آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۰۴

 • سهم استانی از دو وام تولید

  دنیای اقتصاد: جغرافیای استانی پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید در اولین ماه تابستان سال جاری (به همراه طرح‌‌های انتقالی از سال گذشته) اعلام شد. براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره زمانی مورد بررسی از مجموع درخواست‌های ثبت شده استان‌های «آذربایجان غربی، تهران، یزد، گلستان و زنجان» بیشترین دریافت تسهیلات را به خود اختصاص داده‌اند.
 • از ذخایر پشت سدها چه خبر؟

  دنیای اقتصاد: آخرین حجم آب موجود در مخازن سدها اعلام شد. آمارها حکایت از آن دارد که ارتفاع بارندگی در کل کشور نسبت به میانگین بلندمدت ۳۹ درصد افزایش داشته است. همچنین ارتفاع بارندگی در کل کشور در مردادماه ۲/ ۲ میلی‌متر نسبت به ماه گذشته (۹/ ۳میلی‌متر) ۶/ ۴۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد. حجم ریزش‌های جوی در مرداد ۹۸ (۶/ ۳ میلیارد مترمکعب) نیز نسبت به ماه گذشته (۴/ ۶ میلیارد مترمکعب) ۴۴ درصد کاهش را تجربه کرده است.
 • مصرف برق به نقطه آرامش رسید

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد هم‌‌زمان با کاهش دما در اقصی نقاط کشور، پیک مصرف برق نیز اواخر هفته گذشته پس از ۱۲۷ روز به کمتر از ۴۰ هزار مگاوات رسید. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از ۱۵ اردیبهشت‌ماه بود که پیک مصرف وارد محدوده ۴۰ هزار مگاوات شد و مصرف برق به آرامی روند صعودی گرفت؛ این افزایش مصرف برق تیرماه امسال به اوج خود رسید و در روز پایانی این ماه رکورد مصرف برق ایران با ثبت رقم ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات شکسته شد، ولی با این وجود، تلاش همکاران صنعت برق و همراهی مردم باعث شد تا پیک تابستان امسال بدون خاموشی سپری شود.
 • چرخه مداخله در صادرات غیرآهنی‌ها

  حسن حسینقلی رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران
  اواخر اردیبهشت‌ امسال بود که آمریکا پس از تحریم فروش نفت ایران، دست روی صنایع ارزآور ایران گذاشت. براساس پیش‌بینی‌ها این اقدام اثراتی همچون افزایش هزینه حمل‌ونقل و کاهش قدرت چانه‌زنی صادرکنندگان ایرانی را در پی خواهد داشت. اما چالش اصلی صادراتی صنایع ارزآور تنها از این مجرا آغاز نمی‌شود. اعمال محدودیت‌های صادراتی و دخالت دولت در امور صنایع غیرآهنی یکی از شاخص‌ترین چالش‌هایی است که در چند وقت اخیر منجر به ظهور دست‌اندازهای صادراتی برای این بخش استراتژیک شده است.
 • رونمایی از بزرگ‌ترین نیروگاه سیار ایران

  دنیای اقتصاد: معاون آبفای کشور با اشاره به برنامه این شرکت برای ساخت بزرگترین نیروگاه سیار ایران گفت: این نیروگاه ۱۰ مگاواتی به منظور تامین انرژی زیرساخت‌‎های حساس صنعت آب و فاضلاب در شرایط بحرانی و اضطراری همانند سیل و زلزله مراحل نهایی ساخت خود را طی می‌کند.
 • بررسی تبعات یک بخشنامه

  عباس جبالبارزی عضو هیات رئیسه اتاق کرمان و نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران
  بانک مرکزی طی بخشنامه شماره ۱۵۸۸۴۸/ ۹۸ مورخ ۱۲/ ۵/ ۹۸ تمدید ضمانت‌نامه‌های بانکی برای بنگاه‌های اقتصادی را مستلزم اخذ گواهی تبصره (۱) ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم کرده است که عملا از نظر فعالان اقتصادی نه تنها کمکی به رونق تولید نمی‌کند، بلکه باعث افزایش معوقات بانکی، کاهش اشتغال، مانع تولید و عدم وصول مالیات نیز می‌شود.
 • برنامه‌ «صمت» برای واردات صنعتی

  دنیای اقتصاد: وزیر صمت آخرین برنامه‌ها و اولویت‌های در دستورکار وزارتخانه متبوعش را تشریح کرد. رضا رحمانی در جلسه تبادل‌نظر با کارآفرینان جوان کشور گفت: در صددیم با تحقق اهداف برنامه تعمیق ساخت داخل و داخل‌سازی نیازهای صنعتی کشور، به میزان ۱۰ میلیارد دلار واردات انواع کالاهای صنعتی به کشور را تا پایان سال ۱۴۰۰ محدود و کاهش دهیم.
 • گسل‌های غیرتحریمی جهش صادرات

  دنیای‌اقتصاد: ریشه عقب‌ماندگی از اهداف تجاری چیست؟ ارزیابی سکاندار تجارت و فعالان صادراتی حاکی از این است که تمام مشکلات ناشی از تحریم‌ها نیست، بلکه گسل‌های غیرتحریمی در مسیر صادرات فعال است. از این منظر، می‌توان چالش‌هایی که تجارت خارجی را تحت تاثیر قرار داده، به دو گروه «آشکار» و «پنهان» تفکیک کرد؛ چالش‌های گروه اول شامل مواردی مانند محدودیت‌های بانکی، پولی، بیمه‌ای و کشتیرانی می‌شود؛ اما چالش‌های گروه دوم به برخی تصمیم‌سازی‌ها و سیاست‌گذاری داخلی برمی‌گردد که مشکلات بیشتری را نسبت به تحریم‌ها به صادرات تحمیل کرده‌ است.
 • واردات؛پس از برداشت برنج داخلی

  دنیای‌اقتصاد: دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: ثبت‌سفارش و واردات برنج، تا پایان فصل برداشت محصول داخلی ممنوع است و این وزارتخانه نیز اجازه توزیع برنج وارداتی را تا پایان برداشت برنج داخلی نخواهد داد.واردات برنج هر سال به‌صورت فصلی ممنوع و پس از پایان یافتن برداشت برنج داخلی، مجوز واردات این کالا مجددا صادر می‌شود.
 • خط‌ونشان اروپا برای ترامپ

  دنیای اقتصاد: روسای جدید اتحادیه اروپا پیامی قدیمی را برای ترامپ در موضوع تجارت تکرار کردند: «اقدامات حمایت‌گرایانه و یک‌جانبه خود را کنار بگذار.» یک هفته پس از اینکه سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا خواستار تجدیدنظر در روابط دوسوی اقیانوس اطلس شد، روابطی که زیر حملات رگباری دونالد ترامپ علیه «سازمان تجارت جهانی» دچار خدشه شده است، اورسولا فون‌در‌لین، رئیس تازه‌منتخب اتحادیه اروپا قول داد با به‌دست گرفتن امور در ماه نوامبر از نظم بازار آزاد جهان مبتنی بر قوانین «سازمان تجارت جهانی»‌ دفاع خواهد کرد.
 • کاهش ۱۴ درصدی قیمت بلیت هواپیما

  دنیای اقتصاد: دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از کاهش ۱۴ درصدی قیمت بلیت هواپیما در جدول جدید پروازهای داخلی نسبت به قیمت‌های جدول آذرماه سال گذشته خبر داد. مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم درباره جدول نرخ پروازهای داخلی که از ۲۱ ماه جاری اجرایی شده است، اظهار کرد: براساس بررسی‌های انجام‌شده قیمت‌های جدید پروازهای داخلی در مقایسه با نرخ‌های آذرماه سال گذشته در ۶۰ مسیر پروازی پرتردد ۱۴ درصد کاهش یافته است.
 • رشد ۳۴ درصدی تخلیه و بارگیری کالای اساسی در بندر امام

  دنیای اقتصاد: براساس آمار رسمی طی مردادماه امسال تخلیه و بارگیری کالای اساسی در بندر امام خمینی(ره) ۲/ ۳۴ درصد و عملکرد بندر شهید رجایی نیز نسبت به مردادماه سال گذشته ۹/ ۲۱ درصد افزایش یافته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، مطابق آمار رسمی سازمان بنادر و دریانوردی در مردادماه امسال ۶میلیون و ۶۹۷ هزار و ۱۱۷ تن انواع کالا در بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۹/ ۲۱ درصد افزایش یافته است.
 • تاثیر یک بخشنامه حقوقی بر فعالیت‌های اقتصادی

  دنیای اقتصاد: حسن فروزان‌فرد، رئیس کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران با اشاره به بخشنامه تازه ابلاغ‌شده رئیس قوه‌قضائیه، آن را گامی در جهت کاهش زمینه‌های بروز فساد و اقدامی برای تسهیل امور بنگاه‌های اقتصاد خواند.
 • توضیح وزارت جهادکشاورزی در مورد یک خبر

  دنیای اقتصاد: پیرو خبری با ‌عنوان «نقشه سودجویان در ماجرای سبوس» به نقل از رئیس کانون صنایع غذایی ایران که در تاریخ ۱۶ شهریور امسال در صفحه صنایع غذایی منتشر شده است، دفتر بهبود تغذیه و خوراک دام معاونت تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی، توضیحی برای روزنامه ارسال کرده که به شرح زیر است: «در رابطه با موضوع محاسبات جدید قیمت شیر بر پایه نرخ واقعی سبوس و اظهارات نامبرده مبنی بر رضایت وزارت جهادکشاورزی و دامداران از نرخ جدید سبوس گندم، ضمن تکذیب این ادعا اعلام می‌دارد: در زمینه نرخ اعلامی توسط ستاد تنظیم بازار هیچ‌گونه هماهنگی با وزارت جهادکشاورزی انجام نگرفته و این وزارت موافقتی با موضوع یاد شده نداشته است.

بیشتر