آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۱۷

 • انتظار یک‌ساله برای پاسخ روحانی

  دنیای اقتصاد: فعالان اقتصادی در نشست اخیر خود با رئیس‌جمهوری مهم‌ترین خواسته‌ها و دغدغه‌های خود را مطرح کردند. انتظار یک‌ساله برای پاسخ حسن روحانی به نامه‌نگاری‌های بخش خصوصی را می‌توان مهم‌ترین دغدغه آنها دانست. براساس گفته رئیس پارلمان بخش خصوصی، سال گذشته ده‌ها نامه خطاب به متولیان دولتی در مورد مسائل اقتصادی و راه حل‌های پیشنهادی نوشته شده، اما در مقابل بخش خصوصی هیچ بازخورد و پاسخی را دریافت نکرده است. به اعتقاد آنها، بی‌پاسخ ماندن درخواست‌ها و مطالبات بخش خصوصی، باعث یأس و ناامیدی فعالان اقتصادی خواهد شد.
 • آمار جدید از ذخایر استراتژیک

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر جهادکشاورزی از روند واردات شکر به کشور ابراز امیدواری کرد و میزان ذخایر استراتژیک را امیدبخش اعلام کرد.
 • بارش تمام استان‌ها به بالای ۱۰۰ میلی‌متر رسید

  خبرگزاری تسنیم: برای نخستین بار در نیم قرن اخیر میزان بارش تمام استان‌ها به بالای ۱۰۰ میلی‌متر رسید. براساس آمار اعلام شده در ۲۴۳ روز ابتدایی سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۹۷ تا دوم خرداد ۹۸) در مجموع ۳۲۹ میلی‌متر بارش در ایران به ثبت رسیده است.
 • الزام تمامی نیروگاه‌ها به استفاده از پساب تصفیه‌ شده

  دنیای اقتصاد: معاون راهبری تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به استراتژی این شرکت برای استفاده از پساب تصفیه شده در تمامی نیروگاه‌های کشور گفت: این طرح هم‌اکنون به‌صورت پایلوت در نیروگاه شهید مفتح همدان در حال اجراست و بیش از ۸۵ درصد آب مورد نیاز این واحد از پساب تامین می‌شود.
 • پشت‌پرده گرانی خرما و شکر

  دنیای اقتصاد: گرانی‌ها در ماه‌های اخیر به خرما نیز رسید و شکر در مقطعی در بازار کمیاب شد؛ اتفاقی که می‌توان گفت ارتباطی به تحریم‌های بین‌المللی نداشت، هرچند در مقطعی برخی از مسوولان مرتبط گرانی‌های به وجود آمده در بازار را به تحریم نسبت دادند. با تمام دلایلی که درخصوص گرانی شکر و خرما در این مدت از سوی متولیان امر مطرح شده، رئیس سازمان حمایت حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در نشست خبری بر این نکته تاکید می‌کند که پشت سرگرانی‌های خرما و شکر؛ پای دولتی‌ها در میان است. عباس تابش در این زمینه از احتکار خرما در سردخانه‌هایی که با استفاده از تسهیلات دولتی احداث شده بودند خبر داد و درخصوص شکر نیز از تخلف ۱۱۰ میلیارد تومانی ۴ شرکت کشت و صنعت نیشکر به دلیل احتکار، گرانفروشی و عدم عرضه شکر پرده برداشت.
 • اجرای چرخه بهره‌وری در صنعت

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه همکاری در زمینه اجرای چرخه بهره‌وری در صنعت میان سازمان مدیریت صنعتی و وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد شد. به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی بنا به این گزارش، در جلسه کارگروه تخصصی بهره‌وری شورای سیاست‌گذاری و راهبری آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت درخصوص بهره‌وری اظهار کرد: ۸/ ۲درصد از از رشد ۸ درصدی اقتصاد باید از محل رشد بهره‌وری کل عوامل تولید تامین شود که در این میان بهره‌وری نیروی انسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 • صادرات غیرنفتی در تله بخشنامه‌ای

  دنیای‌اقتصاد: بررسی عملکرد صادرات غیرنفتی در دوره تحریم‌های جدید و مقایسه آن با تحریم‌های دوره قبل، نشان می‌دهد که اگرچه تحریم‌های دوره قبل شدیدتر بود، اما صادرات با کاهش کمتری نسبت به این دوره مواجه شد. اگر عملکرد صادرات غیرنفتی را از اردیبهشت ۹۷ تا فروردین ۹۸ براساس آمار گمرک (منهای میعانات گازی) به‌دست آوریم، مقایسه عملکرد این دوره با دوره عملکرد صادرات غیرنفتی طی اوج تحریم‌های گذشته،‌ یعنی دوازده ماه تیر ۹۱ تا خرداد ۹۲،‌ نشان می‌دهد که در دور جدید تحریم‌های یک‌جانبه‌ و از زمان خروج آمریکا از برجام، صادرات غیرنفتی کشور ماهانه ۵ درصد کاهش داشته است که این آمار برای دوازده ‌ماه دوره تحریم‌های چندجانبه و شدید بین‌المللی گذشته، ماهانه تنها منفی ۹/ ۰ درصد بوده است.
 • جنگ‌تجاری در ایستگاه جدل‌ لفظی

  دنیای اقتصاد: ماه‌ها جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن اکنون به ایستگاه جنگ لفظی نیز رسیده است. به نظر می‌رسد هر زمان که مذاکرات تجاری میان پکن و واشنگتن به مرحله‌ای امیدوارکننده رسیده، درنهایت طرف‌ها از عدم توافق بر موضوعات متعدد خبر می‌دهند و به این ‌ترتیب گفت‌و‌گوهای تجاری میان دو اقتصاد برتر جهان روند سینوسی را در پیش گرفته است.
 • صادرات را دریابیم

  محمد رمضانی فعال حوزه صادرات
  ظاهرا گوش شنوایی نیست که درد دل صادرکنندگان را بشنود. این‌طور به نظر می‌رسد که نهادهای ذی‌ربط درک صحیحی از فرآیندهای ارزی – ریالی صادرکنندگان ندارند و سیاست‌های اعلامی براساس داده‌های ناقص، طراحی و اعمال می‌شود و زود است که با دستورالعمل‌های بیهوده و ناکارآمد کشتی صادرات کشور به گل بنشیند.
 • دستور وزیر صمت برای ایجاد نمایشگاه قطعات وارداتی

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در راستای اولویت‌های این وزارتخانه در سال رونق با صدور د=ستوری خطاب به معاون امور صنایع خود بر ایجاد نمایشگاه قطعات وارداتی شرکت‌های بزرگ و فعال و دعوت از صنعتگران و قطعه سازان برای ساخت داخلی کردن این قطعات تاکید کرد. رضا رحمانی در این ابلاغ خطاب به فرشاد مقیمی،مسوول پروژه‌های ساخت داخل وزارت صمت آورده است: در راستای بیانات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری در سال رونق تولید ضرورت دارد به تمامی شرکت‌های فعال و بزرگ از جمله شرکت‌های ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه، ذوب آهن، تراکتورسازی تبریز، آلومینیوم سازان، شرکت ملی مس، گل گهر، چادرملو، سنگان، ایزوایکو، تولید‌کنندگان سیمان، نیروگاه‌های صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، گروه مهنا و... ابلاغ شود که نسبت به ایجاد نمایشگاه قطعات و ملزومات وارداتی مورد نیاز خود اقدام کرده و با فراخوان عمومی از تمامی صنعتگران و قطعه سازان برای ساخت داخل کردن آن دعوت کنند.
 • جزئیات کشفیات قاچاق در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: لیست کالاهای قاچاق کشف شده در سال ۹۷ منتشر شد. بر اساس بررسی‌های مقدماتی انجام شده، مقدار کشفیات مظنون به قاچاق در سال گذشته، حدود ۷۴ هزار و ۷۲۹ میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، ۱/ ۷۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد. برآوردها حاکی است سه قلم «لوازم خانگی»، «خودرو» و «مواد خوراکی و بهداشتی» در مدت زمان مذکور، بیشترین فراوانی قاچاق را به خود اختصاص داده‌اند.

بیشتر