آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۳۸

 • رونق خرید نقدی از مبدأ تولید

  دنیای اقتصاد: تشکل‌های صنعتی از رونق خرید نقدی از مبدا تولید خبر می‌دهند. تغییر فرم دادوستدهای صنعتی از نسیه‌فروشی به نقدی، منجر به رونق تولید شده و فعالان صنعتی از این وضعیت راضی هستند. این خبر عملا مهر تاییدی بر داده‌هایی است که در ماه‌های اخیر در مورد صورت وضعیت تولید اعلام شده است. روزگذشته تشکل‌های صنعتی در نشستی مشترک در وزارت «صمت» اعلام کردند اگرچه مشکل تخصیص ارز برای برخی از شرکت‌های تولیدی همچنان پابرجاست، اما مشکل نقدینگی به‌دلیل عبور از نسیه‌فروشی رفع و عملکرد آنها نسبت به گذشته بهتر شده است.
 • بررسی وضعیت تجارت زعفران

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره گروه شرکت‌های زعفران سحرخیز با بیان اینکه ایران بزرگ‌ترین تولید‌کننده زعفران در دنیا است، گفت: ارزش افزوده صادرات زعفران بسته‌بندی، نزدیک به پنج برابر زعفران فله است.
 • نشست قریب‌الوقوع شی و ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، تصمیم دارد در نشست «گروه ۲۰» که آخر این هفته در ژاپن برگزار می‌شود شرکت و با همتای آمریکایی خود دیدار کند؛ نشستی که به‌منظور پایان دادن به جنگ‌ تجاری حدود یک ساله غول‌های اقتصادی دنیا و دستیابی به توافق تجاری جامع صورت خواهد گرفت.
 • برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صنایع آشپزخانه در تهران

  گروه بنگاه‌ها: هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر، ۹ تا ۱۲ تیرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. به گزارش «روابط‌ عمومی ستاد برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر» فرهاد امینیان، رئیس ستاد برگزاری این نمایشگاه، با بیان اینکه حدود ۲۵۰ شرکت داخلی و خارجی در این نمایشگاه حضور دارند، گفت: همزمان با برگزاری نمایشگاه یادشده، نمایشگاه بین‌المللی کاشی و سرامیک نیز برگزار خواهد شد.
 • کاهش وابستگی به واردات قهوه

  گروه بنگاه‌ها: به‌رغم مصرف بالای قهوه در کشور، هنوز نیازمند واردات این محصول از خارج هستیم. با وجود این، یک شرکت داخلی سعی کرده تا میزان وابستگی کشور به این ماده مهم غذایی را کاهش دهد. علیرضا گل محمدی، مدیر مارکتینگ شرکت عسل دخت شهد به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در بازار داخل دچار کمبود قهوه هستیم؛ چون محصولاتی که قبلا وارد می‌شدند در حال حاضر به‌راحتی وارد نمی‌شوند و ما سعی کردیم با بسته‌بندی‌های استاندارد، کمبود قهوه بازار را جبران کنیم. وی افزود: متاسفانه ایران شرایط کشت و تولید دانه قهوه را ندارد و در حال حاضر از ۲۰ کشور جهان دانه سبز قهوه وارد می‌کنیم، صنعت قهوه از دانه تا عرضه به‌صورت قهوه بسیار پیچیده است و شرکت عسل دخت شهد تمام این مراحل از دانه سبز تا قهوه را در ایران انجام می‌دهد. گل محمدی در رابطه با فعالیت شرکت گفت: در واقع ما دانه سبز قهوه را از کشورهای تولیدکننده خریداری کرده و کلیه فرآیندهای تولید قهوه را در ایران انجام می‌دهیم، آسیاب و بسته‌بندی همگی توسط این شرکت در ایران انجام می‌شود. وی همچنین از تولید انواع قهوه‌های ترک، فرانسه و کپسول قهوه به‌عنوان سایر محصولات این شرکت نام برد.
 • تمدید حمایت از کسب‌وکارها

  دنیای اقتصاد: بسته حمایتی سازمان ملی استاندارد برای تسهیل محیط کسب‌وکار به پارلمان اقتصاد کشور ارسال شد. رئیس سازمان ملی استاندارد این بسته حمایتی را در قالب نامه‌ای با دو هدف «رونق و بهبود عملکرد بخش تولید» و «تسهیل صادرات و ورود کالاهای ضروری» به رئیس اتاق بازرگانی ایران ارسال کرده است. این بسته حمایتی که در مرداد ماه سال گذشته به تصویب رسید، اکنون با تمدید یکساله، مجددا در دستور کار سیاست‌گذار قرار گرفته و رئیس سازمان ملی استاندارد بر عملیاتی شدن کامل بند‌های آن تاکید کرده است.
 • خروج سرمایه صادرکنندگان سایه

  دنیای اقتصاد: متولی تجارت خارجی مخالف برخورد قضایی با صادرکنندگان است. این درحالی است که رئیس کل بانک مرکزی پیش از این اعلام کرده بود که ۱۵۰ شرکت و شخص حقیقی با ۴ میلیارد دلار صادرات حتی یک دلار هم به کشور برنگردانده‌اند که اسامی این شرکت‌ها و اشخاص حقیقی در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته و پرونده‌های آنها در دستگاه قضا بررسی می‌شود، اما محمدرضا مودودی گفته است که اولا نباید چنین برخوردهایی اتفاق بیفتد، چراکه ممکن است برای صادرکنندگان خوشنام سوءبرداشت به‌وجود‌ آید.
 • راهکارهای تجاری در «پساخروج»

  محمد راستی عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  اقدام یک‌جانبه ترامپ در خروج از برجام و اعلام تحریم‌های تجاری و اقتصادی این کشور علیه ایران، هرچند با هدف آسیب‌رساندن به اقتصاد ایران صورت گرفته است؛ اما این اقدام می‌تواند در سطح جهانی تبعات اقتصادی فراتری داشته باشد. علاوه بر آثار احتمالی این تحریم‌ها از جمله افزایش قیمت‌های انرژی و کاهش منافع شرکت‌های سایر کشورها به خصوص شرکای تجاری و اقتصادی ایران، کارکرد نهادهای مهم بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد و سازمان تجارت جهانی (WTO) نیز تضعیف شده است.
 • آخرین وضعیت واردات کالاهای اساسی

  دنیای اقتصاد: بررسی آمار تجارت خارجی کشور از ابتدای سال‌جاری تا ۲۵ خرداد نشان می‌دهد که برنج خارجی، ذرت، انواع دانه‌های روغنی (سویا)، دارو و تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی و کنجاله سویا، روغن‌های خوراکی نیمه جامد و مایع و خام، کره با بسته‌بندی بیش از ۵۰۰ گرم، جو و شکر خام، گوشت قرمز سرد، چای خشک، گوشت قرمز گرم و حبوبات به ترتیب بیشترین میزان واردات را طی این مدت داشته‌اند.
 • پرونده بهار پربارش بسته شد

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از مجموع ۳۳۳ میلی‌متر بارش ثبت‌شده در ۲۷۲ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۱/ ۹۲ میلی‌متر سهم پاییز، ۹/ ۱۳۱ میلی‌متر سهم زمستان و ۱۰۹ میلی‌متر سهم بهار است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، براساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر ۹۷ تا سی‌ویکم خرداد ۹۸ (۲۷۲ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ‌بر ۳۳۳ میلی‌متر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۸/ ۲۳۵ میلی‌متر) ۴۱ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۷/ ۱۶۶ میلی‌متر) ۱۰۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیشتر