آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۰۰

 • ۱۲ الزام صعود به قله رقابت

  دنیای اقتصاد: رقابت‌پذیری معیاری کلیدی برای ارزیابی درجه موفقیت کشورها در عرصه‌های رقابتی، سیاسی، اقتصادی و تجاری است و بهبود آن مستلزم افزایش کیفیت و محصول در چرخه تولید و کاهش قیمت تمام شده است. مقایسه شاخص رقابت‌پذیری ایران و برخی کشورهای منتخب خاورمیانه نشان از وضعیت نسبتا نامطلوب کشور در این شاخص دارد. کارآیی بازار کار، عملکرد بازار کالا و توسعه بازارهای مالی از جمله ارکانی است که ایران در آنها ضعیف است. بر این اساس، وزارت صمت در گزارشی ۱۲«الزام» صعود به قله رقابت را شناسایی کرده است.
 • وزن سه چالش در حوزه صنعت

  دنیای‌اقتصاد: چالش‌های بنگاه‌های تولیدی طبقه‌بندی شد. براساس ارزیابی‌های صورت گرفته نیمی از بار مشکلات واحدهای تولیدی به مسائل پولی و بانکی باز می‌گردد و مشکلات مالیاتی و تامین اجتماعی در مرحله بعدی چالش‌های این بخش قرار دارند. براساس گزارش منتشر شده در هفتاد و پنجمین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بیش از ۵۰ درصد از مشکلات بنگاه‌های تولیدی به مسائل پولی و بانکی مربوط بوده و ۷ درصد از چالش‌های این بخش به مسائل مالیاتی و ۷ درصد دیگر در برگیرنده مشکلات مرتبط با تامین اجتماعی و مابقی به سایر مشکلات اختصاص داشته است.
 • چشم‌انداز وضعیت برق در سال ۲۰۴۰

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۴۰، ایران نیازمند افزایش ۵۴ گیگاواتی ظرفیت توان تولید برق با رشد سالانه ۳ گیگاوات در سال‌های اول و ۳/ ۱ گیگاوات در سال‌های پایانی است. درمورد راه‌های رسیدن به این هدف در صورتی که نیروگاه‌های گازی کنونی به سیکل‌های ترکیبی تبدیل شوند، هزینه‌ای برابر با یک سنت به‌ازای هر کیلووات ساعت خواهد داشت و بنابراین بیشترین اولویت را دارد. این امر ۷/ ۸ گیگاوات به ظرفیت موجود اضافه خواهد کرد.
 • ذخایر آبی از نگاه آمار

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمار بارندگی کشور نشان می‌دهد در سال آبی جاری بیشترین میزان بارش در استان لرستان به ثبت رسیده و استان گیلان در روندی متفاوت با سال‌های گذشته، از فهرست پربارش‌ترین‌ها خارج شده است. بر اساس گزارش بارندگی تجمعی استان‌ها، در سال آبی جاری استان لرستان با یک‌هزار و ۱۴۳ میلی‌متر بارندگی و استان سیستان و بلوچستان با ۷/ ۹۱ میلی‌متر به‌ترتیب پربارش‌ترین و کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شوند.
 • شیفت به مبادله کالا با کالا؟

  دنیای اقتصاد: مسیر جدید برای توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و هند بررسی شد. در چارچوب برنامه عملیاتی دوجانبه که با هدف بهبود مناسبات تجاری طراحی شده، بهره‌گیری از دو ابزار جدید تسهیل‌کننده مورد تاکید قرار گرفت. «مبادله کالا با کالا» و «برقراری تجارت ترجیحی» دو ابزار پیشنهادی برای بهبود عملکرد در همکاری‌های تجاری ایران و هند است.
 • فراز و فرود تجارت غذا در ۷ سال

  دنیای اقتصاد: آمارهای تجارت خارجی بخش کشاورزی و صنایع غذایی اعلام شد. براساس این آمار تراز تجاری ایران در سال ۹۷ نیز منفی بوده است. آمارهای منتشر شده ازسوی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران نشان می‌دهد در سال گذشته، مقدار صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی ۶ میلیون و ۹۵۶ هزار تن به ارزش ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده که از نظر وزن ۹/ ۵ درصد و از نظر ارزش ۴/ ۱۴ درصد از کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است.
 • تخفیف کالا در فروشگاه‌های شهروند

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت شهروند از تخفیف ۵ تا ۵۰ درصدی برخی کالاها در فروشگاه‌های شهروند به مناسبت ماه رمضان خبر داد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» مسعود سریع‌القلم به تشریح عملکرد شهروند در سال ۹۷ و تمهیدات ویژه ایام ماه مبارک رمضان پرداخت و گفت: درآمد شهروند سال گذشته نسبت به سال ۹۶ سه برابر شده و حدود ۵/ ۱۱ درصد بیشتر از مقدار پیش‌بینی شده در بودجه آن محقق شد.
 • آزموده را آزمودن خطاست

  علی‌اصغر زبردست رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان
  معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر سختی شرایط اقتصادی موجود و محدودیت‌های بیشتری که در آینده با آن مواجه خواهیم شد به طرح این سوال راهبردی از صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی پرداخته که باید به سوی اقتصاد آزاد حرکت کنیم یا بر مداخلات دولت در اقتصاد بیفزاییم؟
 • آغاز به‌کار عملیات اجرایی قطعه سوم آزادراه بازرگان- مرند

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: عملیات اجرایی قطعه سوم آزادراه بازرگان - مرند به طول ۱۹۰ کیلومتر با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی آغاز به کار کرد. غلامرضا سلیمانی با بیان مطلب فوق افزود: آزادراه بازرگان (منطقه آزاد ماکو) - مرند در جاده ابریشم و حلقه اتصال کریدورهای بین‌المللی شرق به غرب احداث و به‌عنوان دروازه اتصال آسیا به اروپا از آن استفاده می‌شود. وی ادامه داد: نقل و انتقال کالا از شرق به غرب دنیا از این مسیر انجام می‌گیرد؛ این مسیر یک مسیر اقتصادی برای حمل‌و‌نقل چینی‌ها به‌شمار می‌رود. بنا براین برای ارتقای ظرفیت این بزرگراه باید اتصالات و حمل‌و‌نقل طبیعی تسهیل شود. سلیمانی با اشاره به اینکه این پروژه به سرمایه‌گذاری ۶۵ درصدی بخش خصوصی و ۳۵ درصدی دولت با ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار احداث می‌شود افزود: منطقه آزاد ماکو برای توسعه حمل‌و‌نقل ترکیبی این آزادراه کمک شایان توجهی داشته؛ چراکه مرز بازرگان با توجه به شرایط کنونی حاکم بر جامعه و تحریم‌ها بسیار مهم و کاربردی است. همچنین فریبرز پوربهرام، مدیرعامل شرکت آزادراه مرند بازرگان و مدیر اجرایی این پروژه نیز اظهار کرد: طول پروژه آزادراه مرند- ماکو ۱۹۰ کیلومتر است که قطعه سوم این پروژه به طول ۷۰ کیلومتر و در ماکو واقع شده است. طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، کلنگ‌زنی رسمی این آزادراه به‌زودی با حضور رئیس‌جمهور انجام می‌شود.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر