آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۹۰

 • نمرات دو ساله تولید و تجارت

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه تولید و تجارت از ابتدای دولت دوازدهم تا پایان تیرماه سال جاری اعلام شد. ارزیابی کارنامه دوساله وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که از زمان روی کار آمدن دولت دوازدهم در مجموع ۴۶هزار و ۲۵۷ فقره جواز تاسیس با سرمایه بالغ بر ۵ میلیون و ۱۳۶ هزار میلیارد ریالی صادره شده است که به واسطه جوازهای تاسیس صادره زمینه برای ایجاد بیش از یک میلیون و ۶۳ هزار نفر شغل در کشور فراهم خواهد شد. اما تعداد پروانه‌های به بهره‌برداری رسیده در دو سال فعالیت دولت دوازدهم نیز بیانگر صدور ۱۱هزار و ۷۷۶ فقره پروانه بهره‌برداری است که برای اجرای این طرح‌ها در مجموع بیش از ۸۹۱ هزار میلیارد ریال سرمایه صرف شده است. مجموع اشتغال ایجاد شده برای طرح‌های به بهره‌برداری رسیده در این بازه زمانی نیز برابر با ۲۰۵ هزار و ۴۱۵ نفر شغل است.
 • نقد سیاست‌گذاری‌ در صنایع معدنی

  دنیای اقتصاد: فعالان و صاحب‌نظران معدن و صنایع معدنی دغدغه‌ها و چالش‌های این‌روزهای حوزه معدن را زیر ذره‌بین قرار دادند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد طی ماه‌های گذشته بخشنامه‌های متعددی از سوی وزارت صمت در مورد فعالیت معدنکاران و چگونگی عرضه محصولات آنها در بازارهای داخلی و خارجی از سوی سیاست‌گذاران صادر شده است. تحلیلگران و فعالان بخش معدن معتقدند این رویه تنها به تقویت دولت می‌انجامد و هیچ‌گونه رویکردی در مورد پررنگ‌تر شدن بخش خصوصی در اقتصاد وجود ندارد.
 • آخرین مصوبات ستاد تنظیم بازار

  دنیای اقتصاد: دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به مصوبات آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار گفت: ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی از جمله برنج، شکر، روغن، چای، گوشت قرمز و مرغ در طول ایام عزاداری محرم و صفر توزیع خواهد شد.
 • الزامات رونق در بخش معدن

  دنیای اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی در نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران به مسائل و مشکلات پیش‌روی فعالان حوزه معدن پرداختند و با اشاره به برخی چالش‌های مهم این حوزه از جمله معارضان محلی و بخشنامه‌های خلق‌الساعه و متناقض دولتی، خواستار حل این مشکلات توسط دولت با همفکری و پیشنهاد‌های بخش خصوصی شدند.
 • لیتیم؛ عنصر عصر تکنولوژی

  دکتر مریم مؤذنی کارشناس ارشد گروه تحقیق و توسعه شرکت بین‌المللی مهندسی فولادتکنیک
  لیتیم عنصری اصلی در فناوری‌های ذخیره انرژی سبز است که در کاربردهای مختلف صنعتی به‌ویژه استفاده در باتری‌های لیتیم یونی در صنعت الکترونیک و وسایل نقلیه الکتریکی و خودروهای برقی تقاضاهای جدیدی را برانگیخته است. با توجه به حرکت دنیای امروز به این سمت، از این فلز با ارزش به‌عنوان یکی از نیازهای تکنولوژی روز یاد می‌شود.
 • شاهد دارویی انحراف ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: تخصیص دلار رانتی این بار هزینه‌های گزافی به صنعت دارو تحمیل کرده است. ارزیابی داروسازان و واردکنندگان دارو حاکی از این است که تخصیص دلار ۴۲۰۰تومانی نه تنها به ثبات قیمت منجر نشده، بلکه دو بخش واردات و تولید داروهای داخلی را نیز تحت تاثیر قرار داده است. به اعتقاد آنها، اجرای این سیاست خروج مجدد داروهایی را که با ارز دولتی وارد کشور شده‌اند، به دنبال داشته است. نمایندگان بخش خصوصی خواستار حذف ارز رانتی هستند و پیشنهاد دادند دولت برای حمایت از مصرف‌کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی منابع خود را از کانال بیمه‌ها به دست مصرف‌کننده برساند.
 • سقوط آزاد صادرات به قاره سبز

