آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۷۴

 • ضربه متقابل چین به آمریکا

  دنیای اقتصاد: چین از شرکت‌های دولتی خود خواسته است واردات محصولات کشاورزی از آمریکا را به حالت تعلیق درآورند. به گفته منابع مطلع این تصمیم دولت چین پس از آن گرفته‌شده است که هفته گذشته دولت ترامپ با تصمیم وضع تعرفه ۱۰ درصدی بر ۳۰۰ میلیارد دلار از واردات محصولات چینی، تنش‌های تجاری با غول اقتصادی آسیا را شعله‌ور ساخت.
 • حمایت جدید برای ورود کالا

  دنیای‌اقتصاد: بانک‌مرکزی بخشنامه جدیدی در ارتباط با اخذ تضامین در خرید ارز کالاهای وارداتی صادر کرد. به گفته کارشناسان این بخشنامه را می‌توان به نوعی حمایت از واردات قلمداد کرد. سیاست‌های تجاری گاه و بی‌گاه تغییر می‌کند و بخشنامه‌ها یکی پس از دیگری از سوی دستگاه‌های سیاست‌گذار ابلاغ می‌شود. در چنین شرایطی تجار هر روز باید خود را با بخشنامه و تصمیمات جدید به روز کنند. این بخشنامه ها گاهی کام تجار را تلخ و گاهی شیرین می‌کند. تعدد بخشنامه‌های ارزی از سال گذشته آغاز شد؛ زمانی که بازار ارز تلاطم‌هایی را تجربه کرد و دولت هم به منظور مدیریت این بازارها و کاهش نوسانات قیمتی، رویه جدیدی در پیش گرفت.
 • وعده گسترش دامنه تفویض اختیار وزارت صمت

  دنیای اقتصاد: برخی از روسای کمیسیون‌های اتاق بازرگانی تهران با وزیر صنعت، معدن و تجارت دیدار کردند و مسائل خود را با این مقام دولتی در میان گذاشتند. مهم‌ترین بحث این جلسه مربوط به صحبت‌های رضا رحمانی، وزیر صمت بود که وعده داد دامنه تفویض اختیار وزارت صمت را گسترش می‌دهد. در این دیدار شهاب جوانمردی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران با اشاره به اینکه برخی از وزارتخانه‌ها اقدام به تدوین سند تحول دیجیتال مرتبط با بنگاه‌ها و کسب‌و‌کارها کرده‌اند، از آمادگی کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران برای همکاری با وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌منظور ترسیم مانیفست توسعه و ترویج تحول دیجیتال در صنایع کشور خبر داد.
 • تعیین مبلغ مورد معامله

  علیرضا صالحی/ یوسف یعقوبی قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در بحث قراردادها۱، یکی دیگر از مواردی که هنگام تنظیم قراردادها با توجه به نوع آنها باید مورد امعان نظر قرار گیرد، تعیین مبلغ مورد معامله است. در این نوشتار به کلیات این موضوع می‌پردازیم. یکی از موضوعات اصلی که باید در هر معامله‌ای درج شود، مبلغ یا بهای معامله است. بدون تعیین مبلغ معامله و مبهم بودن آن، یکی از ارکان اساسی معامله مفقود و معامله محکوم به بطلان است.
 • ابلاغ بخشنامه جدید برای ثبت‌سفارش مناطق آزاد

  خبرگزاری مهر: یک مقام مسوول از ابلاغ بخشنامه‌ای در هفته جاری از سوی وزیر صمت خبر داد که بر مبنای آن ثبت‌سفارش واردات کالاهای مورد نیاز مناطق آزاد از سر گرفته شود.
 • نصب قیمت در میوه‌فروشی‌ها الزامی شد

  دنیای اقتصاد: نصب قیمت در میوه‌فروشی‌ها الزامی شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم قاسم نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران با ارسال نامه‌ای به اتحادیه صنف بارفروشان میوه و تره‌بار اعلام کرد که براساس اعلام سازمان حمایت برای کنترل و نظارت بر درج قیمت، الصاق برچسب روی کالا یا نصب تابلو و نرخ‌نامه در محل تولید، عرضه، کسب و حرفه روی محصولات، به‌نحوی‌که قیمت واحد کالا به سهولت مردم قابل‌رویت باشد، الزامی است.
 • دستور ترخیص ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی صادر شد

  دنیای‌اقتصاد: با هماهنگی وزارت صمت و گمرک دستور ترخیص ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی از بندر امیرآباد صادر شد. بر اساس هماهنگی‌های صورت‌گرفته میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک جمهوری اسلامی ایران، دستور ترخیص ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی از بندر امیرآباد صادر شد.
 • قیمت آنلا‌ین ۱۰۰ قلم کالا

