آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۹۴

 • نسخه درمان سرگیجه قیمتی

  دنیای اقتصاد: بررسی وضعیت برنامه‌های تنظیم بازار در کشور گویای متمرکز بودن متولیان و برنامه‌های پیشنهادی آنها بر قیمت به‌عنوان علت اصلی ناکامی بازار است. این رویکرد به همراه تفسیر اشتباه از سیگنال‌های قیمتی، داشتن رویکرد سرکوب قیمت و نگاه کوتاه‌مدت، شالوده اکثر تصمیمات تنظیم بازار و مقررات قیمت‌گذاری است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد این رویه به‌منظور ایجاد بازارهای امن با نوسانات پایین در حوزه قیمت و تعادل بین عرضه و تقاضا، موثر نبوده است. در یک گزارش پژوهشی نسخه درمان سرگیجه قیمتی در بازار ارائه شده است.
 • ۱۰ برنامه معاونت امور صنایع

  دنیای اقتصاد: سرپرست جدید معاونت امور صنایع از تشکیل شورای هم‌اندیشی با خبرگان صنعت و تعامل اثر بخش و هم‌افزا با تمامی دستگاه‌ها و ارگان‌های حاکمیت در جهت تداوم تولیدات صنعتی خبر داد. به گزارش «شاتا»، مراسم تودیع و معارفه معاون جدید امور صنایع صبح روز گذشته با حضور قائم‌مقام وزیر صنعت در امور مجلس و معاون حقوقی، مجلس و استان‌ها و مدیرکل دفتر وزارتی، رئیس مرکز حراست وزارت صمت و مدیران کل ستادی معاونت امور صنایع وزارت صنعت،معدن و تجارت، برگزار شد.
 • راهکارها و چالش‌های جذب سرمایه خارجی

  اشکان کربلایی‌فر موسس و مدیر گروه مطالعات سرمایه‌گذاری‌های صنعتی
  پیشرفت در جوامع بشری همواره به‌عنوان موضوعی دارای اهمیت و از اولویت‌های برتر تمام کشورها در طول تاریخ بوده است. تا جایی که امروز مشاهده می‌شود برخی کشورها برای ارتقای رتبه خـود در ارتباطات بین‌المللی و بهره‌مندی از تعامل با عناصر فعال در فضای پویای جهانی، به منظور همراه‌سازی کشور خود با موج پیشرفت جهانی، دست به اجرای طرح‌هایی در حوزه سرمایه‌گذاری زده‌اند که بعضا هیچ تناسبی با زیرساخت‌های کشور و ساختار اجتماعی و فرهنگی آن جامعه نداشته و صرفا برای جلب توجه و اطمینان جهانی بوده و به این ترتیب مقدمات ورود سرمایه‌گذاران خارجی را فراهم کرده است.
 • تصویر آماری تولید در صنایع غیرآهنی

  دنیای اقتصاد: آمار تولید محصولات معدنی و فلزات اساسی کشور در فصل اول ۱۳۹۸ اعلام شد. ارزیابی روند تحولات داخلی بخش معدن و صنایع معدنی ایران نشان می‌دهد در بهار سال ۱۳۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، تولید آلومینیوم با افت ۳۲ درصدی و تولید مس کاتد با رشد ۲۷ درصدی همراه بوده است. آمار تولید در زنجیره‌‌های ارزش صنایع غیرآهنی در حالی اعلام شده که در دومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته نیز به مقوله «توازن زنجیره تامین از اکتشاف تا محصول نهایی» پرداخته شده است.
 • نقشه ۱۴۰۰ صادرات

  دنیای اقتصاد: «می‌خواهیم تا سال ۱۴۰۰ سهم خود را از بازارهای همسایه به ۵ درصد یعنی ۵۰ میلیارد دلار برسانیم»؛ این وعده قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت است که نشان می‌دهد هدف صادراتی ایران تا دو سال آینده، تمرکز بر بازار ۱۵ کشور همسایه است. البته آمارهای تجارت خارجی نیز چیزی جز این را روایت نمی‌کند. از ابتدای امسال صادرات ایران به اروپا به‌شدت دچار کاهش شده است و خریداران اروپایی رغبت کمتری به خرید کالاهای ایرانی دارند.
 • افول اقتصادی با جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: موسسه اعتبارسنجی «فیچ»، یکی از سه موسسه اعتبارسنجی معتبر جهان، در تازه‌ترین ارزیابی خود اعلام کرده است آشفتگی‌های تجاری جهان باعث سرکوب رشد اقتصادی در عمده اقتصادهای اصلی جهان خواهد شد. برآوردهای این موسسه حکایت از آن دارد که از اواسط ۲۰۱۸ نرخ رشد سالانه تولیدناخالص‌داخلی در ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان، شامل توسعه‌یافته و درحال توسعه، روندی نزولی داشته است.
 • تعیین تکلیف ترخیص ماشین‌آلات خطوط تولید

  دنیای اقتصاد: با پیگیری‌های اتاق تهران و ایران، هیات وزیران در نشست اخیر خود مصوب کرد ماشین‌آلاتی که سال گذشته و با نرخ ارز رسمی تا قبل از ۱۶ مرداد ۹۷ گشایش اعتبار شده و قبض انبارشان تا پایان سال ۹۷ ثبت شده است، تامین ارز و ترخیص شوند. به این ترتیب حداقل ۲۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی روی خطوط تولید انجام می‌گیرد.
 • ترکیب جدید اتاق مشترک ایران و چین مشخص شد

  پایگاه خبری اتاق ایران: ترکیب جدید هیات‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین به‌دنبال برگزاری نخستین نشست آن تعیین شد. در این راستا معاونت بین‌الملل اتاق ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛ ترکیب جدید هیات‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین در پی برگزاری نخستین نشست آن مشخص شده است. بر این اساس، مجیدرضا حریری،‌ به‌عنوان رئیس اتاق ایران و چین، اسدالله عسگراولادی، رئیس افتخاری و نایب‌رئیس اول، سیدحسن امینی، نایب‌رئیس دوم و مهدی چنگیزی‌آشتیانی به عنوان خزانه‌دار انتخاب شدند. همچنین رویا وزیری، یوسف باپیری، هرویک یاری‌جانیان، مصطفی مالکی‌تهرانی و افشین امینی به عنوان اعضای اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین حضور خواهند داشت.
 • نسبت سرمایه صندوق ضمانت و صادرات غیرنفتی کشور

  دنیای اقتصاد: رئیس صندوق ضمانت صادرات ایران با بیان اینکه سرمایه این صندوق ۱۰۰ میلیون دلار است گفت: این میزان سرمایه معادل ۲/ ۰ درصد از صادرات غیرنفتی کشور است. افروز بهرامی در گفت‌وگو با «ایبِنا» با اشاره به ارسال نامه‌ای برای رئیس‌جمهور درخصوص تقویت صندوق ضمانت صادرات ایران اظهار کرد: صندوق ضمانت صادرات ایران از نظر قدرت مالی با سایر صندوق‌های ضمانت صادرات در کشورهای منطقه قابل مقایسه نیست. وی توضیح داد: سرمایه صندوق ضمانت صادرات عربستان ۴ میلیارد دلار است یا اگزیم بانک ترکیه که مسوولیت‌های مرتبط با ضمانت صادرات را بر عهده دارد، سرمایه‌ای ۲ میلیارد دلاری دارد اما سرمایه صندوق ضمانت صادرات ایران تنها ۱۰۰ میلیون دلار است.
 • نقش‌آفرینی بخش‌خصوصی در جنگ اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: وزیر اقتصاد در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی آذربایجان‌غربی درباره اهمیت نقش بخش‌خصوصی در دوره جنگ اقتصادی تاکید کرد؛ بخش‌خصوصی تماشاگر نیست بلکه بازیگر اصلی است که باید در اقتصاد حضور داشته باشد و در شرایطی که کشور با تحریم مواجه است، ضروری است که بخش‌خصوصی در جایگاه واحد اجرای عملیات در جنگ اقتصادی نقش آفرینی کند. در پنجمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی آذربایجان‌غربی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، استاندار آذربایجان‌غربی، رئیس‌کل گمرک کشور، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان تشکل‌های بخش‌خصوصی استان برگزار شد.
 • بازگشت ۵۶ هزار نفر از حجاج به کشور

  ایسنا: سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از بازگشت ۵۵ هزار و ۹۰۹ نفر از حجاج به ایران خبر داد و گفت: تاکنون مشکلی در پروازهای برگشت حجاج به کشور گزارش نشده است و امیدواریم تا پایان این پروازها نیز مشکلی برای بازگشت حجاج به میهن به‌وجود نیاید.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر