آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۳۸

 • آخرین رده‌بندی لیگ کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: بانک جهانی رتبه کشورها را در گزارش سهولت کسب‌‌‌ کار ۲۰۲۰ به‌روز کرد. در ارزیابی این نهاد بین‌المللی که قوانین کسب‌وکار را برای ۱۹۰کشور مورد ارزیابی قرار می‌دهد، ایران با یک رتبه صعود در رده ۱۲۷ قرار گرفته است؛ رتبه‌ای که البته حکایت از سرعت کم ایران برای باز کردن زنجیر مقررات از چرخ کسب‌‌و‌کارها دارد. این در حالی است که سایر اقتصادهای خاورمیانه طی یک سال اخیر بیشترین اصلاحات برای مقررات‌زدایی و تسهیل کسب‌وکار را در جهان داشته‌اند؛ به خصوص چهار کشور عربستان، اردن، بحرین و کویت.
 • آخرین وضعیت لایروبی رودخانه‌ها

  دنیای اقتصاد: سال آبی جاری با پیش‌بینی‌هایی که از احتمال وقوع سیل حکایت دارد، آغاز شده و از آنجاکه کشور در کمتر از یک سال گذشته با طعم تلخ سیل دست به گریبان بوده است، اقداماتی برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی در دست اقدام است. در همین راستا، مدیرکل دفتر مدیریت بحران شرکت منابع آب ایران با تاکید بر اینکه از ابتدای سال تاکنون حدود ۵۷۰ کیلومتر از رودخانه‌های استان‌های سیل‌خیز، لایروبی و بازگشایی شده است، گفت: در حال حاضر حجم قابل‌توجهی از ظرفیت سدهای مخزنی برای کنترل، مهار و تسکین سیلاب‌های احتمالی آماده‌ شده است.
 • برنامه‌ وزارت صمت برای تامین مالی بنگاه‌ها

  شاتا: برنامه‌های وزارت صمت برای تامین مالی بخش صنعت و معدن، موضوع نشست معاونت طرح و برنامه این مجموعه با شماری از شرکت‎ها در راستای اتمام طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام بود. علیرضا‌ هادی مدیر کل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی وزارت صمت در این نشست گفت: یکی از وجوه تامین مالی، مراجعه به سرمایه‌های سرگردان مردمی با استفاده از ابزارهای موجود در بازار سرمایه است.
 • تدوین دستورالعمل یارانه‌های متقاطع برق

  خبرگزاری مهر: سخنگوی صنعت برق از تدوین دستورالعمل یارانه‌های متقاطع برق خبر داد و گفت: بر اساس این دستور‌العمل مصرف‌کنندگان مختلف که تعرفه برق متفاوتی دارند می‌توانند مازاد مصرف خود را در بورس عرضه کنند. مصطفی رجبی‌مشهدی درباره علت کندی و متوقف شدن عرضه برق در بورس انرژی گفت: فروش برق در بورس از سال ۹۴ اختیاری است و مصرف‌کنندگان می‌توانند برق مورد نیاز خود را از محل بورس خریداری کنند.
 • رشد سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی

  ایسنا: جدیدترین آمار منتشر شده از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران حاکی از افزایش حدود ۲درصدی در واحدهای به بهره‌برداری رسیده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کل کشور در ۶ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است.
 • افزایش ارزش نیروی بادی فراساحلی

  ایسنا: آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد نیروی بادی فراساحلی با کاهش شدید هزینه‌ها و بهبود فناوری که امکان بهره‌برداری بیشتر از منابع انرژی پاک را فراهم کرده است، می‌تواند به صنعتی به ارزش یک تریلیون دلار تبدیل شود. آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد جایگزینی نیروهای تجدیدپذیر به جای سوخت فسیلی برای دستیابی به اهداف مقابله با افزایش گرمای جهانی حائز اهمیت است و توسعه نیروی بادی فراساحلی می‌تواند از تولید ۵ تا ۷ میلیارد تن دی اکسید کربن که بخش نیرو در سطح جهانی تولید می‌کند، جلوگیری کند.
 • رصد چالش تامین برق واحدهای صنعتی

  ایرنا: همایون حائری در جلسه بررسی مشکلات تامین برق شهرک‌ها و واحدهای تولیدی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه مشکلی از لحاظ نیروگاهی و منبع تولید نیرو در کشور وجود ندارد و تنها مشکل رساندن برق به مصرف‌کننده است، اعلام کرد: در برخی مواقع در کشور حبس تولید داریم و نمی‌توانیم آن را به صنعتگر برسانیم.
 • مسیر تقویت روابط تجاری ایران- ازبکستان

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار سفیر ازبکستان گفت: شرایط تجارت در سال‌های اخیر بین ایران و ازبکستان نسبت به گذشته تسهیل شده و زمینه‌های همکاری بسیاری بین دو کشور وجود دارد که باید برای استفاده هرچه بیشتر از آنها تلاش کنیم. رضا رحمانی در دیدار با بهادر عبدالله‌یف با اشاره به اینکه دو کشور ظرفیت‌های بالایی برای توسعه مناسبات در حوزه مختلف دارند که باید مورد استفاده قرار گیرد، افزود: برای رفع موانع پیش‌روی تجار آمادگی کامل داریم و باید با اعزام هیات‌های اقتصادی ایرانی و پذیرش هیات‌های ازبکستانی روابط اقتصادی دو طرف تقویت شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین بر همکاری و تعامل بیشتر بخش خصوصی دو کشور به‌عنوان بازوی توانمند اقتصادی دولت‌ها تاکید و تصریح کرد: افزایش سطح مبادلات و توسعه مناسبات اقتصادی با کشورهای همسایه از اولویت‌های اصلی ایران است و برای تحقق این هدف باید ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها به درستی شناخته و معرفی شود.
 • دور تازه تبادل انرژی ایران و آذربایجان

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو در دیدار با وزیر انرژی جمهوری آذربایجان درباره از سرگیری تبادل انرژی بین دو کشور، تهاتر گاز با برق و سرمایه‌گذاری جمهوری آذربایجان برای احداث یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در آستارا مذاکره کرد. به‌‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان که به همراه رئیس‌جمهور برای شرکت در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به باکو مرکز جمهوری آذربایجان سفر کرده است، در نخستین برنامه رسمی خود با وزیر انرژی این کشور درباره همکاری‌های مشترک گفت‌وگو کرد.
 • شدت گرفتن یکباره بارش‌ها در کشور

  خبرگزاری تسنیم: درحالی که در ۲۸ روز ابتدایی سال آبی جاری تنها ۸/ ۵ میلی‌متر بارش در کشور به ثبت رسیده بود، با شدت گرفتن یکباره بارش‌ها، در فاصله روزهای بیست‌ونهم و سی‌ام مهر، بیش از ۲ میلی‌متر به مجموع بارش‌های کشور افزوده شد. بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از آغاز سال آبی جاری (اول مهر ۹۸) تا سی‌ام مهرماه (۳۰ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر ۹/ ۷ میلی‌متر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۵/ ۷ میلی‌متر) ۵ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۲/ ۱۰ میلی‌متر) کاهشی ۲۲ درصدی را نشان می‌دهد.
 • رونق بخشنامه یا رونق تولید؟

  دنیای‌اقتصاد: تواتر تولید مقررات از پنج روز به یک روز‌و‌نیم رسید. پس‌لرزه سیاست‌های ارزی دولت صدور ۶۲۹ بخشنامه از فروردین‌ماه سال گذشته تا پایان مردادماه ۹۸ است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد اگرچه بعد از تصمیم دولت برای اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار، هر پنج روز یک بخشنامه ارزی و تجاری صادر شد، اما با تولید روزافزون مقررات، صدور بخشنامه به یک روز و نیم رسیده است. در واقع به نظر می‌رسد به جای رونق تولید، رونق بخشنامه در دستور کار سیاست‌گذاران قرار گرفته است. بر اساس گزارش موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، سیل بخشنامه‌ای سال ۹۷ و ۹۸ عمدتا ناشی از شرایط خاص کشور ناشی از تحریم‌ها، محدودیت‌های ارزی و اتخاذ مقررات جدید با هدف کنترل واردات است. بررسی بخشنامه‌های سریالی نشان می‌دهد در حالی که از تیرماه سال ۹۱ تا مرداد سال ۹۶، اولویت‌های واردات کالاها ۶ بار دچار تغییر شده، مجددا از خردادماه ۹۷ تا تیرماه ۹۸ نیز ۶ بار دیگر این اولویت‌ها تغییر کرده است. ارزیابی‌ها همچنین نشان می‌دهد ۶۸ درصد این بخشنامه‌ها با هدف ایجاد محدودیت‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت در فرآیند تجارت کشور و ۳۲درصد نیز در جهت جبران مشکلات ایجادشده و تسهیل در مسیر تجارت بوده است.
 • حقوق داوران

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث داوری ۱، در این نوشتار به حقوق داوران، به مفهوم اختیارات و توانایی آنان می‌پردازیم. داوران در رسیدگی به موضوع اختلافی که طرفین برای حل‌وفصل آن از طریق آنها، توافق کرده‌اند دارای اختیاراتی هستند که ناشی از توافق طرفین در سلب یا تفویض آن اختیارات است و نیز دارای توانایی‌هایی در فرآیند رسیدگی است که سعی در بیان آنها داریم و عبارتند از:
 • آخرین آمار پرونده‌های قاچاق کالا در تهران

  دنیای‌اقتصاد: معاونت حقوقی گمرک تهران در گزارشی آمار پرونده‌های قاچاق کالا در تهران را منتشر و اعلام کرد: در شش ماه اول سال‌جاری ارزش بیش از ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان پرونده قاچاق کالا در تهران بررسی شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزشی ۱۵۰ درصد افزایش داشته است.
 • ایران در محاصره کشورهای پرریسک صادراتی

  دنیای‌اقتصاد: رتبه ریسک اعتبار صادراتی ایران و اقتصادهای همسایه براساس فهرست ۱۸ اکتبر ۲۰۱۹ سازمان همکاری و توسعه اقتصادی منتشر شد. براساس گزارش منتشر شده از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، رتبه ایران در مقایسه با ماه ژوئن همین سال، بدون تغییر مانده است. بنابراین رتبه ریسک اعتباری کشور ۶ است که کشوری پرریسک محسوب می‌شود. رتبه ریسک اعتباری امارات ۲ است و در واقع بهترین رتبه را در ریسک اعتبار صادراتی در اختیار دارد.

بیشتر