آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۴۱

 • صنعت در محاصره ۹ گروه

  دنیای اقتصاد: عوامل ضدرونق تولید در اقتصاد ایران شناسایی شد. بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که بخش صنعت در محاصره ۹ گروه قرار گرفته که در دو سطح ساختاری و کلان قابل‌بررسی و تحلیل است. ارتقای توان یا بنیه تولیدی کشور اگر کلید توسعه نباشد، بی‌شک بخشی ضروری از فرآیند توسعه است و از همین رو باید این مساله مورد توجه برنامه‌ریزان کشور قرار گیرد. با این حال، بررسی وضعیت شاخص ارزش افزوده بخش صنعت طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ حاکی از آن است که این شاخص روند نزولی را در پیش گرفته است. گزارش جدید بازوی پژوهشی مجلس نشان می‌دهد که در کنار عوامل خارجی ناشی از تحریم‌ها که موانع مختلفی را برای بخش صنعت ایجاد کرده، ۹ گروه جلوی رونق تولید را گرفته و عملا صنعت کشور را محاصره کرده‌اند. در بعد ساختاری، «فقدان استراتژی توسعه صنعتی»، «فقدان نگاه صادرات‌محور» و «ضعف نهاد حقوق مالکیت» و در بعد کلان، عوامل ضدرونق در حوزه‌ «ارزی»، «بیمه‌ای»، «مالیاتی»، «گمرکی»، «تامین نقدینگی و سرمایه در گردش» و «فضای کسب‌وکار» واکاوی شده است. در این میان، برای حل هر یک از این مسائل راهکارهای اجرایی، نظارتی یا تقنینی باید در دستور کار قرار گیرد؛ در غیر این صورت صنعت ایران روی رونق را به خود نخواهد دید.
 • سیمان ۳۷ درصد گران شد

  خبرگزاری تسنیم: سیمان رسما گران شد. براساس تصمیم اعضای انجمن کارآفرمایان سیمان، قیمت انواع سیمان خاکستری و سفید گران می‌شود. انجمن صنفی کارفرمایان سیمان به منظور بررسی مشکلات و مسائل صنعت سیمان و ارائه راه‌حل‌های مناسب و عملیاتی در جهت برون رفت از وضعیت کنونی و جلوگیری از توقف کار کارخانه‌ها و بروز تنش‌های کارگری جلسه هم‌اندیشی با حضور کلیه مدیران عامل شرکت‌های تولیدکننده سیمان و کارشناسان این بخش برگزار کرد و در نهایت با افزایش ۳۷ درصدی قیمت سیمان موافقت شد.
 • واشنگتن شرط تعرفه‌ای نمی‌پذیرد

  دنیای‌اقتصاد: آمریکا امید دارد مذاکرات غول‌های اقتصادی دنیا، پس از نشست روز شنبه روسای‌جمهوری دو کشور در حاشیه نشست «گروه ۲۰» بار دیگر از سر گرفته شود. روز سه‌شنبه یکی از مقامات ارشد دولت ترامپ با اعلام این خبر مدعی شد واشنگتن هیچ شرطی را پیرامون استفاده از تعرفه‌ها در اختلافات تجاری نمی‌پذیرد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» دونالد ترامپ تهدید کرده است در صورتی که در نشست روز شنبه پیشرفتی در حل اختلافات تجاری دو کشور حاصل نشود، بقیه واردات آمریکا از چین که معادل ۳۲۵ میلیارد دلار است را هدف تعرفه قرار خواهد داد. با این حال این مقام دولتی آمریکا می‌گوید دو طرف توافق کرده‌اند تا زمانی که مذاکرات دو طرف در جریان است تعرفه‌های جدیدی علیه واردات یکدیگر وضع نکنند. او که نخواسته است نامش فاش شود می‌گوید در نشست پیش‌رو دونالد ترامپ مشتاق نیست امتیازی به طرف چینی دهد. به گفته او واشنگتن می‌خواهد پکن به همراه تعهداتی که زیر آن زده است به پای میز مذاکرات بازگردد. به گزارش «رویترز» چین اما تاکنون از مواضع خود کوتاه نیامده است و روز دوشنبه اعلام کرد هر دو طرف باید در مذاکرات تجاری مصالحه کنند و توافق تجاری باید به نفع هر دو کشور باشد.
 • حمایت ویژه منطقه آزاد ماکو از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

  گروه بنگاه‌ها: مدیر سرمایه‌گذاری، بانک و بیمه سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: در ۱۵ ماه اخیر، ۳۲ فقره مجوز سرمایه‌گذاری غیر صنعتی و ۱۰۴ فقره مجوز سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی صادر شده است. به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد ماکو، بابک رضازاده افزود: پیش‌بینی می‌شود این تعداد مجوز منجر به سرمایه‌گذاری داخلی به میزان ۴ هزار و ۱۶۳ میلیارد ریال در بخش غیرصنعتی شود؛ همچنین این مجوزها باعث می‌شود حجم سرمایه‌گذاری ۵ هزار و ۶۸۵ میلیارد ریال در بخش صنعت و معدن را شاهد باشیم.
 • راه‌اندازی خط کشتیرانی بوشهر- قطر

  دنیای اقتصاد: دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر از راه‌اندازی خط کشتیرانی بوشهر- قطر خبر داد و تاکید کرد: این خط کشتیرانی به افزایش صادرات، استفاده بیشتر از ظرفیت‌های استان بوشهر و همچنین جذب گردشگر منجر خواهد شد. نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر با محوریت مالیات، گردشگری و گمرک به ریاست استاندار بوشهر برگزار شد.
 • توسعه ترانزیت با افغانستان

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه همکاری جذب سرمایه‌گذار و ایجاد ترافیک کالا در بندر چابهار با حضور محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور بین مقامات ایران و افغانستان به امضا رسید. به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در مراسم امضای این تفاهم‌نامه که روز سه شنبه به امضا رسید گفت: این تفاهم‌نامه به‌منظور حسن همجواری دو کشور و توسعه ترانزیتی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی افغانستان در زمینه حمل‌و‌نقل، جذب سرمایه‌گذار، فعالیت‌های لجستیکی و ترانزیتی و ایجاد ترافیک بار امضا شد. وی افزود: اداره کل بنادر و دریانوردی استان برای همکاری با تجار افغانستان برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های ایجاد شده در بندر شهید بهشتی آمادگی کامل دارد. وی تصریح کرد: بخش خصوصی افغانستان براساس این تفاهم‌نامه متعهد شد نسبت به ایجاد ترافیک بار، جذب و انتقال کالای ترانزیتی از مسیر بندر چابهار به بازار‌های هدف اقدام کند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر