آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۵۰

 • جدایی اقتصاد چین از آمریکا

  دنیای اقتصاد: جدایی اقتصادی از آمریکا محتمل‌تر از همیشه به نظر می‌رسد، و چین باید برای این موضوع آماده باشد. یک سال پس از آغاز جنگ تجاری توسط رئیس‌جمهوری آمریکا، این موضوع را محققان چینی در یک مطالعه هشدار داده‌اند.
 • یکسان‌سازی قوانین مرزی با عراق

  دنیای اقتصاد: استراتژی کلان سیاست‌گذار در حوزه تجارت خارجی برای سال ۹۸، به‌طور ویژه بر افزایش صادرات به کشورهای همسایه متمرکز شده است. در راستای این هدف‌گذاری، بازار عراق که یکی از بازارهای مهم منطقه‌ای برای ایران شناخته می‌شود، از ظرفیت‌های فراوانی برای سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان غیرنفتی در کشور برخوردار است. در مرحله کنونی از مناسبات دو کشور، فعالان اقتصادی ایران برای حضور پررنگ‌‌تر در بازار این کشور همسایه، به‌طور همزمان امیدواری‌ها و چالش‌هایی را پیش روی خود می‌بینند.
 • تلاش اتاق ایران و ایتالیا برای رفع مشکلات بازرگانان

  گروه بنگاه‌ها: مجمع اتاق مشترک ایران و ایتالیا با هدف بررسی راه‌هایی برای تقویت سطح روابط اقتصادی دو کشور، کاستن از مشکلات بازرگانان و انتخابات اعضای هیات رئیسه برای ۳ سال آینده تشکیل شد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، در مجمع اتاق مشترک ایران و ایتالیا که با حضور سفیر جدید ایتالیا در تهران، رئیس اتاق ایران و اعضای اتاق مشترک ایران و ایتالیا روز دوشنبه تشکیل شد، بر نقش پررنگ دولت‌های دو کشور در مقابله با فشارهای بین‌المللی برای افزایش مناسبات اقتصادی تاکید شد.
 • موضوع قراردادهای الکترونیکی

  علیرضا صالحی/ یوسف یعقوبی قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث موضوع قرارداد ۱، در این یادداشت به موضوع قراردادهای الکترونیکی می‌پردازیم. امروزه را که می‌توان عصر ارتباطات و تحول در گردش اطلاعات دانست، اطلاعات به‌عنوان یک ارزش اقتصادی همچون یک کالا محسوب می‌شود.
 • افت و خیز انتظارات بنگاه‌ها

  دنیای اقتصاد: جدیدترین گزارش شاخص مدیران خرید (PMI) که یکی از دقیق‌ترین شاخص‌های نشان‌دهنده وضعیت اقتصادی یک کشور است، حاکی از این است که فعالان اقتصادی نسبت به آینده تولید همچنان خوش‌بین هستند؛ اما انتظارات آنها با افت و خیزهایی همراه شده است. رقم شاخص مدیران خرید (شامخ) در خردادماه ۶۶/ ۵۰ واحد محاسبه شده که نشان می‌دهد اقتصاد هنوز در وضعیت رونق است؛ با این حال این رقم کمتر از انتظارات بنگاه‌ها است که در ماه قبل از آن (اردیبهشت‌‌ماه) پیش‌بینی شده بود. در این میان،‌ فعالان اقتصادی معتقدند که رونق ادامه پیدا می‌کند و وضعیت تولید در تیرماه بهتر از خرداد ماه می‌شود. نکته جالب‌ توجه این است که با وجود شرایط سخت محیط کسب‌وکار و تشدید تحریم‌های اقتصادی، فعالان صنعتی از فروردین‌ماه امسال تاکنون، همواره انتظار افزایش تولید برای ماه بعد را داشته‌اند. «مقدار تولید محصولات»، «میزان سفارش‌های جدید»، «سرعت انجام و تحویل سفارش»، «موجودی مواد اولیه»، «میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی انسانی»، ۵ مولفه اصلی در محاسبه شامخ است. در محاسبات شامخ خردادماه، «سرعت انجام و تحویل سفارش» به رقم ۶۹/ ۵۸ واحد رسیده که بیشترین میزان در میان ۵ مولفه اصلی شامخ است؛ اما در مقابل «موجودی مواد اولیه خریداری شده» با رقم ۳۶/ ۴۲ کمترین مقدار در میان ۵ مولفه اصلی را ثبت کرده است.
 • دو خبر جدید درباره گوشت مرغ

  دنیای اقتصاد: گوشت مرغ بازهم خبرساز شد. روز گذشته دو خبر جدید درباره گوشت مرغ منتشر شد. یک خبر در مورد آزاد شدن صادرات این محصول و خبر دیگر در مورد فراهم شدن امکان تولید مرغ بومی اصلاح شده در واحدهای صنعتی.
 • سیب‌زمینی تا مرداد ارزان نمی‌شود

  خبرگزاری مهر: رئیس اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه قیمت سیب‌زمینی تا اواسط مردادماه در حدود فعلی باقی می‌ماند، گفت: تا ورود محصول همدان به بازار و افزایش عرضه، نرخ این محصول کاهش نخواهد یافت. حسن صابری درباره اینکه آیا وضع عوارض صادراتی بر صادرات این محصول منجر به کاهش نرخ آن در بازار خواهد شد؟ گفت: این مساله نمی‌تواند بر قیمت سیب‌زمینی در بازار تاثیرگذار باشد و تا زمانی که اتفاقی در عرضه رخ ندهد وضعیت قیمت نیز همین خواهد بود. وی با اشاره به اینکه نرخ سیب‌زمینی تا اواسط مردادماه در همین حدود باقی خواهد ماند، افزود: تا زمانی که محصول همدان به بازار بیاید قیمت سیب‌زمینی تغییری نمی‌کند. رئیس اتحادیه بارفروشان قیمت هرکیلوگرم سیب‌زمینی را در میدان مرکزی بارفروشان بین ۵ تا ۷ هزارتومان اعلام و اضافه کرد: جز سیب‌زمینی عرضه سایر محصولات فراوان و شرایط قیمتی آنها بسیار مطلوب است.
 • ۴ شرکت هواپیمایی به کمک‌ ایران‌ایر می‌آیند

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به محدودیت ایجاد شده روی شرکت هواپیمایی ایران‌ایر به منظور اعزام تمامی زائران حج تمتع در سال‌جاری از طریق این شرکت، از کمک‌رسانی شرکت‌های هواپیمایی قشم‌ایر، ایران‌ایر تور، ماهان و آسمان با هواپیمایی هما در مسیرهای دیگر مربوط به پروازهای این شرکت خبر داد.
 • تشکیل ۵ هزار پرونده قاچاق پوشاک

  خبرگزاری مهر: معاون حقوقی و امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ۵ هزار پرونده در رابطه با قاچاق پوشاک در سراسر کشور تشکیل شده و ارزش این پرونده‌ها ۲۰۰ میلیارد تومان است. مصطفی پورکاظم شایسته در رابطه با نتایج اجرای طرح مقابله با برندهای پوشاک قاچاق اظهار کرد: در راستای اجرای طرح مقابله با برندهای محرز قاچاق در ۱۱۰ نقطه از مال‌های بزرگ تهران، تابلوها و ویترین‌های برندهای قاچاق پاکسازی شد. معاون حقوقی و امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: علاوه‌بر پاکسازی، حدود ۴ میلیارد تومان پوشاک قاچاق نیز از این مجتمع‌ها جمع‌آوری شد. وی ادامه داد: در همین راستا ۳۰ پرونده قضایی تشکیل شد که با جریمه آنها، ارزش پرونده‌ها و پوشاک کشف شده به ۱۰ میلیارد تومان خواهد رسید. به گفته شایسته علاوه‌بر تهران در ۸ استان دیگر نیز این طرح اجرا خواهد شد.
 • کاهش واردات لوازم خانگی

  ایرنا: ارزش واردات لوازم خانگی، قطعات و مواد اولیه این صنعت از ۱۲۹۸ میلیون دلار در سال ۱۳۹۶ به ۲۱۵ میلیون دلار در سال ۱۳۹۷ کاهش یافت. با توجه به آمار اعلام‌شده از سوی گمرک می‌توان گفت افزایش نرخ ارز در یک سال اخیر مانع از ادامه قاچاق لوازم‌خانگی به کشور نشده است. یعنی به‌رغم آنکه، در مقطعی از سال ۱۳۹۷ گزارش‌های رسمی از حذف مقادیر قاچاق این کالاها به دلیل غیراقتصادی شدن آن حکایت داشت، اکنون دبیرکل انجمن صنایع لوازم‌خانگی و همچنین سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی از تداوم پدیده قاچاق سخن ‌می‌گویند.
 • سه برنامه عملیاتی صنایع کوچک

  شاتا: سه برنامه عملیاتی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ذیل محور «توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل» تشریح شد. به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت «فعال‌سازی ظرفیت خالی ۱۱۰۰ واحد تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور»، «ارتقا و افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک‌‌های صنعتی چرمشهر در استان‌های خراسان رضوی و تهران به منظور اجرای پروژه توسعه تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاک با هدف رشد ۲۵ درصدی و ایجاد اشتغال برای ۹۳ هزار نفر» و همچنین «پیاده‌سازی طرح توسعه ۴۰ خوشه‌ صنعتی» از جمله برنامه‌های مهم این سازمان در سال رونق تولید است. محسن صالحی‌نیا با اشاره به فضای اقتصادی کشور، مناسب‌ترین راه برای پایداری اقتصاد را توجه ویژه به «ساخت داخل» دانست و افزود: حمایت و پشتیبانی از تولیدات داخلی موجب پایداری اشتغال،‌ تامین نیازهای اساسی مردم،‌ کاهش وابستگی به واردات، عامل جلوگیری از خروج ارز و در نهایت موجبات شکوفایی اقتصادی کشور است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر