آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۳۹

 • ماموریت استانی برای رونق

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی طرح رونق تولید برای سال‌جاری موجب شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق این برنامه هدفگذاری خود را در پنج سطح «بین‌الملل و کلان»، «فرهنگی و اجتماعی»، «سیاست‌گذاری صنعتی»، «رشته‌های فعالیت» و «بنگاه‌ها» دسته‌بندی کند. رصد تقسیم‌بندی صورت گرفته نشان‌دهنده آن است که برخی از این سطوح به‌صورت مستقیم بر بخش صنعت اثرگذار است و برخی دیگر می‌تواند مشکلات موجود در بنگاه‌های تولیدی را تسهیل کند.
 • اثر سیاست ارزی بر تولید

  دنیای اقتصاد: نظام ارزی ایران مرتبا از نظام ارزی میخکوب خزنده (ثابت) به نظام ارزی شناور و بالعکس تغییر کرده است. در این میان چند بار هم نظام چندنرخی ارز و سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز در کشور تجربه شده است. همچنین ترس از پیاده‌سازی نظام ارزی شناور و تعدیل نرخ اسمی ارز متناسب با تفاضل تورم داخلی و خارجی، منجر به بروز جهش‌های نرخ ارز در مقاطع زمانی حدود ۱۰سال یکبار شده است. این ساختار و شاکله سیاست نظام ارزی ثابت از دو مسیر دارای پیامدهایی برای اقتصاد ایران بوده است.
 • CDQ حافظ محیط‌‌ زیست

  مهندس علیرضا نیک‌ورز کارشناس محیط‌زیست مجتمع کک‌سازی شرکت فولاد زرند ایرانیان
  یکی از وظایف شرکت‌های صنعتی توجه به محیط‌زیست و رعایت استانداردهای مربوط به آن است. به گفته مدیران شرکت فولاد زرند ایرانیان، یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های این شرکت برنامه‌ریزی برای انجام دادن اقدامات زیست‌محیطی است.
 • عبور صادرات از توفان بخشنامه‌ای

  دنیای اقتصاد: صادرات غیرنفتی کشور در سال‌جاری مسیر تازه‌ای را تجربه می‌کند. جدیدترین آمارها و اظهارات از طرف متولیان و تشکل‌های صادراتی حاکی از بهبود عملکرد صادرات در سال ۹۸ است.‌این بهبود در دو بخش «رشد صادراتی» و «بازگشت ارز‌ حاصل از صادرات» از سوی نهادهای رسمی و فعالان بخش‌خصوصی تایید شده است. براساس آمارهای اعلام شده، صادرات کشور در دومین ماه امسال نسبت به فروردین ماه رشد قابل‌توجهی داشته است. به اعتقاد رئیس کنفدراسیون صادرات ‌ایران، ‌این جهش مهم‌ترین تاثیر را در رشد ۸ درصدی بخش صادرات طی دو ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ داشته است.
 • زمینه‌چینی برای مذاکرات تجاری

  دنیای اقتصاد: زمینه‌چینی برای آغاز دور تازه مذاکرات تجاری میان چین و آمریکا کلید خورد. مطابق آخرین خبرها، قرار است در پایان هفته جاری، روسای‌جمهور دو کشور همزمان با برگزاری نشست «گروه ۲۰» با یکدیگر ملاقات کنند. مقامات چینی پیش از آغاز گفت‌وگوها، اصولی را برای حل و فصل اختلافات تجاری میان دو کشور مورد تاکید قرار دادند. در این ارتباط معاون نخست‌وزیر چین «احترام مشترک»، «برابری» و «منافع مشترک» را مهم‌ترین اصولی عنوان کرده است که برای به نتیجه رسیدن مذاکرات ضروری است.
 • مبانی ایجاب در معاملات دولتی

  علیرضا صالحی/ یوسف یعقوبی قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه یادداشت یکم تیرماه در ستون بایسته‌های حقوق در بازرگانی (۱) و در بحث ایجاب و قبول به مبانی آن در معاملات دولتی می‌پردازیم.
 • ضرورت تقویت صادرات کشاورزی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق کرمانشاه در چهل و پنجمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی کرمانشاه، به ظرفیت‌های این استان در حوزه کشاورزی اشاره کرد و راهکار تقویت فعالان این حوزه را توجه به تجارت و صادرات محصولات کشاورزی دانست.
 • مطالبه ۵۰ میلیاردی اتاق اصناف از دولت

  دنیای اقتصاد: نایب رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به مطالبه ۵۰ میلیارد تومانی اتاق اصناف از محل تبصره ۷ ماده ۷۲ قانون نظام صنفی، از دستور سال گذشته رئیس‌جمهور برای پرداخت ۲۰ میلیارد تومان از این مطالبات خبر داد که اجرایی نشد. مجتبی صفایی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اجرایی نشدن تبصره ۷ ماده ۷۲ قانون نظام صنفی و پرداخت مطالبات اتاق‌های اصناف اظهار کرد: براساس تبصره ۷ ماده ۷۲ قانون نظام صنفی، باید از محل جرایم اعمال شده، یک سوم در اختیار سازمان تعزیرات حکومتی کشور، یک‌سوم در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت و یک سوم در اختیار اتاق اصناف ایران قرار گیرد، ولی متاسفانه در ۴ سال گذشته، سهم اتاق اصناف از این قانون پرداخت نشده است.
 • واردات مرغ و تخم‌مرغ از ایران به هرات ممنوع شد

  دنیای اقتصاد: والی هرات گفت: به‌دلیل حمایت از تولید داخلی واردات هر گونه مرغ و تخم‌مرغ به هرات ممنوع شده است.
 • صادرات چای هندی به ایران افزایش یافت

  دنیای اقتصاد: روزنامه هندی «اشین ایج» در گزارشی نوشت به‌رغم تشدید تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، صادارت چای در آوریل (فروردین- اردیبهشت) به ایران ۵/ ۱ برابر افزایش یافته است.

بیشتر