آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۱۴

 • بسته حفظ توان تولید

  دنیای اقتصاد: ارائه بسته پیشنهادی بخش خصوصی در مورد «حفظ توان تولید در سال ۹۸»، اصلی‌ترین محور هشتاد و پنجمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بود. این بسته پیشنهادی که از سوی معاونت اقتصادی پارلمان بخش خصوصی کشور طراحی شده،‌ تلاش کرده است ضمن برشمردن مهم‌ترین چالش‌ها و مشکلات ساختاری تولید، مسیر‌ رونق و بهبود عملکرد این بخش را پیش روی سیاست‌گذاران قرار دهد. پژوهش مذکور در بخش مربوط به «اهم چالش‌های ساختاری بخش تولید»، ۱۱ مورد را به‌عنوان مهم‌ترین مشکلات ساختاری مورد توجه قرار داده است و در بخش دیگر نیز ۱۰ راهکار پیشنهادی را با هدف برون‌رفت از چالش‌های ساختاری بخش تولید ارائه کرده است.
 • تجار ایرانی و روس جلسات مشترک می‌گذارند

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: بر اساس توافق وزیران انرژی ایران و روسیه، مقرر شد در حاشیه دومین همایش تجاری ایران و قفقاز شمالی، جلسات مشترکی بین تجار دو طرف برگزار شود تا به تفاهم‌های لازم برای اجرای پروژه‌های آتی دست یابند.
 • تخلیه ۳ سد تهران به دلیل احتمال وقوع باران‌های سیل آسا‌

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران از تخلیه سه سد کرج، لتیان و ماملو به دلیل پیش‌بینی سازمان هواشناسی در مورد احتمال وقوع باران‌های سیل آسا خبر داد.
 • اخذ مالیات بر عایدی سرمایه برای حمایت از تولید

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اخذ مالیات بر مبنای عایدی سرمایه در شرایط فعلی اقتصاد برای حمایت از تولید لازم و ضروری است.
 • تعیین حریم و بستر ۵۳ هزار کیلومتر از رودخانه‌های کشور

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر حقوقی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: تاکنون مطالعات حد بستر و حریم ۷۰ درصد رودخانه‌های دارای اولویت به‌طول ۵۳ هزار کیلومتر انجام شده است و براساس اهداف برنامه ششم توسعه، مانده تعهدات تا پایان سال محقق خواهد شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) غلامرضا مدنیان افزود: براساس آخرین استعلام انجام شده در فروردین سال‌جاری ۶۲ هزار و ۷۱۶ هکتار از اراضی بستر و ۲۹ هزار و ۲۲۰ هکتار از اراضی حریم رودخانه‌ها تصرف‌ شده است. وی افزود: از مجموع تصرف‌های شناسایی شده، ۸۰ درصد در مرحله شناسایی و تکمیل پرونده و حدود ۲۰ درصد از موارد دارای پرونده قضایی است و براساس آرای قضایی تعیین تکلیف خواهند شد. مدنیان با بیان اینکه از این سهم ۲۸ درصد در مناطق شهری و ۳۲ درصد در مناطق روستایی واقع شده‌اند، اضافه کرد: از کل تصرف‌های شناسایی شده، ۲ درصد به تصرف ارگان‌های دولتی اختصاص دارد که انتظار می‌رود در قالب جلسات شورای حفظ حقوق بیت‌المال و شورای تامین هر استان حل و فصل شود.
 • استراتژی تجارت ۴سال آینده

  دنیای اقتصاد: دومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درحالی برگزار شد که رئیس پارلمان بخش‌خصوصی پایتخت از سه استراتژی مهم دوره نهم اتاق به منظور بهبود محیط کسب‌وکار رونمایی کرد. بر این اساس، «گسترش حضور و نقش‌آفرینی در تصمیم‌گیری‌های قوا و تسریع در ایجاد اجماع درحوزه‌های اقتصادی»، «تمرکز بر ارتباط با کشورهای همسایه» و «مساله‌محور و نتیجه‌محور شدن‌ فعالیت‌های داخلی» سه استراتژی اتاق تهران در دوره جدید فعالیتش است. شاید بتوان گفت مهم‌ترین استراتژی اعلام‌شده از سوی مسعود خوانساری، استراتژی تجارت تا چهارسال آینده است.
 • هشدار WTO و مورگان استنلی

  دنیای اقتصاد: سازمان تجارت جهانی (WTO) شاخصی موسوم به «شاخص رشد تجارت» را منتشر کرد که نشان می‌دهد این رشد در پایین‌ترین سطح طی ۹ سال اخیر قرار گرفته است، پدیده‌ای که از تنش‌های تجاری جهان نشات می‌گیرد. از سوی دیگر موسسه مورگان‌استنلی هشدار داده است که یک جنگ تجاری تمام‌عیار جهان را به ورطه رکود اقتصادی می‌کشاند.
 • ترخیص یک‌ساعته کالای ضروری از گمرک

  ایرنا: معاون فنی و امور گمرک ایران اعلام کرد: با دستور مستقیم رئیس‌جمهوری برای جلوگیری از رسوب کالا در گمرکات تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است و کالاهای ضروری مثل گوشت یک‌ساعته ترخیص می‌شود. مهرداد جمال‌ارونقی با اعلام این خبر گفت: گمرک و سازمان صمت طی فراخوانی به همه صاحبان کالا که در ثبت‌سفارش مشکل دارند، اعلام کردند صاحبان کالا می‌توانند مسائل و مشکلات موجود در این زمینه را به گمرک و وزارت صمت اطلاع دهند. وی ادامه داد: برای کالا‌های ضروری مانند گوشت ظرف یک ساعت تشریفات سیستمی انجام و کالا به در خروج هدایت می‌شود. این نوع کالا‌ها بدون ارزیابی به مسیر سبز که ساده‌ترین فرآیند‌های قانونی را دارد ارجاع می‌شود. بر همین اساس طبق دستور رئیس‌جمهوری همه سازمان‌های همجوار موظفند همزمان با تخلیه و حمل کالا و قبل از اظهار اقدام به نمونه‌برداری کالا و ارائه مجوز‌های قانونی کنند تا کالا بدون هیچ‌گونه تاخیری ترخیص شود.
 • ترافیک تخلیه و بارگیری در بنادر کشور

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از «بالاترین ترافیک و حجم تخلیه و بارگیری در بندر امام‌خمینی‌(ره)» خبر داد. محمد راستاد اعلام کرد: در بندر شهید رجایی انگیزه صادرات کماکان رو به افزایش است؛ به‌طوری‌که سال گذشته میزان صادرات غیر نفتی ۲ برابر واردات غیرنفتی بود.
 • آدرس غلط قاچاق در مناطق آزاد

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره شورای هماهنگی فعالان اقتصادی مناطق آزاد کشور و مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: قاچاق در مناطق آزاد آدرس غلطی است که سال‌ها به آن اشاره می‌شود.

بیشتر