آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۲۱

 • انتقاد اقتصاددانان به تجزیه صمت

  دنیای اقتصاد: جمعی از اقتصاددانان در نامه‌ای به شورای نگهبان اعتراض خود را نسبت به تجزیه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کردند. به اعتقاد آنها، اگرچه طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی در مجلس تصویب شده، اما در مورد این طرح ابهام‌ها و سوال‌های زیادی وجود دارد که دولت و نمایندگان مجلس باید در مورد آنها شفاف‌سازی کند. مهم‌ترین سوال این است که بر اساس کدام گزارش کارشناسی و علمی ثابت شده که اختلال‌های مقطعی موجود در مورد توزیع و قیمت برخی از کالاها، ناشی از ساختار موجود بخش بازرگانی است؟
 • اما و اگرهای برنامه ۱۴۰۴

  دنیای اقتصاد: صنعت آلومینیوم را می‌توان از جمله صنایع پیشتاز در دنیا دانست؛ صنعتی که در سال‌های اخیر مورد توجه متولیان و سیاست گذاران اقتصادی قرار گرفته و جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است.
 • انتقام‌گیری در جبهه جدید تجاری

  دنیای اقتصاد: اواخر روز چهارشنبه، ایالات‌متحده اعلام کرد که تعرفه ۱۰ درصدی بر هواپیماهای ایرباس‌ و تعرفه ۲۵ درصدی بر نوشیدنی‌ها و پنیر تولید اتحادیه اروپا وضع می‌کند و آن را به‌عنوان تنبیهی برای یارانه‌های پرداختی اروپا به هواپیماسازی خود تلقی می‌کند.
 • موزه دخانیات افتتاح شد

  گروه بنگاه‌ها: موزه دخانیات ایران با حضور شهردار تهران در محل شرکت دخانیات واقع در خیابان قزوین افتتاح شد.
 • مغز متفکر در بنگاه‌های اقتصادی

  دکتر سیدعلی ابطحی
  بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌ها در مسیر توسعه مراحل مختلفی را طی می‌کنند. مراحلی که برای شناسایی آنها تاکنون تلاش‌های زیادی شده است. این تلاش‌ها به آن جهت بوده که شناخت دقیق از مراحل رشد می‌تواند با ایجاد امتیاز آگاهی از مسیر درست، امکان پیشرفت سریع‌تری را برای بنگاه‌های اقتصادی فراهم آورد.
 • محو تنش آبی تا سال ۱۴۰۰ در شهرها

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای مدیریت مصرف آب گفت: برنامه این است که در ۱۴۰۰ شهری تحت تنش آبی نداشته باشیم. به‌گزارش «ایسنا» رضا اردکانیان در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و فاضلاب از افتتاح یک طرح بزرگ در هر هفته در استان‌های مختلف کشور توسط وزارت نیرو خبر داد و گفت: در نیمه دوم سال هر هفته طرح بزرگی را در عرصه آب و برق در کشور افتتاح می‌کنیم.
 • صادرات از واردات جا ماند

  دنیای اقتصاد: کارنامه تجارت خارجی در نیمه اول سال ۹۸ منتشر شد. آمارهای رسمی منتشر شده از سوی گمرک ایران نشان می‌دهد صادرات با گذشت ۶ ماه از سال ۹۸، از واردات جا ماند و تراز تجاری کشور را منفی کرده است. همچنین صادرات و واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است. البته بررسی‌های ماه به ماه آمار هم حکایت از آن دارد که تراز تجاری ماه به نفع واردات و منفی است.
 • اقدامات حمایتی جدید برای بهبود صادرات

  دنیای اقتصاد: نقد عملکرد نهاد حمایتی صادرات غیرنفتی در دستور کار فعالان بخش خصوصی قرار گرفت. اعضای کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در ادامه نشست‌های مشترک خود با متولیان تجاری و گمرکی کشور، این‌بار دغدغه‌های خود را در حضور مدیرعامل بانک توسعه صادرات و تصمیم‌سازان این بخش مطرح کردند.
 • تعریف و جایگاه داوری در رفع اختلافات

  علیرضا صالحی/ قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران یوسف یعقوبی/ قاضی دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  با توجه به نیاز و ضرورت بسط و توسعه نهاد داوری در رفع اختلافات بین اشخاص، برآنیم این موضوع را در چند شماره پی‌در‌پی بررسی و موارد آن‌را بیان کنیم، لذا در شروع این بحث لازم است تعریف و جایگاه آن را به رشته تحریر درآورده و در نوشتارهای بعدی۱ وارد مباحث جزئی و اصلی شویم. داوری، کلمه‌ای فارسی و از ریشه داد است. داد به معنای قانون است و داور به معنای دادور، یعنی شخصی که به داد کسی می‌رسد و داوری در لغت به معنای شکایت پیش قاضی بردن و تظلم است.
 • یک ایده برای حمایت از پوشاک داخلی

  گروه بنگاه‌ها: حسن باغبانیان کارآفرین برتر و مدیر منتخب نمونه جوان کشور گفت: چشم‌انداز ما تا پایان سال ۱۳۹۹ ایجاد بیش از ۲۵۰۰ شغل جدید، فرهنگ‌سازی برای استفاده از روانشناس، حمایت از تولیدکنندگان پوشاک و خرید قطعی محصولات آنان است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، وی مطلب فوق را در سال ۹۶ هم اعلام و نقش بخش خصوصی را در ایجاد فضاهای مناسب برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی بسیار حیاتی دانسته بود. وی تصریح کرد: با یک ایده کاملا جدید توانسته‌ایم گام ارزشمندی در حمایت از پوشاک مردانه داخلی برداریم که این روند در حوزه پوشاک بچگانه و زنانه نیز طی فازهای بعدی اجرایی می‌شود.
 • راه‌اندازی مرکز شتاب‌دهنده صادراتی در کیش

  گروه بنگاه‌ها: موافقت‌نامه تاسیس «شتاب‌دهنده صادراتی، صنایع خلاق و دانش‌بنیان» به امضا رسید. این موافقت‌نامه سه‌جانبه، بین دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد،سازمان منطقه آزاد کیش و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جزیره کیش به امضا رسید. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» غلامحسین مظفری، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در آیین امضای موافقت‌نامه شتاب‌دهنده صادراتی گفت: راه‌اندازی مرکز نوآوری اولویت نخست سازمان منطقه آزاد کیش است و اعتقاد داریم حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده‌ها می‌تواند در تمامی عرصه‌ها تاثیرگذار باشد و فعالیت‌های ما را در راستای رشد و توسعه کیش شتاب بخشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر