آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۰۱

 • امتیاز جدید برای ترخیص کالا

  دنیای اقتصاد: دور جدید تصمیمات گمرک ایران با دو هدف کاهش رسوب کالا و تسهیل فرآیند‌های اداری مرتبط با فعالان اقتصادی و ذی‌نفعان گمرک در دستور کار قرار گرفت. در فاز اول از سیاست روان‌سازی وارداتی،‌ ترخیص اقلام اظهار شده به گمرک، بدون نیاز به اصلاح ثبت سفارش و مشروط به ثابت ماندن شرح تجاری کالا امکان‌پذیر شده است. در این راستا برآوردها نشان می‌دهد که با اجرای دستورالعمل مذکور حدود ۳ هزار اظهارنامه تعیین تکلیف شود.
 • قیمت کالاهای سفره روزه‌داران

  دنیای اقتصاد: هر سال بازار در ماه رمضان رونق بیشتری پیدا می‌کند و معمولا در این بازه زمانی تقاضا برای محصولات مختلف افزایش می‌یابد. در همین راستا سیاست‌گذاران نیز مصوباتی برای چگونگی توزیع و قیمت کالاهای اساسی موردنیاز مردم در این ماه ابلاغ می‌کنند تا مانع از گرانی و گران‌فروشی شوند. حال این سوال مطرح است که در ماه رمضان قیمت کالاهای اساسی و محبوب در این ماه چقدر است؟ «دنیای اقتصاد» در گزارش پیش‌رو قیمت محصولات پرطرفدار در ماه رمضان مانند «برنج»، «روغن»، «شکر»، «زولبیا و بامیه»، «گوشت، مرغ و تخم‌مرغ»، «میوه»، «آش و حلیم» و «خرما» را مورد ارزیابی قرار داده است.
 • تامین مواد اولیه چالش بزرگ صنعت سیم و کابل

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت سیم و کابل ابهر تامین مواد اولیه را چالش بزرگ صنعت سیم و کابل می‌داند و معتقد است قیمت غیرمنطقی مواد اولیه، به‌صورت مستقیم مصرف‌کننده‌ها را متاثر کرده و هزینه‌های آنها را به شدت افزایش می‌دهد.
 • تندیس حقوق مصرف‌کننده برای نوین زعفران

  گروه بنگاه‌ها: گروه تولیدى صادراتى بین‌المللى نوین زعفران در هجدهمین مراسم گرامیداشت روز ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، برای بار چهاردهم موفق به دریافت تندیس طلایى و گواهینامه حقوق مصرف‌کنندگان شد. مشترى مدارى، کیفیت بالاتر، قیمت‌هاى رقابتى، خدمات مناسب به مشتریان و نوآورى در این زمینه‌ها از عواملى است که در این انتخاب موثر بوده است. گروه تولیدى صادراتى بین‌المللى نوین زعفران که مدیریت عالى آن به عهده «على شریعتی‌مقدم» است، بزرگ‌ترین و مجهزترین واحد فرآورى و بسته‌بندى بهداشتى زعفران در جهان را ایجاد کرده است. نوین زعفران علاوه بر کسب چند دوره گواهینامه و تندیس رعایت حقوق مصرف‌کنندگان دارنده برخی عناوین دیگر نظیر عنوان صادرکننده نمونه کشوری (۸ دوره)، واحد نمونه ملی کیفیت و استاندارد، واحد نمونه صنایع غذایی و بهداشتی، دارنده نشان ایمنی و سلامت (سیب سلامت)، واحد برتر تولید ملی– افتخار ملی (۵ دوره) و دارنده گواهینامه محصول ارگانیک و برند برتر ایران است.
 • تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی در اولویت

  شاتا: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه تامین به موقع مواد اولیه مورد نیاز صنایع، یکی از کلیدی‌ترین موضوعات در این وزارتخانه به شمار می‌رود، عنوان کرد: در بخش تولید با توجه به نام‌گذاری امسال به نام سال رونق تولید و بحث صیانت از تولید در فضای کسب و کار کنونی، لزوم مدیریت بهتر بر بخش تولید داخلی بیش از پیش احساس می‌شود.
 • شبیخون ترامپ به آتش‌بس تجاری

  دنیای اقتصاد: روز یکشنبه رئیس‌‌جمهوری آمریکا تهدید کرد تا هفته آینده تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات چینی را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش خواهد داد. تهدید و تغییر موضع ترامپ درحالی است که دو غول اقتصادی دنیا با برگزاری مذاکرات چند ماه است تلاش می‌کنند به جنگ‌تجاری خود پایان دهند، جنگی که بر اقتصاد جهانی سایه انداخته، بازارهای مالی را ملتهب ساخته و منجر به اخلال زنجیره عرضه جهانی شده است.
 • امنیت اقتصادی برای تولیدکنندگان فراهم نیست

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به اینکه امنیت اقتصادی برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی فراهم نیست، گفت: در شرایط فعلی مشکلاتی در زمینه درآمدهای ارزی و مبادلات خارجی داریم که باید در عرصه عمل برای آن تدبیری بیندیشیم تا فضا برای فعالیت تولیدکنندگان مساعد شود.
 • دست‌اندازهای راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه شرکتی

  دنیای اقتصاد: در ایران عوامل مختلفی موجب کاهش توانمندی بسیاری از بنگاه‌ها برای توسعه فناوری شده است که یکی از این عوامل، محدود بودن شیوه‌های تامین مالی است. از همین‌رو، موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی اقدام به برگزاری نشست تخصصی با عنوان «مسائل پیش‌روی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه شرکتی (CVC) در ایران» کرد. در این راستا جایگاه صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه شرکتی (صنجش) در جهان مورد ارزیابی قرار گرفت و درخصوص موانع راه‌اندازی و توسعه آنها در ایران مباحثی مطرح شد، همچنین راهکارهایی نیز در این خصوص ارائه شد.
 • تاکید بر احیای پرواز مستقیم بین ایران و قرقیزستان

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق ایران و سفیر قرقیزستان در تهران با یکدیگر دیدار کردند. در این نشست بر لزوم اهمیت توسعه سطح روابط بین دو کشور تاکید شد. در این بین احیای پرواز مستقیم بین تهران و بیشکک مورد تاکید قرار گرفت. به اعتقاد آوازبک عبدالرزاق‌اف، سفیر قرقیزستان در تهران، نبود این خط هوایی تاکنون آسیب‌های زیادی به سطح روابط اقتصادی دو کشور وارد کرده و اجازه رشد به آن نداده است. او در این باره گفت: درحال‌حاضر تجار دو کشور برای مراوده با یکدیگر باید هزینه و زمان بسیاری را صرف کرده و از طریق کشور سوم به تهران یا بیشکک سفر کنند.
 • کسب تندیس رعایت حقوق مصرف‌کننده توسط نیان الکترونیک

  گروه بنگاه‌ها: شرکت نیان الکترونیک موفق شد برای هشتمین سال پیاپی تندیس طلایی رعایت حقوق مصرف‌کنندگان را از وزیر صنعت، معدن و تجارت دریافت کند.

بیشتر