  دنیای اقتصاد: صادرات ایران به اتحادیه اروپا در نیمه اول سال ۲۰۱۹ با افت شدید مواجه شد. آخرین آمار منتشر شده از سوی منابع خارجی نشان می‌دهد صادرات ایران به این اتحادیه در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ با کاهش ۹۳ درصدی مواجه شده که عامل اصلی آن کاهش صادرات سوخت‌های معدنی، روان‌کننده‌ها و محصولات مرتبط است.
 • بازگشت به مذاکرات صلح تجاری

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ می‌گوید چینی‌ها از او خواسته‌اند مذاکرات تجاری میان دو کشور از سر گرفته شود. ساعاتی پس از این خبر، مذاکره‌کننده ارشد چین نیز خواستار خونسردی طرفین در رابطه با تبادل آتش تعرفه‌ای آخر هفته گذشته شد، تنش‌هایی که لرزه به اندام بازارهای مالی جهان انداخت. ترامپ که برای حضور در نشست «گروه ۷» در شهر بیاریتز فرانسه به سر می‌برد، در این رابطه گفت: «شب گذشته چینی‌ها با افراد تجاری ما تماس گرفتند و گفتند بیاییم به پای میز مذاکره بازگردیم. آنها می‌فهمیدند که عملکرد درست در زندگی چیست.»
 • راه جدید برای توسعه صادرات فرش

  دنیای اقتصاد: قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به‌زودی اتفاقات خوبی در حوزه صادرات فرش و رونق تولید فرش خواهد افتاد. حسین مدرس‌خیابانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره توسعه صادرات فرش دستباف گفت: محور اصلی تولید فرش، صادرات و تجارت فرش است و هیچ راهی برای رونق تولید فرش جز صادرات وجود ندارد. بنابراین اگر کشوری به دلیل تحریم‌ها، محدودیت‌هایی را برای صادرات فرش ما ایجاد می‌کند و بازاری را به روی ما می‌بندد، کار ما و بازرگانان ما این است که بازارهای دیگری را جایگزین کنیم. وی اظهار کرد: فرش ایرانی همه دارایی ما است و از طریق صادرات این هنر - صنعت می‌توانیم ارزش‌ها و دارایی‌های‌مان را صادر کنیم. مدرس‌خیابانی با تاکید بر اینکه می‌توان بازارهای دارای قابلیت را جایگزین بازارهای از دست رفته کرد بیان کرد: با واگذاری شرکت سهامی فرش ایران به بخش غیردولتی به‌زودی اتفاقات خوبی در حوزه صادرات فرش و رونق تولید آن خواهد افتاد. نگاه شرکت سهامی فرش ایران نگاهی تجارت‌محور و صادرات‌محور است و فارغ از بوروکراسی و دیوان‌سالاری دولتی است. وی میزان صادرات فرش دستباف را حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار عنوان کرد.
 • بازار عظیم احداث در عراق فراموش نشود

  گروه بنگاه‌ها: نشست انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران با موضوع بررسی و تبیین فعالیت‌ها، چالش‌ها و اقدامات شرکت‌های عضو انجمن در قالب کمیته عراق برگزار شد و اعضا خواستار توجه دولت به این بازار بزرگ شدند.
 • افتتاح ۱۰۳ فروشگاه مشارکتی اتکا

  گروه بنگاه‌ها: در اولین روز هفته دولت با حضور مدیرعامل سازمان اتکا و معاونان و مدیران، ۱۰۳ فروشگاه مشارکتی اتکا به‌صورت ویدئو‌کنفرانس افتتاح شد. در این مراسم دکتر عیسی رضایی گفت: هدف سازمان اتکا فروشگاه‌داری نیست؛ هدف نهایی ما ارائه خدمات به کارکنان و خانواده بزرگ نیروهای مسلح و آحاد مردم است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر