آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۳۰

 • دومین هشدار بنگاه‌ها به ترامپ

  دنیای اقتصاد: سیاست‌های تعرفه‌ای آمریکا در سیبل انتقادهای گسترده قرار گرفت. ۶۰۰بنگاه بزرگ و کوچک آمریکایی در نامه‌ای اعتراضی به «دونالد ترامپ» هشدار دادند که جنگ تجاری این کشور با چین، به اقتصاد آمریکا آسیب می‌زند و منجر به کاهش سود شرکت‌ها و از بین رفتن مشاغل از یکسو و ضرر میلیون‌ها مصرف‌کننده از سوی دیگر می‌شود. این دومین هشدار بنگاه‌های آمریکا به ترامپ در دو ماه اخیر است. پیش از این، ۱۵۱تشکل آمریکایی سیاست‌های تعرفه‌ای کشورشان را نقد کردند و خواهان برطرف شدن موانع تجارت و خاتمه یافتن جنگ تجاری شدند.
 • رصد قیمتی ۱۰۰کالای پرمصرف

  دنیای‌ اقتصاد: سامانه اعلام روزانه قیمت‌ برخی کالای پرمصرف و اساسی به‌زودی رونمایی خواهد شد. سرگیجه قیمتی در بازار کالاها موجب شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی این بخش راه‌اندازی اپلیکیشنی را در دستور کار قرار دهد تا به واسطه آن رصد روزانه کالا برای مصرف‌کنندگان به وجود آید. براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این وزارتخانه سعی دارد تا قیمت ۱۰۰قلم کالای پرمصرف و اساسی را در این اپلیکیشن به‌صورت روزانه اعلام کند.
 • پیش‌بینی رکورد نیروگاه‌های برقابی در تابستان

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: نیروگاه‌های برقابی باید رکورد بی‌نظیری را در تابستان سال ۹۸ به ثبت برسانند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد حاج‌رسولی‌ها در بیست و نهمین نشست کمیته فنی ـ
 • تاکتیک‌هایی برای بقای بنگاه‌ها

  محمدرضا ظهیر امامی فعال اقتصادی
  این روزها بنگاه‌های اقتصادی با چالش‌های در مجموع مشابهی رو‌به‌رو هستند که هر یک به فراخور تجربه و دانش جاری آن بنگاه برای غلبه بر چالش‌ها تمهیداتی در نظر می‌گیرند؛ به اشتراک‌گذاری شیوه‌های این مواجهه با یکدیگر در راستای مسوولیت‌های اجتماعی و هم‌افزایی بیشتر می‌تواند راهگشا باشد.
 • امضای توافق‌نامه استفاده بهینه از آب هیرمند

  دنیای اقتصاد: توافق‌نامه استفاده بهینه از آب رودخانه هیرمند میان ایران و افغانستان به امضا رسید. در پایان بیستمین نشست دوروزه مشترک کمیساران آب ایران و افغانستان، دو طرف در کابل توافق کردند برای شش‌ماه آینده ابزارهای اندازه‌گیری بر روی رودخانه هیرمند با هدف اجرای بهتر معاهده ۱۳۵۱ حقابه ایران از این رودخانه نصب شود.
 • بازار «پت» امسال آرام می‌گیرد؟

  دنیای اقتصاد: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از تشکیل کمیته ویژه برای تعیین سهمیه واحدهای مصرف‌کننده Pet خبر داد و گفت که با برقراری ارتباط الکترونیکی بین سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پتروشیمی، بورس کالا و حمل‌و‌نقل و انبارها مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه بطری‌های پلاستیکی در سال جاری برطرف خواهد شد. هر سال با آغاز فصل گرما و افزایش مصرف pet به‌عنوان ماده اولیه تولید انواع بطری‌های پلاستیکی برای تولید انواع نوشیدنی‌ها بازار این ماده اولیه با چالش‌هایی مواجه می‌شود.
 • تدوین طرح اصلاحیه نرخ خرید برق از نیروگاه‌های خورشیدی

  ‌ایسنا: معاون سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر ایران بیان کرد: برای سال جاری با توجه به افزایش قیمت‌ها، تعدیل نرخ‌ها کمی مسائل را جبران می‌کند؛ اما باید مصوبه‌ای برای افزایش نرخ داشت و اصلاحیه‌ای در قیمت‌ها تهیه شده که به زودی به وزیر نیرو ارائه خواهیم کرد تا بتوانیم درصدی به نرخ‌های خرید برق نیروگاه‌های خورشیدی اضافه کنیم. محمدتقی زعفران‌چی‌زاده تصریح کرد: با تمام قوت دنبال این هستیم در حد بضاعت مشکلات را حل کنیم و با پیگیری تغییر کاربری اراضی برای اجرای نیروگاه‌های خورشیدی، تلاش می‌کنیم این اراضی را از پرداخت عوارض تغییر کاربری معاف کنیم. وی خاطر نشان کرد: از کمیسیون انرژی مجلس درخواست داریم در زمینه تأمین منابع مالی در راستای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در سال جاری ما را یاری کنند.
 • انقباض سرمایه‌گذاری در جهان

  دنیای اقتصاد: «کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد)» تازه‌ترین گزارش جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی خود را برای ۲۰۱۹ منتشر کرد. به گزارش این سازمان، روند نزولی جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه یافت و با کاهشی ۱۳درصدی به سطح ۳/ ۱ هزار میلیارد دلار رسید. دلیل اصلی این کاهش که برای سومین سال پیاپی بود اتفاق می‌افتاد، بازگشت گسترده سود تجمیع‌شده شرکت‌های چندملیتی آمریکا در دو فصل نخست ۲۰۱۸ بود، بازگشتی که در پی اصلاحات مالیات دولت اواخر ۲۰۱۷ این کشور صورت می‌گرفت.
 • بررسی مشخصات طرفین قراردادها

  علیرضا صالحی/ یوسف یعقوبی قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در نوشتار قبل (۱) به مقدمه قرارداد پرداختیم و اینک به لزوم درج مشخصات طرفین و اعطای نمایندگی از سوی آنان می‌پردازیم. یک قرارداد یا توافق‌نامه، از حداقل دو طرف تشکیل می‌شود که هر طرف ممکن است یک یا چند شخص حقیقی یا یک یا چند شخص حقوقی را در برگیرد. طرف قرارداد کسی است که با توافق، بر انجام امری متعهد می‌شود و ممکن است یک یا چند انسان باشد (شخص حقیقی) یا شرکت‌ها و موسسات دولتی و غیردولتی باشند.
 • جمع‌‌آوری تولید مازاد تخم‌مرغ

  دنیای اقتصاد: رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران از آغاز جمع‌آوری تخم‌مرغ مازاد توسط شرکت پشتیبانی امور دام از امروز در سراسر کشور خبر داد. ناصر نبی‌پور در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: شرکت پشتیبانی امور دام کشور از امروز با مباشرت اتحادیه سراسری مرغداران میهن، خرید تخم‌مرغ مازاد مرغداران را با قیمت کیلویی ۵۵۰۰ تومان آغاز می‌کند. رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران افزود: دولت در راستای متعادل‌سازی قیمت تخم‌مرغ، اقدام به جمع‌آوری محصول مازاد از بازار می‌کند. نبی‌پور با اشاره به کاهش قیمت تخم‌مرغ در بازار افزود: متوسط قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری بین ۴۵٠٠ تا ۴۶٠٠ تومان است. به گفته وی، این درحالی است که معاونت امور دام وزارت جهادکشاورزی قیمت تمام‌شده تخم‌مرغ را کیلویی ٧۵٠٠ و بخش خصوصی این عدد را حدود ٨۴٠٠ تومان می‌داند. نبی‌پور درباره اینکه اجرای طرح جمع‌آوری مرغ‌های پیر و فرستادن این مرغ‌ها به کشتارگاه به‌دلیل عدم استقبال مرغداران موفق نبوده است، گفت: اتحادیه میهن، مرغ‌های پیر را کیلویی ٢٠٠ تا ٣٠٠ تومان بالاتر از قیمت بازار از مرغداران خریداری می‌کند؛ اما دولت از نظر اجرایی باید در این زمینه به بخش‌خصوصی کمک کند.
 • پروژه مشترک گمرکی میان ایران و جمهوری آذربایجان

  دنیای اقتصاد: رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای ارتقای روابط ایران و جمهوری آذربایجان گفت: پروژه مشترک تیر الکترونیکی به‌صورت کامل در مرز آستارا اجرا می‌شود. به گزارش گمرک ایران، مهدی میراشرفی در جریان سفر به شهرستان مرزی بندر آستارا اظهار کرد: اقدامات بسیار خوبی درباره توسعه روابط بین ایران و جمهوری آذربایجان درحال انجام است و دو کشور توسعه روابط را در دستور کار خود قرار داده‌اند.
 • ۲/۹ میلیون تن گندم خرید تضمینی شد

  خبرگزاری فارس: مجری طرح گندم کشور اعلام کرد: از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن گندم به ارزش بیش از ۴ هزار و ۸۴۴ میلیارد تومان در اقلیم گرم و خشک و اقلیم معتدل، خرید تضمینی شده است. اسماعیل اسفندیارپور مشاور وزیر جهادکشاورزی از پرداخت به‌موقع مطالبات گندمکاران پس از ثبت اطلاعات در سامانه خرید تضمینی گندم خبر داد و گفت: تاکنون مبلغ ۳ هزار و ۸۱۸ میلیارد تومان از پول گندمکاران به حسابشان واریز شده که معادل ۷۷ درصد کل خرید است. اسفندیارپور با بیان اینکه خرید تضمینی گندم در ۲۰ استان کشور درحال انجام است، اظهار کرد: خوزستان با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن، گلستان با ۳۰۰ هزار تن و فارس با ۲۹۰ هزار تن رتبه‌های اول تا سوم خرید گندم را به خود اختصاص داده‌اند. اسفندیارپور گفت: از این میزان خرید گندم تاکنون ۱۵۳ هزار تن بذر گندم نیز از کشاورزان خریداری شده است. مشاور وزیر جهادکشاورزی گفت: اکنون خرید تضمینی گندم در استان‌های اقلیم گرم و خشک رو به پایان است اما در استان‌های اقلیم معتدل ادامه می‌یابد و از اوایل تیر استان‌های اقلیم سرد نیز وارد چرخه خرید می‌شوند. مجری طرح گندم کشور پیش بینی کرد که امسال تولید گندم بیش از ۵/ ۱۴ میلیون تن باشد زیرا به گفته وی، طبق بند سه ماده ۱۴ قانون برنامه و بودجه صنف و صنعت می‌توانند گندم موردنیاز خود را خریداری کنند.

بیشتر