آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۱۲

 • تنور داغ تولید در میانه تابستان

  دنیای اقتصاد: بررسی وضعیت ۵۷کالای منتخب نشان می‌دهد که تنور تولید در میانه تابستان داغ است. جدیدترین آمارها نشان می‌دهد که در پنج ماه منتهی به مرداد امسال، ۳۶کالای منتخب رشد تولید و ۲۱کالا افت تولید را نسبت به مدت مشابه سال قبل ثبت کرده‌اند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد کالاهای منتخب در دو گروه «معدن و صنایع معدنی» و «شیمیایی و پتروشیمی» عملکرد بهتری نسبت به بخش «صنعت» داشته‌اند. نشانه‌‌های خروج تولید از رکود از میانه فصل بهار نمایان شد و آمارهای وزارت «صمت» نشان می‌دهد که روند مثبت در بخش تولید ادامه‌دار است.
 • فعال‌سازی ظرفیت خالی تولید کلید خورد

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی وزارت صمت از اجرای برنامه فعال‌سازی ظرفیت خالی واحدهای تولیدی و مورد نیاز مردم در راستای مصرف تولیدات داخلی خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم علیرضا هادی در مصاحبه با رادیو با اشاره به نقش موثر مصرف کالاهای داخلی بر گردش اقتصاد و رشد تولیدات کشور اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های متعددی در سال جاری در این حوزه اجرا می‌کند.
 • مشکلات زیست‌ محیطی انتقال آب

  خبرگزاری فارس: معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به اینکه انتقال آب از دریا برای مصرف شرب کار پسندیده‌ای نیست و مشکلاتی را برای دریا ایجاد می‌کند، گفت: پروژه انتقال آب دریا به ۱۷ استان کشور به زودی در شورای عالی آب مطرح می‌شود. قاسم تقی‌زاده خامسی در پاسخ به این سوال که بحث مطرح شدن انتقال آب دریا به ۱۷ استان کشور آیا در شورای عالی آب مطرح شد یا خیر، گفت: مطرح شدن انتقال آب دریا به ۱۷ استان کشور در شورای عالی در نوبت بررسی قرار دارد و به نظر می‌رسد تا یک ماه آینده این موضوع در شورای عالی آب مطرح شود.
 • شکوفایی صنایع غیرآهنی در عصر جدید

  کامران وکیل دبیر اجرایی اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران
  اعصار و قرون گذشته را به عهد سنگی، عصر مفرغ و قرن معاصر را به قرن فولاد توصیف کرده‌اند و احتمالا دهه‌های فعلی را دنیای پلاستیک نام می‌نهند. چنانچه دوران دیگری فراروی بشر باشد بدون شک عصر فلزات غیرآهنی و مشخصا آلومینیوم و مس لقب خواهند گرفت.
 • مزایای دیجیتالی شدن قبوض برق

  گروه بنگاه‌ها: با دیجیتالی کردن قبوض برق و حذف قبوض کاغذی، از قطع ۱۲ هزار درخت در سال جلوگیری می‌شود. هادی مدقق مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکان شرکت توانیر، با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد» گفت: به‌منظور اجرای سیاست‌های تحول دیجیتال در صنعت برق و مجموعه وزارت نیرو، موضوع حذف قبوض کاغذی سال گذشته در هفته دیجیتال مطرح شد.
 • ۹نکته درباره دستورالعمل رمزارزها

  دنیای اقتصاد: ۲۷ شهریورماه امسال دستورالعمل صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری برای استخراج رمزارزها از سوی دو معاونت وزارت صمت اعلام شد. این شیوه‌نامه برای تولید رمزارز در حالی تدوین شده است که متولیان و سیاست‌گذاران وزارت صمت در مکاتبه با طیفی از کارشناسان متخصص و روسای دانشگاه‌ها از آ‌نها دعوت کردند که پیشنهادهای خود را درخصوص سازوکار رمزارز و جزئیات این دستورالعمل اعلام کنند تا اگر نیاز به اصلاحاتی در جزئیات آن بود، دوباره اعمال شود.
 • ۱۹سرعت‌گیر در مسیر تجارت

  دنیای اقتصاد: نظرخواهی از ارباب‌رجوع‌های گمرک درخصوص مشکلات موجود در این دستگاه اجرایی، بیانگر وجود ۱۹ گره گمرکی در مسیر تجارت خارجی است. اگرچه گمرک به خودی خود نه سیاست‌گذار است و نه تصمیم‌گیر؛ اما بخشی از مشکلات احصا شده به ساختار داخلی این دستگاه برمی‌گردد. همچنین بوروکراسی‌های اداری در ایران این دستگاه را نیز به خود آلوده کرده و بخشی از مشکلات به دلیل ازدیاد بوروکراسی است.
 • شراکت اشخاص در اموال

  علیرضا صالحی / قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران یوسف یعقوبی / قاضی دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در این نوشتار به بحث شرکت به معنای شراکت اشخاص در اموال می‌پردازیم و سعی بر آن است که انواع شراکت و احکام راجع‌به آنها را در چندین شماره شرح دهیم. بر اساس مواد ۵۷۱ تا ۵۷۴ قانون مدنی، شرکت به دو نوع کلی غیرعقدی و عقدی تقسیم می‌شود که هر یک نیز دارای تقسیماتی است.
 • انتصاب دبیرکل جدید اتاق ایران

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی ایران طی حکمی محمدرضا رمضانی را به‌عنوان دبیر کل اتاق ایران منصوب کرد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، غلامحسین شافعی، پس از پذیرش استعفای علیرضا اشرف، در حکمی دبیر کل جدید اتاق ایران در دوره نهم را تعیین کرد تا بر این اساس محمدرضا رمضانی به‌عنوان دبیرکل اتاق ایران فعالیت خود را آغاز کند. رئیس اتاق ایران یکشنبه هفته جاری، با استعفای علیرضا اشرف دبیرکل اتاق ایران در دوره هشتم، موافقت کرده بود. محمدرضا رمضانی، پیش ‌از این سال‌ها به‌عنوان معاون امور مجلس اتاق ایران فعالیت داشت. در حکم رئیس اتاق ایران برای رمضانی تصریح شده است: «با عنایت به تعهد و تجارب ارزنده جنابعالی به موجب این حکم به‌عنوان دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران منصوب می‌شوید. امیدوارم با همکاری و تعامل با کلیه ارکان اتاق ایران و همچنین معاونان، مدیران و کارکنان بیش از پیش موفق و موید باشید.»
 • همکاری گمرک و نمایشگاه بین‌المللی برای تامین تجهیزات

  دنیای اقتصاد: گمرک و شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران با هدف تامین تجهیزات مورد نیاز تولید‌کنندگان همکاری خواهند کرد. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، بهمن حسین زاده، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران از همکاری گمرک با این شرکت به منظور تامین تجهیزات مورد نیاز تولید‌کنندگان در سال رونق تولید خبر داد.
 • برنامه افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات

  دنیای اقتصاد: قائم‌مقام وزیر صنعت،معدن و تجارت در امور بازرگانی اعلام کرد که افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات در دستور کار شورای‌ عالی توسعه صادرات غیرنفتی قرار گرفته است. به گفته حسین مدرس خیابانی، با توجه به لزوم حمایت دولت از صادرات غیرنفتی در شرایط تحریم، موضوع افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات در قالب ارزی در دستور کار شورای ‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی قرار گرفت.
 • قیمت تخم‌مرغ پایین‌تر از نرخ مصوب

  خبرگزاری مهر: مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن از کاهش قیمت تخم‌مرغ به ۲ هزارتومان پایین‌تر از نرخ مصوب خبر داد و گفت: قرار است از روز چهارشنبه دولت قیمت خرید محصول مازاد را به ۶۵۰۰ تومان افزایش دهد. رضا ترکاشوند شرایط بازار تخم‌مرغ را نامطلوب توصیف کرد و گفت: قیمت مصوب هرکیلوگرم تخم‌مرغ از سوی دولت ۷۷۴۰ تومان بوده است، این در حالی است که میانگین قیمت این کالا درب مرغداری درحال حاضر به کیلویی ۵۵۰۰ تا ۵۶۰۰ تومان رسیده و حدود ۲۰۰۰ تومان پایین‌تر از نرخ مصوب عرضه می‌شود. وی با بیان اینکه از حدود دو الی سه هفته قبل شرکت پشتیبانی امور دام برای ایجاد تعادل در بازار و جلوگیری از زیان بیشتر تولیدکنندگان اقدام به جمع آوری تخم‌مرغ مازاد با قیمت کیلویی ۶ هزارتومان در بازار کرده است، گفت: با پیگیری‌هایی که انجام دادیم قرار است از حدود دو روز آینده این شرکت هر کیلوگرم تخم‌مرغ مازاد تولیدکنندگان را ۶۵۰۰ تومان خریداری کند.

بیشتر