آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۹۵

 • اهرم تفکیک تجار حقیقی و صوری

  دنیای‌اقتصاد: تصمیمات جدید برای کارت‌های بازرگانی در دستور کار قرار گرفت. اتاق بازرگانی ایران در قالب مصوبه‌ای و در چند محور مجزا فهرست مشوق‌ها و الزامات پیشنهادی مرکز ملی رتبه‌بندی را با هدف تعیین سطح و مرزبندی میان «فعالان اقتصادی واقعی» و«شرکت‌های صوری»، تصویب کرده است. بر این اساس، پارلمان اقتصاد کشور پیشنهادهایی را به منظور اصلاح رویه‌های مربوط به استفاده و تمدید کارت‌های بازرگانی از مسیر رتبه‌بندی فعالان اقتصادی روی میز سیاست‌گذار قرار داده است.
 • فروش ماهانه کالای ایرانی زیر ذره‌بین

  دنیای اقتصاد: براساس آمارهای گمرک، متوسط ارزش صادرات کالای بدون نفت‌خام ایران طی ۶ ماه منتهی به خرداد ۱۳۹۸حدود ۴ میلیارد دلار بوده که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶درصد کاهش یافته است. این درحالی است که این مقدار از متوسط صادرات ماهانه بسیاری از کشورها از جمله ترکیه و اندونزی (۱۴میلیارد دلار) با اختلاف قابل توجهی پایین‌تر است. گزارشی از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در این خصوص منتشر شده که براساس داده‌های OECD، متوسط صادرات ماهانه کشورهای منتخب با یکدیگر مقایسه شده است.
 • آغاز تبادل آتش در جنگ تجاری

  دنیای‌اقتصاد: روز یکشنبه چین و آمریکا دور جدید تعرفه‌های تجاری را بر واردات یکدیگر به اجرا در‌آوردند. تازه‌ترین آتش تعرفه‌ای غول‌های اقتصادی دنیا در جنگ‌تجاری درحالی شعله‌ور شده که در روزهای اخیر دو طرف نشانه‌های مثبت برای از سرگیری مذاکرات از خود نشان داده‌اند. به گزارش «رویترز»، در این دور از تنش‌های تعرفه‌ای دو کشور، پکن برای نخستین بار از شروع جنگ‌تجاری بر واردات نفت‌خام از آمریکا تعرفه ۵ درصدی اعمال کرده است.
 • رشد گردشگر فقط ۲ درصد

  گروه بنگاه‌ها: بیست و دومین جشنواره تابستانی کیش که ۲۰ تیرماه امسال آغاز شده بود، در هشتمین روز شهریورماه به‌کار خود پایان داد. به گزارش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد»، محسن قریب، مدیرعامل موسسه جشنواره‌ها و مناسبت‌های کیش تعداد گردشگران ورودی به جزیره در ایام جشنواره را ۱۷۸ هزار نفراعلام کرد و گفت: این رقم در مقایسه با جشنواره سال ۹۷ تنها ۲درصد افزایش داشته است.
 • پانیذ، مرکز تخصصی فروش طلا می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: بازار بین‌المللی پانیذ یکی از بازارهای قدیمی کیش است که درسال ۱۳۷۸ در خیابان فردوسی جزیره در مساحتی ۱۰ هزار متری در دوطبقه ساخته شد. پانیذ با نمای شیشه‌ای، پله‌های برقی و چند درب ورودی دارای ۱۸۳ غرفه، رستوران، فست‌فود، کافی‌نت و کافی‌شاپ است که فضای مناسبی برای خرید خانواده‌هاست.
 • امضای تفاهم‌نامه ساخت و توسعه تصفیه‌خانه فاضلاب

  گروه بنگاه‌ها: شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش با حسین ثابت سرمایه‌گذار قدیمی کیش در زمینه ساخت و توسعه تصفیه‌خانه فاضلاب شمال جزیره تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
 • تمدید مهلت ثبت اظهارنامه‌های صادراتی به عراق و افغانستان

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای مهلت ثبت اطلاعات اظهارنامه‌های صادراتی صادرکنندگان به عراق و افغانستان را در بازه زمانی دهم تا بیست و پنج شهریور سال‌جاری تمدید کرد.
 • افتتاح یک مرکز آموزشی علمی-کاربردی گروه کشاورزی تولیدی

  گروه بنگاه‌ها: مرکز آموزشی علمی-کاربردی گروه کشاورزی تولیدی سحرخیز خراسان با حضور جمعی از مدیران کشوری، استانی، نمایندگان مجلس و مدیران مطرح بخش‌خصوصی و استادان دانشگاه افتتاح شد. فرهاد سحرخیز، عضو هیات‌رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، در مراسم افتتاحیه مرکز آموزشی علمی-کاربردی گروه کشاورزی تولیدی سحرخیز، اعلام کرد: رشد زعفران ایران با همکاری سه بخش قانون‌گذاری، دولتی و خصوصی بستگی دارد که این بخش‌ها در قالب سندهای توسعه‌ای و راهبردی می‌توانند با یکدیگر اهداف اقتصادی را پیش ببرند.
 • سه فوریت پایان بحران آبی

  دنیای اقتصاد: فعالان بخش‌خصوصی بحران‌های مربوط به بخش آب را آسیب‌شناسی کردند. واکاوی‌ها نشان می‌دهد «تشدید بحران آب»، «تداوم بدمصرفی» و «ضعف در مدیریت منابع آبی»، آینده مبهمی را پیش‌روی جامعه ایران قرار داده است. بدمصرفی به‌عنوان یک آفت فرهنگی از یکسو و اعمال سیاست‌هایی که روند غلطی را در بخش مصرف شکل داده از دیگر سو، بیش از همه بحران آب در ایران را تشدید کرده است. به اعتقاد فعالان بخش‌خصوصی، در بحث «مدیریت منابع آب» تاکیدات بسیاری از سوی سیاست‌گذاران صورت می‌گیرد، اما برای عبور از این شرایط بحرانی به اقدام عملیاتی نیاز است.
 • خودانتقادی از عملکرد دولتی

  دنیای اقتصاد: نحوه قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی از یکسو و مشکلاتی که در بدنه وزارت جهاد کشاورزی برای صدور جواز و برخورد با ارباب رجوع وجود دارد دو گلایه‌ای است که در هفتمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی ۹۹-۹۸ از سوی وزیر جهاد کشاورزی مطرح شد. گلایه‌هایی که بخشی از آن وزارت صنعت، معدن و تجارت، متولی تنظیم بازار را هدف قرار داده و بخشی دیگر از آن به بدنه خود وزارت جهاد کشاورزی باز می‌گردد.
 • چالش‌های فلزات غیرآهنی

  فریال مستوفی رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران
  به‌رغم در اختیار داشتن منابع و ذخایر غنی غیرفلزی از جمله آلومینیوم، مس، سرب، روی، طلا و... درکشورمان و اثر قابل‌توجه این صنایع بر تولید و میزان بهره‌وری، متاسفانه این صنایع کمتر از صنایع دیگر مورد توجه قرار گرفته‌اند و این در حالی است که صنایع فلزی غیرآهنی می‌توانند مزیت‌های رقابتی گسترده‌ای را برای کشورمان ایجاد کنند و بی‌توجهی به این صنایع در حالی است که بیشتر کشورهای همسایه بدون داشتن منابع معدنی غیرفلزی، برنامه‌های توسعه‌ای کلانی در این‌خصوص دارند.
 • افزایش صادرات کالاهای صنعتی و معدنی در دو سال

  ایسنا: آمارها نشان می‌دهد که صادرات کالاهای صنعتی و معدنی در سال ۱۳۹۷ به ۳۳ میلیارد و ۷۵۷ میلیون دلار رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۲ بیش از ۱۹ درصد افزایش داشته است. خلاصه عملکرد دولت یازدهم و دوره دو ساله دولت دوازدهم که از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور منتشر شده نشان می‌دهد که صادرات کالاهای صنعتی و معدنی در ۱۳۹۲ حدود ۲۸ میلیارد و ۲۳۵ میلیون دلار بوده است. طبق این آمار میزان صادرات کالاهای صنعتی و معدنی در سال ۱۳۹۷ به ۳۳ میلیارد و ۷۵۷ میلیون دلار رسیده که نشان‌دهنده افزایش ۵/ ۱۹درصدی در این بخش است.
 • رشد ۷۸ درصدی تولید زغال‌سنگ در ۵ سال

  ایسنا: آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که تولید کنسانتره زغال‌سنگ با افزایش ۷/ ۷۸درصدی و تولید شمش آلومینیوم با رشد ۸/ ۱درصدی بیشترین و کمترین افزایش تولید را در بین محصولات معدنی طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ به خود اختصاص داده‌اند.

بیشتر