  دنیای اقتصاد: اعلام آنلاین ۱۰۰ قلم کالا به‌صورت روزانه استارت خورد. مطابق سامانه اطلاع‌رسانی اقلام پرمصرف در ۶ گروه (کالای اساسی و مواد غذایی، لوازم مصرفی خودرو، لوازم بهداشتی، لوازم خانگی، مصالح ساختمانی و لوازم‌التحریر) طبقه‌بندی شده که برای هر قلم کالا، سه الگوی قیمتی (حداکثر، حداقل و عرف بازار) درج شده است. براساس اعلام متولیان دولتی، قیمت کالاهایی که با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شوند، قیمت‌گذاری شده و نرخ‌گذاری مابقی کالاها، به‌صورت خوداظهاری و طبق فرمولی که در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفته است، اعلام می‌شود.
 • درخواست گشایش ال‌سی داخلی

  دنیای اقتصاد: سیاست‌های اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران ارزیابی شد. در این نشست مشکلات بخش تولید و صنعتگران روی میز قرار گرفت و این پیشنهاد مطرح شد که اتاق تهران و وزارت صنعت، معدن و تجارت در کمیته‌های مشترکی با بانک مرکزی و گمرک به حل مشکلات اولویت‌دار صنعت بپردازند.
 • برنامه مشترک فائو و ایران

  دنیای اقتصاد: برنامه مشترک فائو و سازمان حفاظت محیط زیست برای تقویت توان ایران جهت دسترسی به تسهیلات صندوق اقلیم سبز در زمینه سازگاری با تغییرات اقلیمی در کارگاهی که به این منظور تشکیل شد، ارزیابی شد.
 • جزئیات جلسه وزارت صنعت برای واردات لوازم خانگی

  خبرگزاری مهر: رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی از برگزاری جلسه مقابله با تحریم در وزارت صنعت خبر داد که بر مبنای آن درخواست صدور مجوز واردات لوازم خانگی به‌صورت SKD به وزیر صمت ارائه شده است.
 • مزایای جدید برای بدهکاران ارزی تعیین تکلیف شده

  خبرگزاری تسنیم: دبیر کمیسیون هیات‌دولت در ابلاغیه به سیستم بانکی کشور تاکید کرد، تسهیلات‌گیرندگانی که در مهلت مقرر در آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقا نظام مالی کشور مطابق با تعریف بدهکار در بند ج ماده یک باشند، با رعایت مقررات مربوطه نسبت به تسویه یا تعیین تکلیف بدهی خود اقدام کنند، مشمول استفاده از مزایای آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر خواهند بود. مفاد ماده (۲۰) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در ارتباط با بدهکاران ارزی از محل حساب ذخیره ارزی بوده و بر همین مبنا آیین‌نامه اجرایی مربوطه و اصلاحیه‌های آن تهیه و تدوین و به تصویب هیات‌محترم وزیران رسیده است. در ماده ۲۰ قانون مذکور آمده است، دولت موظف است نسبت به تعیین تکلیف نرخ و فرآیند تسویه بدهکاران ارزی از محل حساب ذخیره ارزی به دولت به‌نحوی که زمان دریافت ارز، زمان فروش محصول یا زمان تکمیل طرح (حسب مورد)، نوع کالا (نهایی، واسطه‌ای یا سرمایه‌ای) وجود یا نبود محدودیت‌های قیمت‌گذاری توسط دولت و رعایت ضوابط قیمت‌گذاری و عرضه توسط دریافت‌کننده تسهیلات، وجود یا نبود منابع ارزی در زمان درخواست متقاضی لحاظ شده باشد، ظرف مدت ۶ ماه پس از تصویب این قانون اقدام کند.
 • دو راهکار برای کاهش پیک بار ۹۸

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد به‌رغم افزایش قدرت نصب شده نیروگاه‌ها از ۷۰,۲۹۷ مگاوات در سال ۱۳۹۲ به ۷۶,۴۲۸ مگاوات در سال ۱۳۹۵، همچنان تامین اوج تقاضای برق در کشور با مشکل مواجه است.
 • آغاز اکتشاف تا ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع

  ایمیدرو: رئیس هیات‌عامل ایمیدرو از موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت با آغاز عملیات اکتشاف در ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع خبر داد. خداداد غریب‌پور با اعلام این خبر عنوان کرد: اکتشافات جدید با تشکیل کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های بزرگ معدنی عملیاتی خواهد شد. رئیس هیات‌عامل ایمیدرو در بخش دیگری با اشاره به مدل‌های مشارکت دولت و بخش خصوصی در بخش معدن و صنایع معدنی اظهار کرد: طی ۸ ماه گذشته بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ایمیدرو با مشارکت بخش خصوصی رقم خورده است. وی با اعلام اینکه ارزش طرح‌های امسال به بیش از ۵/ ۳ میلیارد دلار می‌رسد، گفت: اعتبار زیربناها را امسال تا ۴ برابر افزایش دادیم و در این زمینه پایش پروژه‌ها با همکاری انجمن کنترل پروژه ایران دنبال خواهد شد.

بیشتر