آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۶۹

 • بهبود کسب‌و‌کار در فصل بهار

  دنیای اقتصاد: نتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار در بهار ۹۸ از مساعد شدن فضای کسب‌وکار حکایت دارد. گزارش مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران حاکی است، شاخص ملی کسب‌وکار در بهار امسال نسبت به زمستان ۹۷ وضعیت بهتری پیدا کرده اما همچنان نسبت به بهار سال گذشته، شرایط نامساعد‌تر است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در اولین فصل امسال، رقم شاخص ملی کسب‌وکار ۱۷/ ۶ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که بهتر از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (زمستان ۱۳۹۷ با میانگین ۲۷/ ۶) است.
 • ۷ مزیت فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس

  دنیای اقتصاد: طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس با هدف استفاده از سرمایه‌های بخش خصوصی، افزایش تولید مواد معدنی، توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق کمتر توسعه‌یافته کلید خورد. این طرح به‌عنوان یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی در دولت مصوب و با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مسوولیت اجرای این طرح در قالب پروژه اقتصاد مقاومتی به ریاست هیات عامل ایمیدرو واگذار شد و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی به‌عنوان بازوی اجرایی مسوولیت آن را به عهده گرفته است.
 • عملکرد صادرکنندگان در رفع تعهد ارزی

  دنیای اقتصاد: نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران با حضور رئیس اداره صادرات بانک مرکزی و با محوریت مساله بازگرداندن ارز حاصل از صادرات برگزار شد. در این نشست مشخص شد که نتیجه همکاری بخش خصوصی و بانک مرکزی که منجر به تسهیل نسبی شرایط بازگرداندن ارز شده، باعث شده است تا ارز بازگشتی به طرق مختلفی از عرضه اسکناس و فروش حواله گرفته تا واردات در برابر صادرات با رشد قابل‌توجهی مواجه شود.
 • وضعیت قرمز مخازن آب‌های زیرزمینی

  ایسنا: مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی با تاکید بر اینکه از میان ۶۰۹ دشت کشور، ۴۰۵ دشت ایران دارای وضعیت ممنوعه هستند، گفت: در میان ۴۰۵ دشت ممنوعه کشور ۱۳۵ دشت دارای شرایط حادتری هستند که با افت ذخایر، تغییر کیفی و فرونشست زمین مواجه بوده و به‌عنوان دشت ممنوعه شناخته می‌شوند. محمدعلی مصطفوی اظهار کرد: براساس ماده۴ قانون توزیع عادلانه آب در این مناطق میان تخلیه و تغذیه دشت توازن برقرار نیست و میزان بهره‌برداری بیشتر از پتانسیل موجود است. مصطفوی با اشاره به اینکه میزان کسری مخازن آب‌های زیرزمینی کشور از آستانه تحمل آبخوان‌ها فراتر رفته است، عنوان کرد: در حال حاضر میزان کسری مخازن آب زیرزمینی به‌عنوان منابع حیاتی برای حفظ تمدن ایران به بیش از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب رسیده است که تنها حدود ۱۱۰ میلیارد مترمکعب از این رقم مربوط به ۲۰ سال اخیر است.
 • ابلاغ مشروط شدن صادرات مواد معدنی

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران در بخشنامه‌ای موضوع لزوم اخذ مجوز برای صادرات مواد معدنی (سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله آهن) را ابلاغ کرد.
 • بهره‌برداری از ظرفیت جدید تولید برق به‌زودی

  خبرگزاری مهر: مجری طرح‌های نیروگاه‌های خصوصی شرکت برق حرارتی اعلام کرد نیروگاه برق حرارتی هریس به ظرفیت ۴۹۰ مگاوات به‌زودی با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد. امیر دودابی نژاد در نشستی خبری افزود: با بهره‌برداری از نیروگاه هریس، ۴۹۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق در منطقه شمال غرب کشور افزوده می‌شود. وی گفت: هزینه احداث این نیروگاه سیکل ترکیبی ۸/ ۲۳۹ میلیون یورو بوده که از این میزان ۸/ ۴ میلیون یورو به‌علاوه ۲۱۰۰ میلیارد تومان میزان آورده سرمایه‌گذار بوده است.
 • وضعیت صادرات در صنعت کفش

  ایرنا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صادرات ۱۰۰ میلیون دلاری کفش تاکید کرد: کفش تولیدی ایران با وجود زیرساخت مناسب در این صنعت، می‌تواند با یک جهش صادراتی روبه‌رو شود.
 • جایگاه ایران در تجارت ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: «سازمان تجارت جهانی‌» تازه‌ترین گزارش خود را تحت عنوان «بررسی آماری تجارت جهانی ۲۰۱۹» منتشر کرد. براساس یافته‌های این گزارش که آمار سال گذشته را مورد بررسی قرار داده است، به‌دنبال تشدید تنش‌های تجاری، جریان تجارت و تولید ناخالص ‌داخلی جهان در سال ۲۰۱۸ کند شد. در واقع افزایش تنش‌های تجاری و نااطمینانی‌های مربوط به سیاست‌های اقتصادی باعث شد تا جریان تجارت جهانی در سال گذشته با بادهای مخالف سنگین مواجه شود. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، در بخشی از این گزارش رتبه‌بندی بزرگ‌ترین صادرکنندگان و واردکنندگان جهان در ۲۰۱۸ ارائه شده است.
 • خداحافظی با «کاوه صنعت»

  دنیای اقتصاد: «اصغر قندچی درگذشت»؛ خبر کوتاه بود اما غم انگیز. مرحوم قندچی را سال گذشته اوایل خردادماه از نزدیک دیدیم. البته زمانی که ایشان نشان امین‌الضرب را دریافت کردند از طبقه دوم تالار وحدت آن صحنه را به تماشا نشستیم. اما هنگامی که قرار شد برای ضمیمه آخر هفته روزنامه، صفحه‌ای تحت عنوان «چهره‌ها» طراحی شود تا بتوانیم با کارآفرینان قدیمی و تاثیرگذار کشورمان سلسله مصاحبه‌هایی را انجام دهیم، نام اصغر قندچی جزو نخستین نام‌هایی بود که در لیست‌مان قرار داشت.
 • مکانیزم جدید نظارتی برای کالاهای اساسی

  دنیای اقتصاد: جزئیات فرآیند‌های تنظیم بازار در فاز «نظارت» اعلام شد. در روزهای اخیر قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی ضمن تاکید بر پیشبرد برنامه‌های تنظیم بازار از سه مسیر «تامین»، «توزیع» و «نظارت»، اعلام کرد که متولیان در چارچوب ضلع سوم، به‌صورت هفتگی ۵ اولویت کالایی را برای نظارت تعیین خواهند کرد. پس از اظهارات حسین مدرس‌خیابانی، اکنون معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، جزئیات و نحوه نظارت بر بازار و قیمت کالاها را تشریح کرده است. بر این اساس، مقرر شده است که هر هفته ۵ قلم کالا به‌صورت هماهنگ در سراسر کشور مورد رصد و نظارت قرار گیرند که در این چارچوب برخورداری تمامی کالاها از برچسب قیمتی یکی از الزامات مورد تاکید از سوی متولیان است.
 • برگزاری انتخابات اتاق مشترک ایران و امارات

  گروه بنگاه‌ها: انتخابات هیات‌مدیره بازرگانی مشترک ایران و امارات با حضور اکثریت اعضا برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومی اتاق بازرگانی ایران، در این انتخابات فرشید فرزانگان به‌عنوان رئیس اتاق مشترک انتخاب شد و محسن احمدی باصیری و عرفان شاکری به‌عنوان نایب رئیسان اتاق و سعید مقیسه، حامد استیری و سادینا آبایی به‌عنوان اعضای اصلی هیات‌مدیره و کسری محقق‌زاده و علیرضا ملک‌پوری به‌عنوان اعضای علی‌البدل هیات‌مدیره انتخاب شدند. در ادامه این جلسه نازنین فلاحتی به‌عنوان بازرس اصلی و محمدصادق تقوی به‌عنوان بازرس علی‌البدل و شبنم بهرامی به‌عنوان خزانه‌دار انتخاب شدند. همچنین مقرر شد اعضای هیات‌مدیره در جلسات آتی نسبت به برگزاری کمیسیون‌ها و برنامه‌های آینده اتاق مشترک ایران و امارات تصمیم‌گیری کرده و نتایج را به اعضا اعلام کنند.
 • نگرانی شرکت‌ها از سرنوشت صلح تجاری

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که واشنگتن و پکن بر لبه ازسرگیری مذاکرات تجاری با یکدیگر قرار دارند، بسیاری از شرکت‌های تجاری آمریکایی درحال برنامه‌ریزی‌های مدون و منسجمی هستند تا به این ترتیب آثار مخرب جنگ تجاری بر کسب‌و‌کار خود را کاهش دهند و نیز اعتماد سرمایه‌گذاران خود را نیز جلب کنند. در چنین وانفسایی، واشنگتن این‌بار ویتنام را هدف آتش‌بار تجاری خود قرار داده است.
 • ثبت‌سفارش ۸ میلیارد دلار کالای اساسی

  دنیای اقتصاد: مدیرکل تامین، توزیع و تنظیم بازار کالاهای اساسی وزارت صنعت، معدن و تجارت جزئیاتی از آمار ثبت‌سفارش، تخصیص ارز و ترخیص کالاهای اساسی را در سال‌جاری تشریح کرد. محمدرضا کلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، درباره آمار واردات ۲۵ قلم کالای اساسی به کشور اظهار کرد: از ابتدای امسال تا ۲۲ تیرماه ۹۸، رقمی در حدود ۷ میلیارد و ۹۹۸ میلیون دلار برای واردات ۲۵ قلم کالای اساسی به کشور ثبت‌سفارش شده است. مدیرکل تامین، توزیع و تنظیم بازار کالاهای اساسی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: از این میان، برای حدود ۵/ ۵ میلیارد دلار ارز لازم تخصیص داده شده و ۴ میلیارد دلار آن با دلار ۴۲۰۰تومانی تامین ارز شده است. وی اضافه کرد: همچنین با توجه به اینکه مقرر شد برخی از اقلام اساسی با ارز نیمایی، تامین ارز شوند،‌ از ابتدای امسال تا ۲۲ تیرماه، بیش از ۲۳۰ میلیون دلار از این کالاهای اساسی، با ارز نیمایی تامین ارز شده است. به‌گفته کلامی در این مدت ۴/ ۴ میلیارد دلار کالای اساسی ترخیص شده که معادل ۸ میلیون و ۱۲۶ هزار تن کالای اساسی است.
 • ارزیابی معاون وزیر کشاورزی درباره ساختار جدید صمت

  دنیای اقتصاد: معاون توسعه بازرگانی و صنایع تبدیلی و تکمیلی وزیر جهادکشاورزی اعلام کرد که فعلا صلاح نیست درباره واگذاری وظایف تنظیم بازاری بخش کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت صحبت کنم و باید متولیان جدید را حمایت کرد، اما باید به این نکته توجه کنیم که واردات به تولید لطمه‌ای نزند. علی‌اکبر مهرفرد در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: اتفاقی که افتاده این است که دولت تصمیمی در این باره گرفته و به سران سه قوه و شورای هماهنگی اقتصادی پیشنهادی در این زمینه داده است و نهایتا مقام معظم رهبری آن را تایید کرده‌اند.

بیشتر