آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۵۹

 • برنامه صنعتی برای ساخت ایران

  دنیای اقتصاد: استارت داخلی‌سازی ۱۰ میلیارد دلار از قطعات و تجهیزات موردنیاز بنگاه‌های تولیدی تا پایان سال‌جاری یا حداکثر در سال آینده زده شد. اعمال تحریم‌های بین‌المللی جدید و چالش‌های به وجود آمده در تامین مواد اولیه و تجهیزات موردنیاز بنگاه‌های تولیدی، عمده دلیلی است که موجب شد تا متولیان صنعتی کشور داخلی‌سازی اقلام موردنیاز واحدهای صنعتی را در دستور کار قرار دهند.
 • کوچ شرکت‌های آمریکایی از چین

  دنیای اقتصاد: در طول تنش‌ تجاری با چین، دونالد ترامپ مکررا مدعی بوده جنگ‌تجاری که به راه انداخته است منجر خواهد شد کسب‌وکارهای کشورش خطوط تولید خود را از رقیب سنتی آسیایی خارج و به آمریکا منتقل کنند. بیش از یک‌سال از جنگ‌تجاری او با چین می‌گذرد و به نظر می‌رسد ادعاهای او رنگ واقعیت به خود گرفته است. به گزارش روزنامه «واشنگتن‌پست» و براساس گزارشی که «نیکی آسیا ریویو» منتشر کرده است بیش از ۵۰ شرکت بین‌المللی آمریکا اعلام کرده‌اند قصد دارند تولیدات خود را از چین خارج کنند یا اینکه چنین تصمیمی را مدنظر قرار داده‌اند.
 • چگونه بازارهای صادراتی را حفظ کنیم؟

  دنیای اقتصاد: بازارهای صادراتی را چطور حفظ کنیم؟ اگرچه پیش از این توسعه بازارها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود، اما در شرایط کنونی حفظ بازارهای صادراتی در اولویت سیاست‌های متولیان تجارت و صادرکنندگان قرار گرفته است؛ چراکه تحریم‌های بین‌المللی محدودیت‌هایی را در تجارت با ایرانی‌ها رقم زده که امکان توسعه بازارها چندان میسر نیست. در نتیجه حفظ بازارها در اولویت سیاست‌گذاری‌ها قرار دارد.
 • تعیین تعرفه گمرکی برای واردات دستگاه استخراج رمزارزها

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران در دستورالعملی ردیف تعرفه دستگاه استخراج رمز ارز را به گمرکات کشور اعلام کرد. این ابلاغیه نشان می‌دهد موضوع استخراج بیت‌کوین و رمزارزها با قرار گرفتن در دستور کار هیات‌دولت به‌صورت جدی در حال پیگیری است و حالا با اعلام تعرفه گمرکی و قابلیت واردات قانونی این دستگاه‌ها باید منتظر مصوبه ماینینگ از سوی دولت بود.
 • ۲۸ پروژه ارتقای تصفیه‌خانه‌ها راکد ماند

  خبرگزاری تسنیم: مدیر کل نظارت بر بهبود روش‌های بهره‌برداری از فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر ضرورت بازسازی تاسیسات فرسوده فاضلاب گفت: اگر پروژه‌های لازم در زمینه نگهداری و بهره‌برداری بهینه از تاسیسات فاضلاب راکد بماند، در آینده دچار مشکل می‌شویم. بهنام وکیلی بر بهبود روش‌های بهره‌برداری از فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تاکید و اظهار کرد: اولین تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در کشور در سال‌های اول دهه ۴۰ شمسی احداث شده و اولین تصفیه‌خانه در تهران حدود ۵۰ سال پیش شروع به کار کرده است.
 • ترفند بازندگان تحول بودجه‌ای

  دنیای اقتصاد: جدیدترین سندی که به‌منظور تحول در اقتصاد کشور تنظیم شده، طرح اصلاحات ساختاری بودجه است. فارغ از اینکه این سند از چه کیفیتی برخوردار است و هنوز رونمایی هم نشده، با حاشیه‌های متعددی روبه‌رو شده است تا نقد محتوایی‌ فراموش شود. «دنیای‌اقتصاد» در یک گزارش دو موضوع را بررسی کرده است؛ نخست اینکه حاشیه‌های ساخته‌شده در مورد این چارچوب چقدر سندیت دارد و دوم اینکه هدف اصلی حاشیه‌سازی‌ها که سابقه تاریخی نیز دارد، چیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد که مفاهیمی مانند «لیبرالیسم» اولین برچسبی بوده که در مواجهه با برنامه‌های تحولی زده شده و فرصت نقد درست را ربوده است.
 • چند نکته در قراردادهای پیش‌فروش ساختمان

  علیرضا صالحی/ یوسف یعقوبی قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در نوشتار قبل ۱ به برخی از مسائل و موارد مربوط به قراردادهای پیش‌فروش ساختمان پرداختیم و به لحاظ متداول بودن این نوع قراردادها، در این یادداشت به ابعاد دیگری از آن می‌پردازیم.
 • بازدید سفیر فرانسه از بازار بزرگ ایران

  گروه بنگاه‌ها: فیلیپ تیه بو سفیر فرانسه و هیات همراه پنج‌شنبه گذشته از بخش‌های مختلف بازار بزرگ ایران بازدید کردند. به گزارش روابط‌عمومی بازار بزرگ ایران، در این بازدید که به مدت دو ساعت به طول انجامید سفیر فرانسه از بخش‌های فرهنگی، تجاری و ورزشی این بازار بازدید کرد و در پایان بازدید خود گفت: قسمت‌های مختلف این بازار مرا تحت‌تاثیر قرار داد. این بازار سنت و مدرنیته را به‌گونه‌ای در هم آمیخته است که هر کسی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. وی با اشاره به کتابخانه بزرگ و مدرن بازار بزرگ ایران تاکید کرد: بخش فرهنگی این بازار در کنار فروشگاه‌های مدرن و کالاهای آنتیک فضای جذابی را برای هر بیننده‌ای ایجاد کرده که بسیار منحصربه‌فرد است.
 • تفاهم‌نامه همکاری فروشگاه رفاه و دانشگاه الزهرا

  گروه بنگاه‌ها: فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه و دانشگاه الزهرا برای ایجاد و گسترش همکاری‌های آموزشی و پژوهشی، تفاهم‌نامه همکاری منعقد کردند. به گزارش خبرنگار ما، موضوع این تفاهم‌نامه انجام همکاری‌های متقابل علمی، آموزشی، پژوهشی، مشاوره و خدمات اجرایی مشترک در موضوع‌های مرتبط با آموزش‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت کارکنان ستادی و فروشگاهی رفاه و آماده‌سازی نیروی انسانی مناسب برای اشتغال در فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه است.
 • تغییرات جدید در ساختار گمرک

  دنیای اقتصاد: با تغییرات صورت گرفته در ساختار گمرک، اختیارات معاونت فنی این سازمان افزایش یافت. بر اساس جدیدترین تصمیمات اتخاذ شده در گمرک و با موافقت سازمان اداری و استخدامی کشور مبنی بر تغییرات ساختاری در حوزه معاونت امور گمرکی از طریق سامانه ملی ساختار دستگاه‌های اجرایی کشور، دفتر ترانزیت این سازمان از معاونت حقوقی گمرک به معاونت امور گمرکی منتقل شده است. پیش از این، دفتر واردات، دفتر ارزش، دفتر تعرفه و دفتر صادرات از جمله مهم‌ترین بخش‌های زیر مجموعه‌ معاونت امور گمرکی گمرک ایران بوده‌ است که با دستورالعمل جدید سازمان اداری و استخدامی، دفتر ترانزیت گمرک نیز به زیرمجموعه‌های معاونت امور گمرکی اضافه شد.
 • ایران هفدهمین تولیدکننده گل در جهان

  خبرگزاری تسنیم: رئیس هیات‌مدیره اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه با بیان اینکه به‌دلیل نبود زیرساخت‌های لازم، ۴۰ درصد گل و گیاه تولید داخل از بین می‌رود گفت: ایران در جایگاه هفدهم تولید گل در جهان است اما سال گذشته فقط ۹۸ میلیون دلار صادرات گل داشته‌ایم. غلامعلی ابراهیمی گفت: امروز با ۴۵۰۰ هکتار سطح زیرکشت گل، گیاهان زینتی و آپارتمانی و درخت و درختچه‌های زینتی یکی از صادرکنندگان گل در منطقه هستیم. در زمینه تولید گل‌های تک‌شاخه‌ای، آپارتمانی، گل‌های شاخه بریده و درختچه‌های زینتی بیش از ۵۸ هزار نفر اشتغال مستقیم در کشور وجود دارد.

بیشتر