آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۲۳

 • صادرات معدنی هم مشروط شد

  دنیای‌اقتصاد: صادرات معدنی هم مشروط شد. وزیر صمت در نامه‌ای به رئیس کل گمرک کشور، صادرات سنگ‌آهن را تنها از طریق واحد تولیدکننده سنگ‌آهن، کنسانتره، گندله یا نماینده رسمی آن مجاز دانست. این تصمیم که باید از نیمه خرداد ماه امسال اجرایی شود با سه هدف «ساماندهی صادرات بخش معدن»، «حصول اطمینان از برگشت ارز صادراتی» و «جلوگیری از تضییع حقوق دولت با استفاده از کارت‌های بازرگانی غیر» در دستور کار قرار گرفته است. فصل اول سریال بخشنامه‌های صادراتی از سال گذشته شروع شد و فصل دوم آن در سال جاری ادامه دارد.
 • کسری تجاری آمریکا با چین بزرگ‌نمایی شده است

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر بازرگانی چین اعلام کرد آمریکا کسری تجاری میان دو کشور را بیش از حد بزرگ جلوه داده و چین مقصر از دست رفتن مشاغل بخش تولید آمریکا نیست. به گزارش «ایسنا» وانگ شوون در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: کسری کالاها و خدمات آمریکایی با چین در واقع نزدیک به ۱۵۰ میلیارد دلار است نه ۴۱۰ میلیارد دلاری که مقامات آمریکایی می‌گویند.
 • تدابیر ضروری برای حمل به موقع کالاهای اساسی

  دنیای اقتصاد: مدیرکل حمل کالای سازمان راهداری تدابیر و اقدامات این سازمان برای حمل به‌موقع و همزمان محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی را تشریح کرد.
 • افت ۲۱ درصدی تجارت ایران و ترکیه

  دنیای اقتصاد: مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۴ ماه نخست سال‌جاری میلادی با افت ۲۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۸۶۶/ ۲ میلیارد دلار رسید. به گزارش خبرگزاری تسنیم، آمارهای منتشرشده توسط اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران با این کشور در ۴ ماه نخست سال‌جاری میلادی افت ۲۱ درصدی داشته است.
 • جزیره کیش؛ میزبان همایش چهره‌های‌ماندگار کشور

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان منطقه آزادکیش از برگزاری همایش چهره‌های ماندگار در جزیره کیش تا پایان امسال خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش، غلامحسین مظفری در مراسم افطاری که با دعوت ستاد چهره‌های ماندگار کشور در تهران برگزار شد، در جمع چهره‌های ماندگار کشور و شخصیت‌های برجسته فرهنگی و اجتماعی کشور، توجه جدی به مباحث فرهنگی، علمی و هنری را از برنامه‌های راهبردی سازمان برشمرد و گفت: تقویت فعالیت‌های فرهنگی و ارتقای سطح برنامه‌های علمی و هنری از جمله اولویت‌های ما در سه سال آینده است که در قالب برنامه راهبردی تنظیم شده و با جدیت پیگیری می‌شود. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به ظرفیت و توانمندی‌های خوب جزیره کیش برای میزبانی از رویدادهای فرهنگی و هنری در سطح ملی و بین‌المللی افزود: امسال همایش چهره‌های ماندگار با حضور چهره‌های شاخص هنری، فرهنگی و علمی کشور را در جزیره کیش برگزار خواهیم کرد.
 • تورم مصوبات تسهیل تولید

  دنیای اقتصاد: کارنامه دو ماهه «ردیابی و رصد چالش‌های صنعتی» منتشر شد. ریز عملکرد این کارنامه حاکی است فروردین و اردیبهشت‌ماه امسال، ۲۴۰ کارگروه استانی با حضور و ریاست استانداران یا معاونان استانداران برگزار و ۵۰۹ کمیته تخصصی در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها تشکیل شده است تا مهم‌ترین چالش‌ها و دغدغه‌های این روزهای صاحبان صنعت استخراج شود.
 • عدم اجرای سیستم کالابرگ الکترونیکی شایعه است

  خانه ملت: وزیر صنعت، معدن و تجارت، موضوعات مطرح شده درباره مخالفت این وزارتخانه، با اجرایی شدن سیستم کالابرگ الکترونیکی و احیای دوباره سیستم توزیع ارز به واردکنندگان برای واردات کالاهای اساسی را شایعه دانست.
 • سهم تولید صنعتی از آب کشور فقط یک درصد

  خبرگزاری تسنیم: معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: سهم آب بخش صنعت در کشور از مجموع مصرف آب، بین ۸/ ۱ تا ۲درصد است که از این ۲درصد، سهم نیروگاه‌ها، دامداری‌ها، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها حدود یک‌درصد است و یک‌درصد نیز به خود تولید اختصاص دارد. فتحعلی محمدزاده، دبیر کمیته تخصصی صنعت و معدن رویداد ملی سازگاری با کم‌آبی در نشست دبیران کارگروه‌های مختلف رویداد ملی سازگاری با کم‌آبی از ایجاد ۲۳۰ تصفیه‌خانه صنعتی در شهرک‌های صنعتی کشور خبر داد و افزود: ۱۰ شهرک صنعتی کشور علاوه بر تصفیه‌خانه دارای برنامه استحصال آب هستند. محمدزاده به تلاش شرکت شهرک‌های صنعتی برای استفاده از آب‌های نامتعارف در این بخش اشاره کرد و گفت: با استفاده از سیستم استحصال آب، آب‌های نامتعارف برای شهرک‌های صنعتی استفاده می‌شوند و این کار از سال ۱۳۹۶ آغاز شده است. وی از تلاش برای انتقال واحدهای صنعتی زیادآب‌بر به نقاط پرآب‌تر خبر داد و خاطرنشان کرد: تلاش می‌شود صنایعی در شهرک‌های صنعتی مستقر شوند که نیاز کمتری به آب دارند.
 • اعلام گزارش مجلس در مورد رونق تولید تا پایان خرداد

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید مجلس از اعلام گزارش نظارتی مجلس برای رونق تولید تا پایان خردادماه امسال خبر داد. حمیدرضا فولادگر در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اعلام اینکه گزارش نظارتی مجلس برای رونق تولید در حال نهایی شدن است، اظهار کرد: کمیسیون ویژه حمایت از تولید مجلس بررسی خود را در این رابطه انجام داده اما منتظریم نظرات سایر کمیسیون‌ها از جمله کشاورزی، صنعت و اقتصاد را در این رابطه ارزیابی و با جمع‌بندی کامل آن را به هیات رئیسه مجلس ارائه کنیم.
 • پلمب پنج شهربازی غیراستاندارد در تهران

  ایسنا: بازرسان استاندارد در آستانه فصل تعطیلات و افزایش استفاده از تجهیزات بازی، در بازرسی‌های خود از تجهیزات بازی، پنج شهربازی بدون مجوز را در شرق و جنوب تهران پلمب کردند. محمودرضا طاهری مدیر کل استاندارد تهران با اشاره به اینکه در سال گذشته نیز ۲۶ شهربازی به دلیل عدم رعایت استانداردها و ایمنی، پلمب شد، گفت: شهربازی خانه شادی پروین در منطقه ۴ شهر تهران بود که برای تجهیزات خود، مجوز استاندارد نداشت و کلا پلمب شد. همچنین شهربازی‌های بوستان فتح و گل‌ها در منطقه ۹، شهربازی مرکز خرید ایده‌آل در خیابان قزوین در منطقه ۱۷ و شهربازی مرکز خرید نارسیس در منطقه ۷ تهران از دیگر شهربازی‌های پلمب‌شده توسط بازرسان استاندارد، طی یک ماه گذشته بودند.
 • موجودی شکر خام بیشتر از حد نیاز

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: شکر خام بیشتر از حد نیاز سال در انبارها موجود است و جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد. رضا رحمانی در گفت‌وگو با «ایسنا» گفت: تامین شکر خام یا مواد اولیه برای کارخانه‌ها وجود دارد و هیچ مشکلی از طرف ما نیست.
 • مهر تایید مجلس بر افزایش قیمت آب و برق

  دنیای اقتصاد: مهر تایید رئیس مجلس بر مصوبه دولت درباره افزایش قیمت آب و برق زده شد. علی لاریجانی با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کرد که مصوبه دولت درباره افزایش قیمت آب و برق در تاریخ ۲۲ اردیبهشت‌ماه امسال مغایرتی با قوانین کشور ندارد. این در حالی است که چندی پیش کمیسیون انرژی مجلس این مصوبه را رد و آن را مغایر با قوانین کشور دانست.
 • راه‌اندازی ۳۲۰۰ نیروگاه خورشیدی پشت‌بامی در کشور

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر تدوین و تسهیل مقررات سازمان ساتبا گفت: تاکنون بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ نیروگاه خورشیدی پشت‌بامی در سراسر کشور به بهره‌برداری رسیده‌اند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، مجتبی لونی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد این نیروگاه‌های تجدیدپذیر در مناطق محروم احداث شده است، ادامه داد: راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی پشت‌بامی علاوه بر کسب درآمد پایدار برای خانوارهای ساکن در مناطق روستایی و کاهش مهاجرت به شهرها از طریق ایجاد کسب و کار جایگزین کشاورزی در مناطق متاثر از خشکسالی، منجر به ارتقای سطح معیشت ساکنان مناطق مرزی و کمتر توسعه‌ یافته‌ای شده که این افراد دارای شرایط مساعد برای توسعه کسب و کار در سایر زمینه‌ها نیستند. وی افزود: در راستای اهداف و برنامه‌های وزارت نیرو برای توسعه صنعت برق کشور، سرمایه‌گذاری در زمینه توسعه نیروگاه‌های یاد شده ضمن کاهش تلفات در شبکه توزیع برق به ویژه در مناطق دور افتاده روستایی، نیاز به توسعه ظرفیت انتقال برق به مناطق دور از خطوط اصلی شبکه را نیز کاهش خواهد داد. مدیرکل دفتر تدوین و تسهیل مقررات ساتبا درخصوص فرآیند خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر احداث شده توسط مشترکین برق(تا سقف ظرفیت انشعاب) گفت: مشترکان می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه مهرسان یا مراجعه حضوری به شرکت‌های توزیع نیروی برق نزدیک محل سکونت و احداث نیروگاه، نسبت به دریافت مجوز مربوطه و عقد قرارداد خرید تضمینی برق به مدت ۲۰ سال اقدام کنند.

بیشتر