آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۲۸

 • روند بهبود محیط کار

  دنیای اقتصاد: نتایج دوازدهمین گزارش فصلی کسب‌وکار اتاق ایران منتشر شد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد شاخص ملی کسب‌وکار در تابستان سال ۱۳۹۸ بهترین وضعیت را طی یک سال و نیم گذشته ثبت کرده است. بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب‌وکار در تابستان ۱۳۹۸، رقم شاخص کل ۰۷/ ۶(نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که بهتر از وضعیت این شاخص در فصل گذشته آن (بهار ۱۳۹۸ با میانگین ۱۷/ ۶) است.
 • همکاری ایران و هلند در زمینه آب و آبفا

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون): مشاور امور بین‌الملل وزیر نیرو در نشست با سفیر هلند در تهران، از همکاری‌های دو کشور در زمینه آب و آبفا و همچنین برق و انرژی استقبال کرد. محمدعلی فرحناکیان در دیدار با ژاک ورنر سفیر هلند در تهران، به سابقه خوب همکاری‌های دو طرف و کمیته مشترک همکاری‌ها با طرف‌ هلندی اشاره کرد و افزود: روابط ایران با هلند در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی در سطح خوبی قرار دارد. وی با اشاره به ریاست وزارت نیرو در چند کمیسیون مشترک با کشورهای منطقه گفت: این موضوع زمینه مناسبی فراهم کرده تا با یکدیگر در کشورهای ثالث نیز همکاری داشته باشیم.
 • افزایش ۲۵ درصدی تولید واحدهای کوچک

  ایرنا: معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: با اجرای برنامه‌های افزایش تولید واحدهای کوچک صنعتی، میزان تولید ۵۸۹ واحد صنعتی کوچک کشور حداقل ۲۵ درصد افزایش یافت.
 • تعیین تکلیف بدهی معوق واحدهای تولیدی

  دنیای اقتصاد: شرایط تمدید مهلت بازپرداخت بدهی واحدهای تولیدی اعلام شد. براساس هشتاد و پنجمین جلسه مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، واحدهای تولیدی دارای بدهی معوق در سال ۹۸ با پرداخت تنها ۵ درصد از اصل و سود بدهی به‌عنوان پیش پرداخت، از سرفصل غیرجاری خارج شده و بدهی آنها پس از یکسال تنفس، ۵ سال تقسیط می‌شود. از سوی دیگر بر اساس این مصوبه، محرومیت‌های بدهکاران غیرجاری از جمله عدم دریافت خدمات بانکی مشمول این افراد نخواهد شد. این مصوبه در برگیرنده سه بند می‌شود.
 • بارگذاری قیمت خدمات عمومی غیرصنفی در ۱۲۴

  دنیای اقتصاد: قیمت «یکصد قلم خدمات عمومی غیر صنفی» به سامانه ۱۲۴ افزوده شد. سامانه رصد آنلاین قیمت کالا که با هدف حمایت از مصرف‌کنندگان و کنترل قیمت‌ها فعالیت خود را در نیمه مرداد آغاز کرد و در گام اول زمینه رصد قیمتی ۱۰۰ قلم کالای اساسی از طریق این سایت برای عموم فراهم شد، حال در دومین گام قیمت «خدمات عمومی غیر صنفی» نیز در سه گروه «پلیس +۱۰»، «خدمات پیشخوان دولت» و «تعرفه کالا در سردخانه» در سامانه ۱۲۴ بارگذاری شده است. براساس پیش‌بینی اولیه قرار بود برای این گروه نیز زمینه رصد قیمت ۱۰۰ قلم خدمات عمومی غیرصنفی فراهم شود، اما با بررسی سامانه ۱۲۴ مشخص شد که برای دو گروه «پلیس +۱۰» و «خدمات پیشخوان دولت» هر کدام ۱۲ قلم خدمات و برای گروه «تعرفه کالا در سردخانه» نیز ۱۱ قلم خدمات در سامانه ۱۲۴ گنجانده شده و به این طریق امکان رصد قیمت ۳۵ قلم خدمات عمومی غیر صنفی فراهم شده است. به گزارش شاتا، قیمت اقلام اعلام‌شده روی خروجی آپ و سایت ir.۱۲۴.ir قرار گرفته است.
 • تکمیل زنجیره تولید فلزات اساسی در اولویت وزارت «صمت»

  شانا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در شهرستان اهر گفت: یکی از اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت توجه ویژه به بخش معدن است و از مرحله اکتشاف تا استخراج و مراحل فرآوری صنایع معدنی در طول برنامه‌های امسال گسترش پیدا خواهند کرد.
 • صلح تجاری کلید خورد

  دنیای‌اقتصاد: فاز اول صلح تجاری بین آمریکا و چین کلید خورد. مقامات دو کشور پس از ۱۸ماه جنگ تعرفه‌ای، به یک توافق تجاری محدود، اما به گفته آنها بسیار مهم دست یافتند. اگرچه این توافق هنوز روی کاغذ امضا نشده، اما طرف چینی قول خرید ۵۰ میلیارد دلار از محصولات کشاورزی آمریکا را داده و طرف آمریکایی نیز افزایش تعرفه بر ۲۵۰میلیارد دلار کالای چینی را تعلیق کرده است. گزارش‌های بین‌المللی حاکی از این است که توافق آمریکا و چین سکوی پرتاب بازارها شد و بورس دنیا را وارد مدار صعودی کرد.
 • وضعیت قیمت بلیت هواپیما در اربعین

  دنیای‌اقتصاد: قیمت بلیت پروازهای اربعین این روزها سرخط خبرها شده است. اگرچه پیش از این قیمت‌های مصوب شده پروازهای اربعین اعلام شده بود و حتی فروش آنلاین هم ممنوع شد اما گویا همچنان مشکلاتی درخصوص قیمت بلیت‌ها وجود دارد. از یکسو سازمان هواپیمایی زیر‌بار گران‌فروشی بلیت‌ها نمی‌رود و مسوولان این سازمان، گران‌فروشی بلیت را در این ایام تکذیب می‌کنند. اما از سوی دیگر مجلس به‌دنبال گزارش‌های مردمی مبنی بر افزایش بی‌رویه قیمت‌ها وارد گود شده و می‌خواهد کمیته‌ای ویژه برای پیگیری قیمت بلیت هواپیما در اربعین در خانه ملت تشکیل دهد.
 • امکان تبدیل انواع شرکت‌های تجاری به یکدیگر تصویب شد

  دنیای‌اقتصاد: پس از تصویب امکان تبدیل انواع شرکت‌های تجاری موضوع ماده ۲۰ قانون تجارت به یکدیگر در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی، هیات وزیران نیز این موضوع را تصویب کرد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، هشتادوهفتمین نشست شورای گفت‌وگو به بررسی مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان و برخی شرکت‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی اختصاص داشت.
 • ۵ هزار پرونده قاچاق تشکیل شد

  دنیای اقتصاد: مدیرکل بازرسی و امور قاچاق سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از ارجاع ۵ هزار و ۷ پرونده قاچاق کالا در سطح عرضه به تعزیرات حکومتی، به ارزش بیش از یک هزار میلیارد ریال در ۶ ماهه اول سال‌جاری خبر داد.
 • اعزام و پذیرش ۲۰میلیون مسافر هوایی در ۶ماه

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از جابه‌جایی بیش از ۲۰ میلیون و ۵۸۰ هزار مسافر در فرودگاه‎های تحت مالکیت شرکت در نیمه اول امسال خبر داد و گفت: از این میزان حدود ۱۹ میلیون مسافر در پروازهای داخلی در مدت مذکور اعزام و پذیرش شده‌اند. سیاوش امیرمکری در گفت‌‌وگو با خبرگزاری فارس با اعلام این خبر اظهار کرد: در نیمه نخست امسال این تعداد مسافر و نیز بالغ بر ۱۷۵ میلیون کیلوگرم بار با ۱۷۳ هزار و ۱۹۹ نشست و برخاست جابه جا شده است.
 • توافق جدید ایران و عمان

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی ایران و عمان از توافق صندوق ضمانت صادرات ایران و کردیت عمان به‌منظور حل مشکل ضمانت‌نامه‌های بانکی برای سرمایه‌گذاری‌های متقابل خبر داد.
 • تشدید بازرسی‌ها بر نانوایان

  دنیای‌اقتصاد: نماینده وزیر صمت در اتاق اصناف ایران از تشدید نظارت‌های لازم همزمان با افزایش قیمت نان برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده از قیمت‌های مصوب اخیر خبر داد.
 • انتخاب جزیره کیش به عنوان دبیرخانه دائمی بورس بین‌المللی

  گروه بنگاه‌ها: با تصویب هیات موسس بورس بین‌الملل ایران جزیره کیش به عنوان دبیرخانه دائمی بورس بین‌الملل انتخاب شد. به گزارش خبرگزاری مهر، در آخرین جلسه هیات موسس بورس بین‌الملل ایران که هفته جاری با حضور نمایندگان بیمه مرکزی و اعضا برگزار شد با بررسی عملکرد و برنامه‌های کمیته‌های تخصصی و ارکان بین‌المللی بورس، با تصویب و رای اکثریت، جزیره کیش به عنوان دبیرخانه دائمی بورس بین‌الملل انتخاب شد.

بیشتر