• فرصت ایران در عصر کریدورها

  دنیای‌اقتصاد: رابطه ایران با چین در دهه پیش‌رو باید چگونه باشد؟ صریح‌ترین پاسخ به این سوال این است که تعامل با همه جهان برای ایران از نان شب واجب‌تر است. ارزیابی پژوهشگران حوزه ژئوپلیتیک، روابط بین‌الملل و تجارت بین‌الملل این است که ایران به مدد همکاری با چین قادر خواهد بود در یک دهه آینده موقعیت مهم‌تری در نقشه اقتصاد جهانی ایفا کند و تجارت خود را شکوفا سازد. ایده تازه‌ای که در حوزه ژئواکونومی اخیرا مطرح شده این است که ایران به‌واسطه داشتن مشترکات با چین قادر به شراکت با این کشور در پروژه‌ ساخت اقتصاد جهان است.
 • «ستاد تنظیم بازار کشاورزی» تشکیل می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای با تشکیل «ستاد تنظیم بازار کشاورزی» موافقت کردند. به گزارش «ایسنا» نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولید کشاورزی، ماده «یک» این طرح را به تصویب رساندند.
 • کندی خروج کالای اساسی از گمرکات و خسارت صاحبان کالا

  دنیای‌اقتصاد: عضو هیات‌مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: عدم تامین و تخصیص به موقع ارز، وجود ناهماهنگی‌ در بستر توزیع نظام توزیع نهاده‌های دامی و محدودیت‌ ناوگان حمل و نقل داخلی منجر به ماندگاری کالاهای اساسی مورد نیاز کشور در گمرکات شد.
 • تمدید بسته حمایت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا تا شهریور ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: به موجب تصمیم ستاد ملی کرونا، بسته حمایت از کسب‌و‌کارهای آسیب‌دیده از کرونا تا شهریور ۱۴۰۰ تمدید شد.
 • سرمایه‌گذاری کشورهای عربی روی تولید مرغ و تخم‌مرغ

  دنیای‌اقتصاد: «اتحادیه تولید‌کنندگان مرغ کشورهای عربی» با هدف افزایش تولید مرغ و تخم‌مرغ با شرکت ۱۱ کشور عربی راه‌اندازی می‌شود. به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از «پولتری ورلد»، اتحادیه تولید‌کنندگان مرغ کشورهای عربی تشکیل می‌شود که متشکل از نمایندگان اتحادیه تولید‌کنندگان مرغ کشورهای عربستان، کویت، عمان، مصر، سودان، تونس، بحرین، اردن، الجزایر، مراکش و امارات متحده عربی است. دفتر مرکزی این اتحادیه در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی است، یک سازمان غیر‌انتفاعی است که با هدف ارائه کمک به کشاورزان در کشورهای عربی و افزایش تولیدات مرغ و تخم‌مرغ تشکیل شده است. «اتحادیه تولید‌کنندگان مرغ کشورهای عربی» به تولید‌کنندگان در کشورهای عربی، سمینارها و کنفرانس‌های آموزشی برگزار می‌کند و تحقیقات و پژوهش هایی را در سرتاسر کشورها عربی انجام خواهد داد. این اتحادیه قرار است در ماه مارس ۲۰۲۲ در ابوظبی راه‌اندازی شود که در آن نمایندگان بیش از هزار اتحادیه تولید‌کننده مرغ از کشورهای مختلف عربی حضور پیدا می‌کنند و در این گردهمایی رئیس این اتحادیه انتخاب خواهد شد.
 • اثرات کرونا بر تجارت چین در حال محو شدن است

  دنیای‌اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در چین گفت: به استناد آمار منتشرشده ازسوی گمرک چین، حجم تجارت این کشور در ۵ ماه نخست سال ۲۰۲۱ معادل ۲۲۷۱ میلیارد دلار بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۳۸ درصدی را تجربه کرده است.
 • فروش ۲۴۰۰ میلیاردی بازاریابان شبکه‌ای

  دنیای‌اقتصاد: دبیرکل اتاق اصناف ایران از فروش ۲۴۰۰ میلیارد تومان از طریق روش بازاریابی شبکه‌ای و وجود دو میلیون شغل در این بخش در سال گذشته خبر داد و گفت: حدود ۱۹ درصد واحدهای صنفی ازسوی زنان اداره می‌شود.
 • صدور کارت بازرگانی دوباره رونق گرفت

  دنیای‌اقتصاد: معاونت طرح و برنامه وزارت صمت در گزارشی از افزایش بیش از ۶۳ درصدی صدور کارت بازرگانی در دو ماه ابتدایی ۱۴۰۰ خبر داد.
 • کم‌آبی مزمن در کمین ایران

  دنیای ‌اقتصاد: آیا دوره‌های خشکسالی موقت به کم‌آبی مزمن منتهی می‌شود؟ کم‌آبی یا کمبود آب در دهه‌های اخیر به پدیده‌ای رایج در جهان تبدیل شده است. کم‌آبی حاصل عدم توازن بین عرضه و تقاضای آب است. این عدم توازن در دوره‌های خشکسالی به‌دلیل کاهش عرضه آب سطحی و افت تدریجی تراز آب زیرزمینی تشدید می‌شود. در سمت تقاضا، در اثر روند افزایش جمعیت، رشد کشاورزی، تولید انرژی و گسترش صنایع شاهد افزایش تقاضای آب هستیم. برآیند دو سوی عرضه و تقاضا منتهی به تشدید و استمرار پدیده کم‌آبی به‌ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک کشور شده است، به نحوی که حتی در دوره‌های نرمال و ترسالی خفیف تا متوسط باز هم کم‌آبی احساس می‌شود. در چنین شرایطی عموم تصور می‌کنند که رخداد خشکسالی به یک پدیده تقریبا دائمی تبدیل شده است! در حالی که خشکسالی پدیده‌ای گذرا و موقت محسوب می‌شود، اما کم‌آبی در حال تبدیل به یک عارضه مزمن در کشور است.
 • ماینرها همچنان متهم ردیف اول بی‌برقی

  دنیای‌اقتصاد: ماینرها همچنان متهمان ردیف اول بی‌برقی هستند. مقامات مسوول دولتی بی‌برقی‌های زودرس امسال را ناشی از گسترش استخراج رمزارز می‌دانند. در این راستا استاندار تهران روز گذشته گفت: عامل اصلی قطعی برق در تهران رمزارزها هستند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، انوشیروان محسنی‌بندپی اعلام کرد: عامل اصلی قطع برق در تهران ماینرها و رمزارزها هستند و هفت هزار دستگاه مکشوفه در غرب تهران بیش از ۴ درصد برق کشور را مصرف می‌کرد. وی عنوان کرد: برخی افراد سودجو با دستگاه‌های ماینر و برخی ترفندها اقداماتی می‌کنند که کنتورهای برق از مدار شناسایی شرکت توزیع برق خارج می‌شوند و به‌راحتی قابل تشخیص برای افزایش میزان برق مصرفی نیستند.
 • تامین مالی تولید با استفاده از سرمایه‌های خرد مردمی

  دنیای‌اقتصاد: به‌منظور استفاده از سرمایه‌‌های خرد مردمی در قالب تامین مالی تولید از طریق بازار سرمایه و ابزارهای نوین تامین مالی، تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین وزارت صمت با سازمان بورس و اوراق بهادار و پلت‌فرم‌های دارای مجوز منعقد شد.به گزارش «شاتا»، توسعه تامین مالی بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری کشور یکی از برنامه‌های مهم وزارت صمت در راستای حمایت از تولید است و به همین منظور در کنار برنامه‌ریزی برای استفاده بهینه از منابع موجود، بهره‌گیری از منابع جدید مالی در دستور کار وزارتخانه قرار گرفت.
 • تهرانی‌ها تا ۳۰ درصد بیشتر از میا‌نگین کشوری آب مصرف می‌کنند

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران با بیا‌ن اینکه تهرانی‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر از میا‌نگین کشوری آب مصرف می‌کنند، گفت: متوسط مصرف آب هر شهروند ۲۴۰ لیتر در شبانه‌روز است که این رقم در کشور ۲۰۰ لیتر است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا بختیا‌ری اظهار کرد: این افزایش مصرف به دلایل مختلف است. وی ادامه داد: ۵۰ درصد مردم تهران کمتر از حد نرمال که ۱۴ مترمکعب است، آب مصرف می‌کنند. ۳۰ درصد تهرانی‌ها کمی بیش از الگوی مصرف و ۲۰ درصد مصرف غیرمتعارف دارند.
 • پیشنهاد حل مسائل مرزی در کمیته صادرات ستاد تسهیل

  دنیای‌اقتصاد: در نخستین نشست کمیته صادرات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، تحقق مدیریت یکپارچه مرزی و استفاده از ظرفیت استانداری‌ها در این مسیر مورد تاکید قرار گرفت. اولین نشست کمیته صادرات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در اتاق ایران برگزار شد. با توجه به انتخاب اتاق ایران به‌عنوان دبیرخانه ستاد تسهیل، کمیته‌هایی در حوزه‌های تخصصی تشکیل شده و در این چارچوب کمیته صادرات با هدف شناسایی مشکلات و ارائه راهکار، نخستین نشست خود را برگزار کرد.
 • قلاب ترکیه در جذب سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: ترکیه چگونه مقصد محبوب سرمایه‌گذاران شد؟ بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۲، کل مبلغ سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ترکیه فقط ۱۵میلیارد دلار بود؛ درحالی‌که این کشور از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۹ حدود ۲۱۷میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کرده است. ارزیابی‌های کارشناسی نشان می‌دهد این موفقیت مرهون روند اجرای اصلاحات اقتصادی است.
 • دولت جدید و چالش زنجیره‌های ارزش در امنیت غذایی ایران

  دکتر حسین شیرزاد دکترای توسعه کشاورزی
  اگرچه کشاورز ایرانی دیر زمانی است که وارد دوره تا‌ریخی آنتروپوسن (تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت‌های انسانی) شده و کشاورزی به‌عنوان عمده‌ترین محرک تغییر؛ از طریق فشارهای انسانی به محیط‌زیست، اکوسیستم‌ها و محدودیت منابع پایه را به سطوح بالاتر از اکوسیستم رسانده است، اما به‌نظر می‌‎رسد‌ چهار سال پیش‌رو‌ به‌دلیل پدیده «درهم آمیختگی» و انباشت بحران‌های آبی-خاکی، خشکسالی، رشد استهلاک، فقدان سرمایه‌گذاری مکفی، تغییرات اقلیمی، ورشکستگی آبی و بحران دشت‌ها سال‌های بسیار مهمی در تا‌ریخ کشاورزی ایران و اکوسیستم امنیت غذایی کشور خواهد بود و این در حالی است که برنامه‌های در دسترس از لحاظ ساختا‌ر و محتویات، تفاوت چندانی با سال‌های گذشته نداشته و به‌نظر نمی‌رسد که ادامه این رویکردها و سیاست‌های متعارف بتواند به تدوین برنامه متفاوت و کارآمدتری برای تحول شرایط امروزین بخش کشاورزی کشور منتهی شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر