آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۶۱

 • دستور حبس‌زدایی از کالاهای رسوبی

  دنیای اقتصاد: دستور حبس‌زدایی از کالاهای رسوبی صادر شد. بر این اساس، متولیان تجاری و گمرکی تدوین دو مجموعه سیاست برای مقابله با رسوب کالا را مدنظر قرار دادند که در قالب آن، وظایف وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مربوط با امر تجارت مشخص شده است. در عین حال، با توافق دو وزارتخانه «اقتصاد» و «صمت» به همراه بانک مرکزی، ضوابط جدید خروج کالاهای محبوس در گمرک نیز مشخص شده است که اصلاح برخی مکانیزم‌های تجاری مانند «نحوه ثبت‌سفارش»، «ترانزیت کالا» و «شفاف‌سازی در تعیین تکلیف گروه‌های کالایی» را دربر‌می‌گیرد.
 • نرخ صادراتی برق برای تولید بیت‌کوین

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر نیرو از موافقت با نرخ صادراتی برق برای استخراج ارز مجازی و بیت‌کوین در کمیسیون اقتصادی دولت خبر داد. به‌‌گفته همایون حائری پس از بررسی‌های به‌عمل آمده در کمیسیون اقتصادی دولت، اتخاذ نرخ صادراتی برق برای ارز مجازی مورد موافقت قرار گرفته و در انتظار تصویب هیات دولت است.
 • تغییر مسیر در تامین مالی بنگاه‌ها

  دنیای اقتصاد: تغییر مسیر تامین مالی بنگاه‌های تولیدی امکان‌پذیر است؟ بانک محور بودن تامین مالی بنگاه‌های تولیدی یکی از چالش‌هایی است که همواره متولیان دولتی به آن اذعان داشته‌اند و به دفعات بر تغییر این روش تاکید کرده‌اند؛ تلاشی که با توجه به آمار اعلام شده از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی‌بر وابستگی حدود ۹۰ درصدی بنگاه‌های تولیدی به بانک‌ها می‌توان گفت تاکنون جوابگو نبوده است. حال با توجه با کند شدن بیش از پیش دسترسی به منابع مالی از طریق بانک‌ها، وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی این امر سعی دارد تا تغییر مسیر تامین مالی بنگاه‌های تولیدی را در دستور کار قرار دهد.
 • فاز دوم هوشمندسازی شبکه برق کلید خورد

  دنیای اقتصاد: تفاهم‌نامه نصب ۵ میلیون کنتور فهام بین شرکت توانیر و شرکت ساتکاب به امضا رسید. به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح روز گذشته با امضای تفاهم‌نامه‌ای میان شرکت‌های توانیر و ساتکاب، فاز دوم طرح ملی فهام با هدف هوشمندسازی شبکه برق، با حضور وزیر نیرو آغاز شد. براساس این تفاهم‌نامه که به امضای محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر و محمدولی علاءالدینی، مدیرعامل شرکت ساتکاب رسید، فاز دوم طرح فهام وارد مرحله عملیاتی شده و ۵ میلیون مشترک برق طی دو سال به کنتورهای فهام (هوشمند) مجهز خواهند شد.
 • دغدغه‌های صنعتگران تهرانی

  ایرنا: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: صنعتگران خارجی تسهیلات ارزان قیمت برای تولید و عرضه کالای خود در بازارهای مشترک دریافت می‌کنند؛ در حالی که تولیدکنندگان ما قادر به دریافت تسهیلات با نرخ تعدیل شده برای افزایش مزیت رقابتی خود با صنعتگران خارجی نیستند و در رقابت بازنده می‌شوند.
 • همصدایی برای حذف ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: پارلمان اقتصاد کشور تبعات سیاست تخصیص ارز یارانه‌ای و عدم تحقق اهداف حمایتی-تجاری را اعلام کرد. نخستین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تشریح اولویت‌های پارلمان اقتصاد در دوره نهم شروع شد و با انتقاد از روند تخصیص ارز یارانه‌ای و در ادامه تعیین تکلیف کمیسیون‌های تخصصی به پایان رسید.
 • دامنه تلفات جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: بیش از دوسوم از شرکت‌های «اس‌اندپی ۵۰۰» که پانصد شرکت بزرگ آمریکایی را شامل می‌شود، در گزارش سود فصل دوم خود، تعرفه‌ها و جنگ تجاری با چین را عامل کاهنده سود خود دانسته‌اند. در این رابطه با پیش‌رو بودن هفته بزرگ اعلام سود شرکت های تکنولوژیک، موسسه «اسکات ورن» که بخش سرمایه‌گذاری شرکت «ولز فارگو» است، پیش‌بینی کرده است که این وضعیت وخیم‌تر خواهد شد.
 • دو گام جدید برای ایمنی پروازها

  دنیای اقتصاد: فاز نخست مرکز عملیات ایمنی و اضطراری شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران (SOC & EOC) روز گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی در فرودگاه مهرآباد افتتاح شد. این مرکز منبع تامین اطلاعات ایمنی مختلف در زمان نبود بحران و همچنین محل تجمع ستاد بحران در زمان وقوع بحران در کشور است. در فاز اول این مرکز، فرودگاه‌های بین‌المللی مهرآباد، مشهد، تبریز، زاهدان، شیراز، بندرعباس، اصفهان، کرمان و یزد را تحت پوشش قرار می‌دهد.
 • قیمت مرغ؛ ۱۲۹۰۰ تومان

  خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: قیمت نهایی مرغ براساس پیشنهاد وزارت جهادکشاورزی و در راستای حمایت از تولیدکنندگان، طبق نظر ستاد تنظیم بازار کشور ۱۲۹۰۰ تومان اعلام شده است. عباس تابش افزود: قیمت تخم‌مرغ در ستاد تنظیم بازار ۷۵۰۰ تومان مصوب شده است و قاعدتا هر قیمتی بالاتر از این، توسط بازرسان سازمان حمایت با برخورد تعزیراتی مواجه خواهد شد. وی تاکید کرد: با این مصوبه که لازم‌الاجراست، انتظار داریم بخش تولید این اقلام، شرایط بهتری داشته باشند و به لحاظ تولید و عرضه در بازار مشکلی نداشته باشند. رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به دریافت گزارش تخلف گران‌فروشی در عرضه مرغ و تخم‌مرغ در سطح بازار، گفت: با عنایت به مصوبه موجود در صورت احراز تخلف، بازرسان سازمان حمایت گزارش تخلف مربوطه را تنظیم و جهت رسیدگی به تعزیرات حکومتی ارسال خواهند کرد.
 • پیشنهاد گزارش‌گیری تخلفات اداری

  دنیای اقتصاد: نمایندگان بخش‌خصوصی در نشست کمیسیون مبارزه با فساد و حمایت قضایی اتاق بازرگانی تهران به مساله گزارش‌گیری فساد پرداخته و جنبه‌های حقوقی و مدنی آن را نیز بررسی کردند. برابر این پیشنهاد اولیه، اتاق تهران می‌تواند با استفاده از مرکز تماس و سیستم مدیریت خدمات مشتری خود، گزارش‌گیری فساد و تخلفات را داشته باشد، به شرطی که بتوان به آن ترتیب اثر داد. در این نشست، موانع اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و راه‌اندازی سامانه اعلام تخلفات اداری در اتاق تهران به بحث و تبادل‌نظر گذاشته شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر