آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۵۱

 • آینده ۱۰ ساله تولید غذا

  دنیای اقتصاد: فائو و OECD در گزارشی چشم‌انداز کشاورزی جهان را تا ۲۰۲۸ پیش‌بینی کرده‌اند. بر این اساس با توجه به اینکه تقاضای موادغذایی اساسی برای عمده جمعیت جهان به حالت اشباع رسیده است، انتظار می‌رود طی سال‌‌های آتی مصرف سرانه این گروه موادغذایی روندی باثبات داشته باشد. در مورد اقتصاد ایران، هر چند در سال ۲۰۱۹ رشد منفی ۹/ ۳ را تجربه خواهد کرد؛ اما در سال‌ ۲۰۲۰ دوباره به رشد مثبت بازخواهدگشت و در سال ۲۰۲۱ به ۶/ ۱ درصد و در سال‌های پس از آن تا ۲۰۲۸، به ۳/ ۲ درصد می‌رسد.
 • آغاز دوباره مذاکرات صلح تجاری

  دنیای اقتصاد: آمریکا و چین پس از وقفه‌ای دو ماهه بار دیگر مذاکرات صلح تجاری را در هفته جاری از سر می‌گیرند، اختلافات اما با گذشت یک سال از شروع جنگ تجاری همچنان تا حدود زیادی به قوت خود باقی است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، به نقل از رویترز، پس از آنکه شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین و دونالد ترامپ در ژاپن با یکدیگر ملاقات کردند، رئیس‌جمهوری آمریکا پذیرفت که دور جدید حملات تعرفه‌ای به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار بر کالاهای چینی را به حالت تعلیق درآورد تا دو طرف مذاکرات را از سر بگیرند. در آن زمان ترامپ گفته بود که چین خریدهای بزرگ از کالاهای کشاورزی آمریکایی را از سرگیرد و در این صورت ایالات‌متحده برخی از محدودیت‌های وارداتی بر تجهیزات مخابراتی غول فناوری‌های چین یعنی شرکت هوآوی را ملغی می‌کند.
 • صادرات در افزایش قیمت سیب‌زمینی اثری نداشته است

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران در این خصوص که ستاد تنظیم بازار با هدف کنترل بهای سیب‌زمینی خواستار وضع عوارض صادراتی بر این محصول کشاورزی شده است، گفت: پیک صادرات سیب‌زمینی در تمام سال‌های گذشته نزدیک به ۸ تا ۹ درصد از مجموع تولید کشور بوده، بنابراین نباید این درصد از صادرات تاثیر چندانی در شرایط بازار داخلی داشته باشد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمود بازاری افزود: کشور در بحث پیش آگاهی‌ها برای میزان تولید ارقام، مناطق تولید و فصل برداشت انواع محصولات به‌ویژه برای سیب‌زمینی همچنان با چالش جدی مواجه است. وی در ادامه افزود: وزارت جهاد کشاورزی متولی تولید محصولات کشاورزی در کشور است، بنابراین همه ساله باید این پیش آگاهی را ارائه دهد تا مسوولان، صادرکنندگان، تولید‌کنندگان و بخش صنعت در برنامه‌ریزی‌های خود خوب برنامه‌ریزی کنند. بازاری تصریح کرد: با زحمات تجار و صادرکننده‌ها بازارهایی در کشورهای دنیا شناسایی و سهم ایران در این بازارها تثبیت شده است، بنابراین اگر بدون مطالعه و بررسی دقیق محدودیت صادراتی اعمال شود به یقین این بازارها را از دست خواهیم داد.
 • سهم «صفر» دخانیات از ارز دولتی

  گروه بنگاه‌ها: طی نیمه دوم سال گذشته در پی اولویت‌بندی ارز دولتی از سوی دولت، ارزی به واردات صنعت دخانی اختصاص داده نشده است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، محمدرضا تاجدار، رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی با رد این ادعا که ۶۹ میلیون دلار ارز دولتی از آبان ۹۶ تا اسفند ۹۷ به صنعت دخانیات تخصیص یافت، گفت: نیمه اول سال گذشته دلار دولتی ۴۲۰۰ تومانی به تمام صنایع و واردات تعلق گرفت و در نیمه دوم سال گذشته با گروه‌بندی تخصیص ارزی، به صنعت دخانیات ارز دولتی اختصاص نگرفت.
 • تجربه آسیایی در شفافیت قیمتی

  دنیای‌اقتصاد: وعده رونمایی از سامانه اعلام روزانه قیمت ۱۰۰ کالای پرمصرف از سوی متولیان این بخش داده شد، اما همچنان اجرایی نشده است. چند قیمتی بودن کالا معضلی است که متولیان دولتی نیز آن را تایید می‌کنند؛ در این خصوص نمایندگان غیردولتی نیز گلایه‌هایی را درخصوص دخالت برخی دستگاه‌ها در کار بازرسان اصناف مطرح کرده و مقصر گرانی کالاها را عواملی غیر از اصناف می‌دانند و معتقدند گاه تصمیماتی که برای توزیع کالا گرفته می‌شود، ایراداتی دارد که بازار را آشفته می‌کند.
 • اعتبار سنجی واردکنندگان برای تخصیص ارز

  دنیای اقتصاد: توسعه دامنه شفافیت بوروکراتیک از طریق پیوند فرآیند‌های اداری، تجاری و ارزی یکی از برنامه‌های کلانی است که از مسیر بسط سامانه‌های الکترونیکی از سوی سیاست‌گذار دنبال شده است. در جدیدترین فاز از برنامه مذکور، سیاست‌گذار از طریق توسعه سامانه یکپارچه‌سازی و نظارت بر فرآیند‌های اداری تلاش کرده است که بخشی از خلأ‌ها و کج‌کارکردی‌های ناشی از عدم‌شفافیت در رویه‌های تجاری و ارزی را رفع کند.
 • ضرورت پشتیبانی از مسوولیت اجتماعی

  مهدی کرباسیان
  اگر بخواهیم تعریفی مختصر از مسوولیت اجتماعی شرکتی (CSR) ارائه دهیم، شاید بتوان گفت این مفهوم به معنای احساس مسوولیتی است که هر موسسه یا شرکت و نیز مدیران و سهامداران آن باید نسبت به جامعه و فضایی که در آن فعالیت می‌کنند، داشته باشند.
 • فعا‌ل‌سازی ۲ هزار واحد نیمه‌فعال صنعتی

  دنیای اقتصاد: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابتدای سال حداقل دو هزار واحد صنعتی را در کشور هدف‌گذاری کرده است و تاکنون ۱۲۲ واحد به سمت فعال‌سازی حرکت کرده و این واحدها حدود ۱۹ هزار نفر اشتغال جدید ایجاد کرده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر