آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۵۶

 • پیچ و خم حذف اسناد کاغذی

  دنیای اقتصاد: صورت وضعیت سامانه جامع تجارت با گذشت ۱۰ ماه از راه‌اندازی این سامانه از سوی دو مقام مسوول تشریح شد. سامانه جامع تجارت مهرماه سال گذشته و به‌منظور ایجاد یک دولت الکترونیک فراگیر و در راستای «روان‌سازی جریان اطلاعات میان بخش‌های تجاری و دولتی»، «یکپارچگی داده‌های مرتبط میان سیستم»، «بهبود کارآیی و اثربخشی فرآیندهای نظارتی» و «مقابله با رویه‌های فسادزا» راه‌اندازی شد تا به این طریق شرایط برای توسعه و یکپارچه‌سازی سامانه‌‌های تجاری و در نتیجه حرکت در مسیر دولت الکترونیک فراهم شود.
 • حال و روز واردات و کشت برنج

  خبرگزاری مهر: دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه واردات برنج در ۴ ماه منتهی به تیر امسال ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است، گفت: در دو ماه اخیر ۱۰۰ هزارتن برنج در گمرک معطل تخصیص ارز است. مسیح کشاورز با بیان اینکه بحث محدودیت کشت برنج در استان‌های غیرشمالی نمی‌تواند بر قیمت برنج داخلی چندان تاثیرگذار باشد، اظهار کرد: مگر استان‌های غیرشمالی چند درصد نیاز کشور را تامین می‌کنند؟ حدود ۹۰ درصد نیاز کشور در استان‌های گیلان و مازندران تامین می‌شود و محدودیت کشت در سایر استان‌ها نمی‌تواند تاثیری در میزان عرضه این محصول به بازار داشته باشد.
 • ورود ماینرها به سردخانه‌های کشاورزی

  ایسنا: نایب رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه با وجود تمام محدودیت‌هایی که تحریم‌ها برای اقتصاد ایران به‌وجود آورده، همچنان قاچاق‌‌کنندگان دستگاه‌های استخراج ارزهای رمزگذاری شده به راحتی اقدامات خود را پیگیری می‌کنند عنوان کرد: در طول ماه‌های گذشته تحریم‌های آمریکا به جایی رسیده که یک تاجر ایرانی حتی برای وارد کردن کالایی که مستقیما شامل تحریم‌ها نمی‌شود نیز، مجبور به دادن هزینه‌های گزاف و پیگیری‌های طولانی مدت شده است، اما به‌نظر می‌رسد این روال درباره وارد کردن دستگاه‌های ماینر بیت‌کوین (استخراج‌کننده ارزهای رمزگذاری شده) وجود ندارد.
 • تفکیک تولید واقعی و غیرواقعی

  محمدحسین برخوردار
  یکی از واقعیت‌های دردناک در اقتصاد کشور ما آن است که برخی افراد به بهانه تولید ملی و با سوء‌استفاده از شعار سال، تلاش می‌کنند روزنه‌هایی ایجاد کنند تا دیوارهای تعرفه‌ای را دور زده و با فریب دستگاه‌های نظارتی، کالای ساخته شده را به‌صورت تکه‌های مجزا از یکدیگر، وارد کشور کنند.
 • فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید

  شاتا: معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایدرو با اشاره به راه‌اندازی نهضت ساخت داخل توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، تاکید بر نهضت ساخت داخل را یکی از جلوه‌های مهم نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید معرفی کرد. به گفته محمدباقر عالی، توسعه و عمق بخشیدن به ساخت داخل امسال به‌صورت ویژه‌ای در برنامه‌های کاری وزارت صنعت، معدن و تجارت دنبال می‌شود که برگزاری این نمایشگاه نیز در همین راستا است. وی ایران را از لحاظ نیروی انسانی متخصص و توانمند بسیار بالقوه توصیف کرد و گفت: توانمندی متخصصان ایرانی در چنین نمایشگاه‌هایی به فعلیت می‌رسد و نمود لازم را پیدا می‌کند. رئیس هیات‌عامل ایدرو این نمایشگاه را گام ارزشمندی جهت رسیدن به خودکفایی دانست و تصریح کرد: قطعات و ملزومات موردنیاز جهت داخلی‌سازی توسط شرکت‌های سازنده ایرانی در این نمایشگاه معرفی و اعلام می‌شود. نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید از ۲۷ تا پایان تیرماه ۱۳۹۸ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.
 • هم‌اندیشی «صمت» با صنایع لبنی

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در هم‌اندیشی بررسی مسائل صنایع لبنیات و شیرخشک اعلام کرد: انجمن‌ها محور اصلی تصمیم‌گیری در وزارتخانه هستند و ما در کنار آنها موضوعات مرتبط با صنعت را پیگیری می‌کنیم. سعید زرندی افزود: در بررسی‌های انجام‌شده، یکی از بیشترین سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در کشور در بخش صنایع غذایی است.
 • شناسایی تولید ارز دیجیتال این بار در «ری»

  ایسنا: معاون شرکت توزیع نیروی برق استان تهران در جنوب این استان از شناسایی ۳۵ واحد تولیدکننده ارز دیجیتال در شهرستان ری خبر داد. داود رحیمی گفت: از این تعداد چهار واحد در شهرستان ری، یک واحد در خاوران و ۳۰ واحد در کهریزک مشغول به فعالیت بودند که پس از شناسایی و تغییر تعرفه‌های آنها از کشاورزی و صنعتی به تعرفه تجاری، در نهایت مبلغ ۱۷ میلیارد و ۴۹۳ میلیون و ۶۱۹ هزار ریال مابه‌التفاوت بهای برق مصرفی از واحدهای مذکور دریافت شد. سرپرست منطقه برق شهرستان ری، تعداد مشترکان این شهرستان را حدود ۳۲۲ هزار مشترک اعلام کرد و گفت: بیش از ۲۰ درصد فروش انرژی شرکت توزیع نیروی برق استان تهران مربوط به شهرستان ری است و میانگین تلفات انرژی برق این شهرستان ۵۷/ ۸ درصد است که ۲۹/ ۶ درصد از میانگین تلفات مناطق تحت‌پوشش آن شرکت پایین‌تر است.
 • رفع موقت کمبود آب شرق استان تهران

  خبرگزاری تسنیم: معاون نظارت بر بهره‌برداری آبفای استان تهران گفت: کمبود آب شرق استان تهران را با حفر چاه‌های جدید، بهسازی چاه‌های قدیمی، افزایش برداشت آب از سد لتیان و وارد مدار کردن تصفیه‌خانه‌های اضطراری، به‌صورت موقت برطرف کردیم.
 • تولید ۸۰ درصد شکر مورد نیاز کشور در داخل

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی: مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: نیاز سالانه شکر کشور حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن است که در سال‌های اخیر حدود ۸۰ درصد آن در داخل کشور تولید و مابقی آن از طریق واردات تامین می‌شود.
 • گام جدید برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی

  پایگاه خبری وزارت نیرو: نخستین نیروگاه خورشیدی استان خراسان‌رضوی به ظرفیت پنج مگاوات با حضور معاون وزیر نیرو و رئیس ساتبا در روستای علی‌آباد شهر خواف افتتاح شد. این نیروگاه با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۳۵۰ میلیارد ریال و در زمینی به مساحت ۵/ ۱۰ هکتار احداث شده است که قادر است در طول یک سال با کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی معادل ۸۲/ ۲ میلیون مترمکعب گازطبیعی، منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان ۶ هزار و ۸۵۶ تن شود.
 • بخش‌خصوصی در میدان مشورت

  دنیای اقتصاد: گام اول برای اجرای پر سروصداترین مواد قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار برداشته و در این راستا، بخشنامه معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره چگونگی بهره‌گیری از نظرات تشکل‌های اقتصادی غیردولتی نظیر اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، تعاون ایران و تشکل‌های کارفرمایی و کارگری ابلاغ شد.
 • سه راهکار رشد تجارت با همسایگان

  دنیای اقتصاد: یکی از اهداف تجاری تعیین شده از سوی سیاست‌گذار، رشد تجارت با کشورهای همسایه است. در این راستا، کارشناسان معتقدند درشرایط فعلی، توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری با همسایگان می‌تواند به‌عنوان راهکاری موثر در جهت کاهش اثرات تحریم‌ها، در دستور کار متولیان قرار گیرد. فعالان بخش‌خصوصی با تاکید بر ضرورت رشد مبادلات تجاری با همسایگان، سه راهکار را برای تحقق هدف‌گذاری مذکور به سیاست‌گذار ارائه داده‌اند.
 • مسیر جلوگیری از اتلاف منابع

  دنیای اقتصاد: نبود یک ساختار منسجم برای جلوگیری از هدررفت منابع و ظرفیت‌ها،یکی از چالش‌های کلانی است که فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی در کانون توجه قرار داده‌اند. به اعتقاد فعالان وجود این خلأ ساختاری سبب شده است که از یکسو، روند توزیع منابع محدود به شکل مطلوبی صورت نگیرد و از سوی دیگر هیچ‌گونه سازوکار مشخصی برای حرکت به سمت بهره‌وری تعریف نشود.
 • معین بودن مورد معامله

  علیرضا صالحی/ یوسف یعقوبی قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه مباحث مربوط به قراردادها ۱ در این نوشتار به موضوع معین بودن مورد معامله و یکی از متداول‌ترین معاملات حال حاضر جامعه می‌پردازیم.
 • برنامه چینی برای سهولت کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: دولت چین سیاست‌هایی را در دستور کار قرار داده است که انجام کسب‌وکار در دومین اقتصاد بزرگ دنیا را تسهیل خواهد کرد، سیاست‌هایی که از آموزش کسب‌وکارهای خصوصی گرفته تا ارتقای دسترسی به بازارها را شامل می‌شود. به عقیده کارشناسان این تلاش‌های دولت چین در راستای مقابله با کندی رشد اقتصادی است که در بحبوحه تنش‌های تجاری با آمریکا اتفاق افتاده است.
 • ممنوعیت خروج کالاهای اساسی از کشور به‌صورت مسافری

  خبرگزاری تسنیم: سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه عمده کالاهای اساسی خارج شده از کشور از طریق مسافران بوده، گفت: با تصمیم دولت، مسافران خارجی دیگر نمی‌توانند کالای اساسی را حتی در قالب کالای همراه مسافر از کشور خارج کنند.
 • خرید تضمینی گندم به ۵ میلیون تن رسید

  ایسنا: معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید تضمینی حدود پنج میلیون تنی گندم از ۳۱ استان کشور خبر داد و گفت: گرچه میزان خرید تضمینی حدود ۸ درصد نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته کاهش یافته است، اما هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد و قطعا میزان خرید تضمینی گندم امسال به اندازه پارسال خواهد بود.
 • تلاش برای کاهش قیمت لبنیات

  گروه بنگاه‌ها: نشست سراسری مدیران عامل شرکت‌های تابعه صنایع شیر ایران با حضور رئیس هیات‌مدیره هلدینگ صنایع غذایی، کشاورزی و دارویی صندوق بازنشستگی کشوری و مدیر عامل شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) در تبریز برگزار شد. به گزارش روابط عمومی و ارتباطات پگاه، رئیس هیات‌مدیره هلدینگ صنایع غذایی، کشاورزی و دارویی صندوق بازنشستگی کشوری توجه به موضوع توسعه این هلدینگ را با اهمیت خواند و ضمن توجه به تولیدات باکیفیت و قابل‌رقابت و سلامت‌محور، از تلاش‌های صورت گرفته در سال ۹۷ برای تحقق این خواسته تقدیر کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر