آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۰۴

 • جنگ تجاری در نقطه جوش

  دنیای اقتصاد: دولت ترامپ با اجرایی کردن تهدید تجاری هفته گذشته خود، چین را با تعرفه‌های بالاتر مورد هدف قرار داد؛ آمریکا دلیل این اقدام خود را بدعهدی چین اعلام کرده است. پکن در واکنش به این اقدام وعده داده که تلافی خواهد کرد. وزارت بازرگانی چین اعلام کرد عمیقا از این تصمیم آمریکا ابراز تاسف می‌کنیم و بدون بردباری اقدامات تلافی‌جویانه درخور را اتخاذ خواهیم کرد. به این ترتیب بار دیگر پایه‌های بزرگ‌ترین توافق تجاری که مدت‌ها مورد مذاکره و پیگیری جهان بود، به لرزه درآمد. خصوصا با پیامی که صبح جمعه به وقت تهران، واشنگتن از پکن دریافت کرد، می‌توان گفت جنگ تجاری به نقطه جوش رسیده است. در پیام دریافتی آمریکا از چین که در آن اصلاحات نظام‌مند پیش‌نویس توافق تجاری میان دو کشور ارائه شده بود طرف چینی کاملا طرف آمریکایی خود را غافلگیر کرده است. در اصلاحات هفت فصل این پیش‌نویس از سوی چین، تعهداتی که با هدف پاسخگویی به درخواست‌‌های آمریکا بوده حذف شده است. این تعهدات شامل تغییر قوانینی بود که از نظر آمریکا آغازگر جنگ تجاری شده است. سرقت مالکیت معنوی، دستکاری نرخ ارز و... از جمله مواردی است که آمریکایی‌ها اصرار داشتند؛ اما در پیش‌نویس اصلاحی چینی‌ها حذف شده است. به این ترتیب برای آتش‌بس موقت پایان ناگواری پیش‌بینی می‌شود.
 • ۳ دستور جدید برای ترخیص کالا

  دنیای اقتصاد: سیاست‌های مربوط به کاهش رسوب کالا از گمرکات وارد مرحله تازه‌ای شد. سیاست‌گذار در ادامه اقدامات اخیر درخصوص تسهیل ورود کالاهای ضروری و ملزومات موردنیاز خطوط تولید، تمهیدات جدیدی را برای ترخیص کالا فراهم کرده است. در این راستا، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران به‌دنبال پیشنهاد وزارت اقتصاد و دستور دولت،‌ از سه امتیاز جدید برای ترخیص کالاها رونمایی کرده است.
 • تولید و سرمایه در گردش

  جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی شیراز
  یکی از عوامل مهمی که در حفظ جایگاه کسب‌وکارها در یک اقتصاد نقش دارند، میزان سرمایه در گردش و توانایی تامین مالی بنگاه‌ها است. تجربه اقتصاد ایران نشان داده نفت متغیر کلیدی در ایجاد نوسانات و هیجانات کوتاه مدت و بلندمدت است و زمانی که فروش آن با مشکل مواجه شود چون ماهیت آن به اقتصاد گره خورده پس اقتصاد هم دچار مشکل می‌شود.
 • پرداخت ۴۱۱ میلیارد تومان غرامت به کشاورزان

  ایرنا: قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزی درباره آخرین وضعیت پرداخت خسارت به کشاورزان پس از سیل‌های اخیر گفت: از ابتدای فروردین ماه مبلغ ۴۱۱ میلیارد تومان به کشاورزان خسارت دیده‌ای اختصاص یافته که تحت پوشش بیمه کشاورزی بودند.
 • امضای قرار داد احداث خط آهن جلفا- قلی بیگلو

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره سازمان منطقه آزاد ارس، از انعقاد قرارداد ۷۰۰ میلیون یورویی احداث، نگهداری، بهره‌برداری و انتقال خط آهن جلفا- نوردوز- قلی‌بیگلو خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد ارس، صفر شاسفند گفت: این تفاهم‌نامه بین سازمان منطقه آزاد ارس و کنسرسیوم ایرانی - اروپایی برای احداث خط آهن ۲۰۴ کیلومتری منعقد شد.
 • کارنامه تولید در سال۹۷

  دنیای اقتصاد: کارنامه تولیدات صنعتی و معدنی در سال ۹۷ منتشر شد. براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بخش صنعت سال گذشته را با افت قابل توجه تولید سپری کرد و تولید محصولات منتخب معدنی نیز هر چند در این سال کارنامه قابل توجهی نداشتند، اما این گروه توانست با رشد اندک این سال را سپری کند. پرونده تولید در سال گذشته در حالی با رکود تولیدات صنعتی و معدنی بسته شد که شاخص مدیران خرید (شامخ) در دو ماه پایانی سال جاری تصویر متفاوتی از این شاخص ارائه کرده بود؛ تصویری که از بهبود وضعیت تولید حکایت داشت.
 • عرضه خوب غذا

  دنیای اقتصاد: سازمان بین‌المللی غذا و کشاورزی ملل متحد، فائو، گزارش خود با عنوان «چشم‌انداز غذا» را منتشر کرد. این گزارش که سالی دو بار منتشر می‌شود، یادآور شده است که الگوهای جدید و نوظهوری در حوزه تجارت مواد غذایی، بیماری دام و طیور و تولید محصولات کشاورزی در سطح جهان مشاهده می‌شود.
 • رئیس هیات‌عامل ایدرو منصوب شد

  شاتا: با حکم رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمد باقر عالی به‌عنوان معاون وزیر و رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و محمد‌رضا سجادیان به‌عنوان عضو موظف هیات‌عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن(ایمیدرو) منصوب شدند.
 • تعادل مصرف با توسعه گردشگری آب و انرژی

  ایرنا: رئیس مرکز امور اجتماعی وزارت نیرو معتقد است توسعه گردشگری آب و انرژی می‌تواند مصرف را تعدیل کرده و باعث شود مردم با رویکردی مسوولانه‌تر آب و انرژی را مصرف کنند.
 • بر مشکلات اقتصاد ملی نیفزاییم

  محسن خليلي
  طرح مباحث اقتصادی در این روزها امری سخت و دشوار است؛ چراکه سایه سنگین سیاست به‌خصوص سیاست خارجی دامن‌گستر و اکثر مسائل، به درست یا غلط، از این زاویه و منظر نگریسته می شود. اما نگارنده به‌عنوان یک فعال صنعتی و فردی تشکل گرا وظیفه خود می دانم در چارچوب دانش و تجربه ام که حوزه اقتصاد ملی و صنعت است، نکاتی را راجع به فراخوان اخیر جناب آقای دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، یار و همراه گرامی و صمیمی بخش خصوصی و صنعت کشور عرض کنم. ایشان اخیرا از صاحب نظران خواسته‌اند که با توجه به سخت شدن شرایط اقتصادی، دولت را در انتخاب یکی از راه‌های سهمیه‌بندی و کوپنی کردن برخی کالاها و حضور بیشتر و پررنگ تر دولت در اقتصاد و گزینه کم کردن حضور دولت و آزادسازی اقتصادی و رفع محدودیت‌ها و قید و بندها یاری دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر