آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۴۶

 • آمار «ستاد» از حساب‌های مسدودی

  دنیای‌اقتصاد: اقدامات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سوی رئیس ستاد تشریح شد. گزارش ارائه شده از سوی علی مویدی خرم‌آبادی حامل چند خبر مهم بود. نخست اینکه ۶ میلیون حساب که مظنون به پولشویی و قاچاق بودند مورد پالایش و بررسی قرار گرفتند و تعداد زیادی از این حساب‌ها مسدود شده است. دوم اینکه حجم قاچاق سوخت در سال ۹۷ به حدود ۸ میلیون لیتر در روز رسید.
 • بیت‌کوین هر ساعت به اندازه یک نیروگاه برق مصرف می‌کند

  دنیای اقتصاد: سخنگوی صنعت برق ضمن تشریح آخرین اقدام وزارت نیرو برای مقابله با خروج غیرقانونی ارز مجازی و بیت‌کوین‌ها گفت: برآوردها حاکی است که استخراج ارز دیجیتال ۵۰۰ مگاوات در ساعت برق مصرف می‌کند که معادل یک نیروگاه بزرگ است.
 • لزوم کاهش بهای بلیت کیش برای رونق منطقه

  گروه بنگاه‌ها: اصناف کیش در مراسم بزرگداشتی که با حضور مقامات محلی و رئیس منطقه آزاد کیش برگزار شد، خواستار کاهش بهای بلیت در آستانه جشنواره تابستانی این جزیره شدند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در مراسم بزرگداشت اصناف کیش که سه‌شنبه شب گذشته در مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار شد، فرمانده نیروی انتظامی کیش، امام جمعه اهل تسنن منطقه، اتحادیه بازاریان، هتلداران و املاک کیش و جوامع صنفی جزیره حضور داشتند.
 • بهره‌برداری از اولین نیروگاه ۲۵ مگاواتی قابل‌حمل

  گروه بنگاه‌ها: مدیر پروژه واحدهای سیار شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی اعلام کرد: امسال ۱۰۲ مگاوات برق به پاکستان و افغانستان از نیروگاه‌های برق حرارتی سیستان و بلوچستان صادر شده است.
 • روایت دوم از رسوب کالا

  دنیای اقتصاد: معضل رسوب کالا این روزها خبرساز شده و دستگاه‌ها و نهادهای متولی هر کدام متناسب با مسوولیت‌هایشان در صدد پاسخگویی به این مساله برآمدند و دلایل آن را ریشه‌یابی کردند. گمرک ایران معتقد است که موضوع ماندگاری کالاها در گمرکات تنها متوجه این نهاد نیست و سایر دستگاه‌های مربوطه نیز در این خصوص مسوولیت دارند. پیش از این گمرک ایران دلایل رسوب کالا را در دو بخش پیش از اظهار و پس از اظهار کالا به گمرک تشریح کرده بود و بخشی از مسوولیت ماندگاری کالاها را متوجه سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت صمت دانست.
 • آمادگی اروپا برای مذاکره تجاری

  دنیای اقتصاد: روز سه‌شنبه اتحادیه اروپا اعلام کرد در حالی که آمادگی تلافی اقدامات تعرفه‌ای آمریکا را دارد اما آغوشش به روی مذاکره تجاری با این کشور پیرامون اختلافات یارانه‌های هواپیما باز است. در روزهای اخیر دولت آمریکا پیرامون اختلافات دو کشور بر سر یارانه‌های هواپیما، فهرستی از کالاهای تولید اروپا شامل پنیر تولید ایتالیا و مشروبات الکلی اسکاتلند که قابلیت وضع تعرفه‌های سنگین بر آنها وجود دارد ارائه کرد.
 • ویتنام؛ هدف تعرفه‌ای جدید ترامپ

  دنیای اقتصاد: وزارت بازرگانی آمریکا از قصد خود برای اعمال تعرفه بیش از ۴۰۰ درصدی بر واردات فولاد از ویتنام خبر داد. این اقدام دولت آمریکا پس از آن است که واشنگتن برخی کسب‌وکارها را متهم کرده است که به‌منظور دور زدن تعرفه‌ها، نیازهای وارداتی خود را از سایر اقتصادهای جنوبی شرقی آسیا صورت می‌دهند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، پیرامون قانون سه‌گانه معرفی شده بر واردات فولاد از ویتنام، وزارت بازرگانی آمریکا می‌گوید برخی از محصولات پس از تولید در کره‌جنوبی و تایوان به‌منظور دور زدن پروسه‌های گمرکی صادرات به آمریکا، به ویتنام ارسال می‌شوند. در این رابطه گمرک آمریکا دستور داده است از محصولات فولادی وارداتی از ویتنام که ماده اولیه آنها از کره‌جنوبی و تایوان تامین می‌شود تعرفه ۲۳/ ۴۵۶ درصدی دریافت شود. به گزارش «بلومبرگ» اخیرا مقامات آمریکایی لحن خود را علیه تجارت ویتنام تندتر کرده‌اند، کشوری که یکی از شرکای اصلی ایالات‌متحده محسوب می‌شود و از جنگ تجاری آمریکا و چین بسیار منتفع شده است. در این رابطه هفته گذشته دونالد ترامپ پس از اینکه از او پرسیده شد آیا تعرفه واردات از ویتنام را افزایش خواهد داد یا خیر، لقب تنها سوءاستفاده‌کننده از همه را نسبت داد. آغاز جنگ تجاری آمریکا و ویتنام در حالی است که در روزهای اخیر اروپایی‌ها با این کشور آسیایی توافق تجاری امضا کردند. در واقع شاید تعرفه‌هایی که دولت ترامپ بر واردات فولاد از ویتنام وضع کرده است ناشی از این امر باشد.
 • سود دلالان از کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف

  خبرگزاری فارس: سرپرست سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه سال گذشته حدود ۶۴۰۰ کارت بازرگانی یک بار مصرف صادر و ۴/ ۵ میلیارد دلار صادرات توسط این کارت‌های یک بار مصرف انجام شده است، گفت: به ازای این حجم صادرات حدود ۸۱۰ میلیارد تومان سود نصیب دلالان شده است. محمدرضا مودودی در پاسخ به این سوال که آیا ورود حق‌العمل‌کاران و دلالان به عرصه صادرات کشور را تایید می‌کند، گفت: این موضوع را من هم شنیده‌ام که یک عده سودجو وارد امر صادرات شده‌اند و با دریافت مبلغی از صادرکنندگان کالاهای آنها را صادر می‌کنند و به این ترتیب صادرکننده هم دیگر متعهد به بازگشت ارز حاصل از صادرات نیست و دارنده آن کارت بازرگانی یک بار مصرف باید در مقابل قانون پاسخگوی تعهد ارزی باشد. سرپرست سازمان توسعه تجارت بیان کرد: اگر هر دلال صادراتی در هر ماه به‌طور متوسط ۴ میلیون دلار توسط یک کارت بازرگانی یک بار مصرف صادر کند، براساس دریافت حق‌العمل ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومانی به ازای هر دلالی ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان سود بادآورده نصیب خود می‌کند. وی در پاسخ به این سوال که چرا این پدیده شکل گرفته است، گفت: اتخاذ سیاست‌های ارزی غلط سبب شکل‌گیری چنین فضایی شده است، بنابراین شکل‌گیری چنین پدیده‌هایی خود به خود بر ضرورت اصلاح سیاست‌های ارزی تاکید می‌کند.
 • آغاز پروازهای جدید بین‌المللی هواپیمایی ماهان

  گروه بنگاه‌ها: هواپیمایی ماهان در ادامه راهبرد خود مبنی‌بر گسترش شبکه پروازی و برقراری پروازهای مستقیم در مسیرهای جدید بین‌المللی و موردنظر مسافران، دو مسیر جدید اروپایی و آسیایی را به شبکه پروازی خود اضافه کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر