آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۶۰

 • تعیین قیمت با کف و سقف

  دنیای اقتصاد: سه سامانه جدید «اطلاع‌رسانی قیمت کالا»، «احراز هویت مشتریان تجارت الکترونیک» و «ثبت‌‌نام غیرحضوری گواهی امضای الکترونیک» روز گذشته رونمایی شدند. دسترسی آسان به قیمت کالا، فراهم شدن زمینه شناسایی مشتریان در فضای مجازی و تسهیل در روند اخذ امضای الکترونیک که یک گام رو به جلو در دولت الکترونیکی محسوب می‌شد از جمله اهداف راه‌اندازی این سامانه‌ها از سوی وزارت صنعـت، معدن و تجارت است.
 • «نه» به احیای وزارت واردات

  دنیای اقتصاد: پرونده «تشکیل وزارت بازرگانی» این هفته در صحن علنی مجلس بررسی و تعیین تکلیف خواهد شد. اسفندماه‌ سال گذشته بود که پس از اصرارهای مکرر رئیس‌جمهور، طرح جداسازی صنعت و تجارت توسط برخی بهارستان‌نشین‌ها آماده و به هیات‌رئیسه مجلس تقدیم شد. جزئیات این طرح حاکی است، در صورت تشکیل وزارت بازرگانی تمام وظایف بخش بازرگانی از وزارتخانه‌های تولیدی مانند جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت تفکیک و به وزارت بازرگانی منتقل خواهد شد. این طرح پس از اعلام وصول توسط هیات‌رئیسه مجلس برای بررسی بیشتر به کمیسیون اجتماعی مجلس ارجاع داده شد و در نهایت به‌دلیل فشار دولت و با برگزاری تنها دو جلسه به تصویب کمیسیون اجتماعی به‌عنوان کمیسیون اصلی رسید.
 • بازنگری ماموریت شرکت‌های آب و فاضلاب

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ماموریت‌های شرکت‌های آب و فاضلاب پس از سه دهه فعالیت باید متناسب با اهداف و نیازهای پیش‌رو بازنگری شوند، گفت: شرکت آبفا باید در طرح‌های اجرایی نقش نظارتی داشته باشد و فعالیت‌ها را برون سپاری کند.
 • وضعیت سبز مصرف برق در غالب نقاط کشور

  خبرگزاری فارس: مصرف برق کشور امروز در حالی روزهای پایانی تیرماه را پشت‌سر می‌گذارد که دمای بالای هوا ماندگاری دارد و به جز کلان‌شهرهای مشهد و شیراز که در محدوده زرد مصرف قرار دارند، وضعیت سبز بر سایر نقاط کشور حاکم است.
 • دلیل رشد مصرف آب در تهران

  خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه تصور غلط مردم مبنی بر بارش‌های مناسب باعث شد تا مصرف آب در شهر تهران رکورد بزند، گفت: ۶۰ درصد آب شرب تهران از منابع زیرزمینی تامین می‌شود که همچنان وضعیت نامطلوبی دارد و نباید تصور شود، وضعیت آب شرب خوب است.
 • جدیدترین آمار از میزان ثبت‌سفارش

  دنیای اقتصاد: در جدیدترین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران، آمارهای جالب توجهی از آخرین میزان ثبت‌سفارش کالاها در بهار امسال ارائه شد. رئیس بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران ضمن تشریح این آمار، از ثبت‌سفارش ۶/ ۷ میلیارد دلاری برای کالاهای اساسی در ۳ ماه بهار خبر داد.
 • برگزاری کمیته مشترک همکاری‌های بازرگانی ایران و عراق

  دنیای اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: باهدف پیگیری توافقات انجام شده بین مقامات دو کشور در جریان سفر ریاست‌جمهوری ایران به عراق، کمیته مشترک همکاری‌های بازرگانی دو کشور به مدت دو روز ۳۰ و ۳۱ تیر در بغداد برگزار خواهد شد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، ناصربهزاد در این خصوص عنوان کرد: در این کمیته که با محوریت سفارت ایران در عراق برگزار خواهد شد، دو موضوع اساسی تبیین اولویت‌های همکاری دو کشور برای تحقق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری و تسهیل‌گری در رفع موانع تجارت بررسی خواهد شد. وی افزود: روند رو به رشد همکاری‌های بازرگانی دو کشور نیازمند توجه به دیپلماسی تجاری برای توسعه و فعال‌سازی ظرفیت‌های گمرکی، مرزی، پولی و بیمه‌ای است که در راستای سیاست‌های متناظر دو کشور قابل اقدام است. بهزاد بیان کرد: در این کمیته ۸ محور مهم در فرآیند تجارت ایران و عراق شامل امور بازرگانی، مسائل بانکی، استاندارد، گمرک، موضوعات صنعتی و سرمایه‌گذاری، خدمات فنی و مهندسی، حمل‌و‌نقل و ترانزیت و راهکارهای افزایش تعاملات بخش خصوصی دو کشور مورد مذاکره و بررسی قرار می‌گیرد.
 • برنامه تولید باتری با همکاری تایوان

  گروه بنگاه‌ها: شرکت جهان الکترونیک درصدد است تا با همکاری شرکت «اسمارترونیکس» تایوان در ایران باتری بسازد. زهرا دشتی مدیر مهندسی محصولات جهان الکترونیک با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: با توجه به اینکه این شرکت مجموعه‌ای مهندسی و تولیدی است، در نظر دارد در آینده با همکاری و مشارکت اسمارترونیکس خط تولید باتری را در ایران راه‌اندازی کند و این پیشنهاد به شرکت اسمارترونیکس اعلام شده و مذاکرات اولیه نیز صورت گرفته است.
 • پایان خودتحریمی صادراتی

  دنیای اقتصاد: ممنوع‌الخروجی کالاهای ایرانی برچیده می‌شود. ستاد تنظیم بازار در حالی اخیرا از پایان یافتن سناریوی ممنوعیت‌های صادراتی و جایگزینی عوارض به جای ممنوعیت خبر داده که به‌نظر می‌رسد این تغییر سیاست در جهت تسهیل تجاری، از بخش کشاورزی شروع شده است. در واقع تصمیم‌گیری برای ممنوع‌الخروج کردن کالاها سخت‌تر خواهد شد و وضع عوارض به‌عنوان جایگزین مطرح است. اما در صورت ضرورت نیز شروطی ازسوی دولت مدنظر قرار گرفته است. مطابق اظهارنظر جدید معاون امور برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، ممنوع‌الخروج کردن محصولات کشاورزی منوط به موافقت نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف شده که در قالب یک کمیته ۶ نفره در مورد ممنوعیت یا عدم‌ممنوعیت صدور کالاها تصمیم‌گیری می‌کنند. به گفته عبدالمهدی بخشنده، تشکیل کمیته مذکور به تایید شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه رسیده است. در گام بعدی، در صورتی که قرار باشد چنین ممنوعیتی اعمال شود، باید از یک ماه قبل از اعمال ممنوعیت‌ها، به صادرکنندگان این مساله اعلام شود. بررسی این تصمیم جدید نشان می‌دهد که سیاست‌گذار در شرایط فعلی، تمایل چندانی به تکرار رویه ممنوعیت‌های سال گذشته ندارد و بنا دارد سیاست‌ محدودکننده را تنها در برخی موارد خاص به اجرا گذارد و به‌نوعی به خودتحریمی صادراتی پایان داده است.
 • پیشرفت صفر در قانون کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: دلایل شکست قانون بهبود محیط کسب‌وکار چیست؟ این روزها عدم‌اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار هم از سوی بخش‌خصوصی و هم از سوی دولت مورد انتقاد واقع شده است. در نشست اخیر کمیسیون بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید اتاق بازرگانی تهران، روند اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار به بحث و تبادل‌نظر گذاشته و گزارشی ارائه شد که نشان می‌دهد اجرای این قانون با گذشت نزدیک به ۸ سال از زمان تصویب، پیشرفت در خور توجهی نداشته است. قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ با وجود مخالفت دولت وقت، به تصویب مجلس رسید. مهم‌ترین اهداف این قانون در ۵۳ حکم در قالب ۲۹ماده تدوین شد که در این خصوص می‌توان به «تسهیل کسب‌وکار به‌ویژه از طریق تسریع در صدور مجوزها»، «برقراری شفافیت اقتصادی بیشتر به منظور کاهش فساد اقتصادی»، «ایجاد سامانه‌های پنجره واحد معاملات بخش عمومی و تجارت فرامرزی» و «رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری به‌ویژه برای بنگاه‌های خرد و کوچک» اشاره کرد.
 • افزایش ظرفیت تردد کامیون‌ در مرز بازرگان

  دنیای اقتصاد: مدیرکل روابط بین‌الملل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: ظرفیت تردد کامیون در مرز بازرگان - گوربولاغ با توافق مدیران گمرک ایران و ترکیه به یک‌هزار و ۲۰۰ دستگاه افزایش می‌یابد. به گزارش «ایرنا» حسین کاخچی، افزود: در نشست مشترک مدیران گمرک ایران و ترکیه، دو طرف درخصوص افزایش تردد کامیون‌ها تا ۵۰۰ دستگاه از سوی ایران و ۷۰۰ دستگاه از سوی ترکیه و ساماندهی مسافران خروجی موافقت کردند.
 • مطالبه برای آزاد سازی صادرات دام زنده

  دنیای اقتصاد: در چهل و هشتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخشی خصوصی کرمانشاه به مباحثی از جمله مهم‌ترین موانع رشد صادرات پرداخته شد و رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه، ضمن برشمردن آفت‌های ممنوعیت‌ صادرات دام زنده، خواستار آزاد شدن و برقراری مجدد صادرات این محصول شد.
 • چالش حمل‌ونقل نهاده‌های دامی

  خبرگزاری مهر: رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه کرایه حمل تخم‌مرغ نسبت به سال گذشته ۵/ ۱ برابر شده است، گفت: حمل نهاده‌های دامی به‌دلیل کمبود کامیون با مشکل مواجه است. ناصر نبی‌پور با اشاره به ابلاغ رسمی نرخ تخم‌مرغ از سوی سازمان حمایت گفت: با توجه به قیمت فعلی نهاده‌ها و هزینه تمام‌شده تولید، قیمت تخم‌مرغ از نظر ما کیلویی ٨٤٠٠ تومان است درحالی‌که دولت قیمت این محصول را ٧٥٠٠ تومان اعلام کرد.
 • تسریع در بازگشت ارزهای صادراتی

  دنیای اقتصاد: نایب‌رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به کاهش فاصله بین نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نیما، این موضوع را دلیلی برای کاهش خسارت صادرکنندگان و افزایش بازگشت ارز حاصل از صادرات عنوان کرد. محمدرضا انصاری در گفت‌وگو با «ایبنا» درباره جزئیات دیدار روسا و اعضای هیات رئیسه سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون با عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در هفته گذشته گفت: اتاق بازرگانی ایران در طول یک سال گذشته موضع خود را درباره ارز تغییر نداده و ما خواهان حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی هستیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر