰۲ قلم ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران مشمول تجارت ترجیحی خواهد بود. لیست منتشرشده از کالاهای مشمول اعطای امتیاز از سوی دو طرف، از پیشتازی کالاهای صنعتی برای تخفیف‌های تعرفه‌ای حکایت دارد.
 • پیشرفت در «فاز ۱» مذاکرات صلح تجاری

  دنیای اقتصاد: مذاکره‌کنندگان تجاری چین و آمریکا به انعقاد یک قرارداد تجاری در سطح فاز ۱ نزدیک شدند، تحولی که با خوش‌بینی نسبت به کاهش تنش‌های بین دو کشور، بازارهای سهام جهان را با رشد مواجه کرد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» روز شنبه دفتر نمایندگی تجاری آمریکا و وزارت بازرگانی چین در دو بیانیه جداگانه اعلام کردند با توجه به اینکه برخی از بخش‌های توافق تجاری بین دو کشور هم‌اکنون در حال نهایی‌شدن است، انتظار می‌رود فاز نخست توافق تجاری در ماه آینده میلادی به امضا برسد.
 • نقش بخش خصوصی در کنوانسیون مبارزه با فساد

  دنیای اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی در نشست «کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران به بهانه دهمین سالگرد پیوستن رسمی ایران به کنوانسیون جهانی مبارزه با فساد، ظرفیت‌های فعالیت و مسوولیت بخش خصوصی درباره این کنوانسیون را مورد بررسی قرار دادند. به گزارش اتاق بازرگانی تهران، در این نشست، محمدرضا نجفی‌منش، رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار اتاق تهران، پیشنهاد اختصاص چهار پانل با موضوعات «تبیین تجربیات سمن‌های داخلی حوزه مبارزه با فساد»، «آشنایی با تجربیات بین‌المللی»، «چگونگی جلب‌ مشارکت‌ مردم در گزارشگری فساد» و «چگونگی پیگیری و برخورد با‌ مصادیق‌ فساد» را‌ مطرح کرد.
 • رکوردشکنی بارندگی‌های یک ماه اخیر

  دنیای اقتصاد: میزان خروجی آب از سدهای کشور در یک ماه گذشته با افزایش ۱۰۰ درصدی از مرز ۴میلیارد مترمکعب گذشته و ظرفیت مناسبی از مخزن سدهای کشور به منظور کنترل و تخفیف سیلاب‌های احتمالی اختصاص پیدا کرده است. به گزارش وزارت نیرو، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۹۸) تا روز دوم آبان‌ماه به بیش از ۱۰ میلی‌متر رسیده است که این رقم در مقایسه با بارندگی میانگین ۵۱ ساله حدود ۲۳ درصد افزایش یافته است.
 • ایجاد اسکله جدید نفتی در چابهار

  گروه بنگاه‌ها: معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: در دو سال اخیر پروژه‌های متعددی برای توسعه بندر چابهار تعریف شده و این روند ادامه خواهد داشت. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمدرضا اللهیار در بازدید از بندر چابهار، با اشاره به اسکله نفتی چابهار اظهار کرد: اسکله موجود نفتی، اگر چه نیاز صادراتی چابهار را رفع می‌کند، اما ساخت اسکله نفتی جدید ضرورت دارد.
 • پیشنهاد بخش خصوصی برای توسعه همکاری با ایتالیا

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق ایران در دیدار با سفیر ایتالیا در تهران، با اشاره به سوابق خوب دو کشور در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی، ابراز امیدواری کرد با توجه به اراده طرفین برای تداوم این تعاملات، در آینده همکاری‌هایی دوجانبه به‌صورت منطقه‌ای و در قالب تعامل استان‌های دو کشور، برنامه‌ریزی و دنبال شود. غلامحسین شافعی گفت: ایتالیا همواره یکی از شرکای تجاری خوب ایران بوده و پیش از اعمال تحریم‌ها، این کشور شریک اول تجاری ما در اتحادیه اروپا به‌شمار می‌آمد و ردپای ایتالیا در بسیاری از صنایع ایرانی دیده می‌شود.
 • مسیر کم‌هزینه تعامل با جهان

  دنیای اقتصاد: استقرار روابط اقتصادی پایدار بر پایه منافع متقابل کشورها چگونه ممکن می‌شود؟ چه سازوکارهایی قابلیت تامین امنیت ملی را دارند؟‌ برقراری روابط اقتصادی مسالمت‌آمیز چه اثراتی بر عملکرد ساختارهای اقتصادی و توسعه و بهبود فعالیت بنگاه‌های تولیدی دارد؟ دراین راستا حرکت به سمت «اقتصاد صلح» و پایه‌ریزی اصول متنوع آن، یکی از رهیافت‌هایی است که از سوی کارشناسان و صاحب‌نظران برای ایجاد پیوندی قوی‌، منسجم‌ و بلندمدت‌ میان اقتصادهای جهان پیشنهاد شده است.
 • از قیمت مسکن در کیش چه خبر؟

  گروه بنگاه‌ها- لیلا اکبرپور: قیمت واحدهای مسکونی در منطقه آزاد کیش از اواسط سال ۹۷ شیب صعودی گرفت و شوک عجیبی به بازار مسکن وارد کرد. به عبارتی قیمت متراژ هر واحد آپارتمان نوساز در شهرک‌های نوساز از ۶ میلیون تومان به ۱۴ میلیون تومان افزایش یافت و برج‌های لوکس جزیره، قیمت هرمترمربع ۳۰ میلیون تومان را هم تجربه کردند. البته در نیمه سال ۹۸ کمی از این شیب کاسته شد، اما هنوز قیمت‌ها بالاست و کیشوندان قدرت خرید این واحدها را ندارند. بنابراین خریداران واحدهای مصرفی و خریدارانی که نگاه سرمایه‌گذاری دارند، در انتظار ثبات قیمت‌ها هستند و خرید و فروش‌های فعلی مربوط به بخش سوداگری بازار است.
 • نقش گمرک در ماجرای بخشنامه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: در حدود ۱۷ ماه گذشته دستگاه‌های مختلف دولتی با هدف کنترل فضای تجاری و اقتصادی کشور اقدام به صدور بخشنامه‌ها و ابلاغیه‌های متعددی کردند؛ براساس برآوردها طی ۴۰۰ روز کاری سال ۹۷ و ۹۸ به‌طور متوسط هر «یک و نیم روز» یک بخشنامه از سوی سیاستگذار صادر شده است، عددی که حاکی از یک رکوردشکنی تازه در زمینه صدور بخشنامه‌ها به‌حساب می‌آید. سیل ابلاغ دستورالعمل‌ها در شرایطی رخ داده است که مطابق آمارهای اعلام شده از سوی بازوی پژوهشی وزارت صمت، ۳۰ درصد از مجموع بخشنامه‌های صادر شده توسط وزارت اقتصاد و گمرک تدوین و ابلاغ شده است.

بیشتر