آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۹۲

 • چرخه تخریب در سیلاب فروردین

  دنیای اقتصاد: سیل و طغیان رودخانه‌ها هر سال هزینه‌های اقتصادی قابل‌توجهی به کشورهای مختلف در سراسر جهان تحمیل می‌کند. مطابق با ارزیابی‌ها ایران به لحاظ جمعیت در معرض سیل در ردیف کشورهای پرخطر محسوب نمی‌‌شود. اما سیلاب‌های اخیر برخلاف انتظار در ابعادی بسیار گسترده از اجتماعی گرفته تا اقتصادی رخ داده و خسارت‌های بسیاری به کشور تحمیل کرده است.
 • جزئیات وام رونق تولید ۹۸

  دنیای اقتصاد: جزئیات پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید در سال ۹۸ اعلام شد. مطابق اعلام معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت در سال جاری رقم ۳۶۰هزار میلیارد ریال تسهیلات برای صنایع در قالب طرح رونق تولید در نظر گرفته شده است. پرداخت تسهیلات در قالب طرح رونق تولید چند سالی است که در دستور کار متولیان صنعتی قرار گرفته است. سال گذشته نیز پرداخت ۳۰۰هزار میلیارد ریال تسهیلات در راستای «استمرار رونق تولید، حفظ اشتغال فعلی، ایجاد اشتغال جدید و افزایش رشد اقتصادی کشور» در قالب سه نوع وام مصوب شد.
 • روایت آماری از بخش معدن

  ایرنا: رئیس خانه معدن ایران با ارزیابی روند توسعه در بخش معدن اعلام کرد: بخش معدن در شرایط کنونی برای معادن فلزی و غیرفلزی نیازمند سرمایه‌گذاری جدید است و می‌توان علاوه بر ایرانیان مقیم خارج از کشور، اتباع خارجی مقیم ایران را برای حضور در عرصه معادن کشور تشویق کرد.
 • رقابت منفی برای صادرات سیمان

  خبرگزاری فارس: نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ارزان‌فروشی سیمان در کشورهای همسایه گفت: به دلیل مسائل و مشکلات مالی، بین تولید‌کنندگان داخلی برای صادرات رقابت منفی شکل گرفته است. محمد اتابک در مورد وضعیت تولید و صادرات سیمان اظهار کرد: سال گذشته حدود ۱۲ میلیون تن سیمان صادر شد، در حالی که ظرفیت مازاد تولید سیمان ۳۵ میلیون تن است.
 • اعتراض صنعتگران آمریکایی به ترامپ

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که رئیس‌جمهوری آمریکا از دیدار تجاری قریب‌الوقوع خود با رئیس‌جمهوری چین در کاخ سفید خبر داده است، ۱۵۱ تشکل آمریکایی در نامه‌ای خطاب به ترامپ، سیاست‌های تعرفه‌ای او را مورد نقد قرار داده‌اند و خواهان برطرف کردن موانع تجاری و خاتمه جنگ تعرفه‌ای شده‌اند. این در حالی است که ترامپ همواره ادعا می‌کرد تعرفه‌ها را با هدف حمایت از صنایع داخلی کشورش افزایش داده است. آنچه از این نامه برمی‌آید اما نشان می‌دهد که فعالان اقتصادی آمریکا با این نظر وی موافق نیستند.
 • مطالبه جدید از سازمان حمایت برای مقابله با دلالی‌ها

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت با تاکید بر اینکه متخلفان دانه درشت نباید احساس امنیت داشته باشند، اظهار کرد:‌ از سازمان حمایت انتظار داریم با آن دسته از افراد که با دلالی، قیمت‌ها را در فرآیند توزیع چندین برابر افزایش می‌دهند، برخورد کند و در برخورد با متخلفان ترس نداشته باشد. به گزارش خبرگزاری مهر، رضا رحمانی در نشست هم‌اندیشی برنامه‌های نظارتی سال ۹۸ با محوریت طرح ویژه ماه مبارک رمضان با بیان اینکه نظارت‌ها باید توسط مردم احساس شود، اظهار کرد: یکی از انتقادهایی که قبلا مطرح می‌شد، ضعف در نظارت بود، چنانچه قیمت برخی کالاها به‌طور سرسام‌آور افزایش می‌یافت.
 • پیام کانال مالی اروپا به تجارت خارجی ایران

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی آلمان و ایران روابط تجاری دو کشور را طولانی و به‌طور چشمگیری قوی وصف و تصریح کرد که رفتارهای ضدایرانی آمریکا، نمی‌تواند تاثیر چندانی بر این روابط داشته باشد. مایکل توکاس اظهار کرد که تهدیدهای آمریکا علیه ایران تا حد زیادی بزرگ‌نمایی شده و شرکت‌های آلمانی از هم اکنون برای استفاده از سازوکار مالی اروپا موسوم به «اینس‌تکس» لحظه‌شماری می‌کنند.
 • چشم‌انداز بازار صادراتی تخم‌‌مرغ

  خبرگزاری مهر: رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه هنوز کشورهای هدف صادرات تخم‌مرغ مشخص نیستند گفت: قیمت تمام شده تولید تخم‌مرغ به زودی از سوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام می‌شود. ناصر نبی‌پور درباره اینکه آیا آزاد شدن صادرات می‌تواند در بهبود شرایط صنعت مرغ تخم‌گذار موثر باشد؟، گفت: به هرحال این مساله در بهبود وضعیت تاثیر دارد که بیشتر تاثیر آن هم روانی است.
 • آخرین وضعیت خرید هواپیما از روسیه

  دنیای اقتصاد: دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره آخرین وضعیت خرید هواپیما از روسیه از سوی ایران عنوان کرد: روس‌ها اعلام کرده‌اند در تلاش‌ هستند تغییراتی در برخی از قطعاتی که نیاز به مجوز اوفک دارد ایجاد کنند تا نیازی به اخذ این مجوز نباشد اما به هر حال این برنامه زمانبر خواهد بود.
 • سهمیه‌بندی کالا برای تنظیم بازار ماه رمضان

  دنیای اقتصاد: دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: برای تنظیم بازار ماه رمضان سهمیه برنج، شکر، روغن، گوشت قرمز و گوشت مرغ را به همه استان‌ها اعلام کردیم و با نظارت و عرضه بیشتر، اجازه نمی‌دهیم مشکلی برای مصرف‌کنندگان ایجاد شود.
 • حضور یک شرکت ایرانی در نمایشگاه تلکام روسیه

  گروه بنگاه‌ها: نمایشگاه بین‌المللی تلکام روسیه (SVIAZ) هفته اول اردیبهشت در مسکو درحالی با حضور شرکت‌های مخابراتی مهم برگزار شد که تنها یک شرکت ایرانی در این رویداد جهانی حضور داشت. شرکت دانش‌بنیان نیان الکترونیک به‌عنوان تنها شرکت ایرانی حاضر در این نمایشگاه به معرفی محصولات دانش محور خود در زمینه‌های تجهیزات مخابراتی، تامین انرژی و انرژی‌های تجدید پذیر پرداخت و کیفیت و مشخصات محصولات ارائه شده توسط این شرکت، توجه بازدیدکنندگان را به‌دنبال داشت. نیان الکترونیک بزرگ‌ترین تولید‌کننده محصولات مخابراتی شرق کشور با در اختیار داشتن کارخانه‌هایی در شهرک صنعتی توس مشهد است که تولیداتش علاوه بر تامین نیاز اپراتورهای داخلی به کشورهای منطقه صادر می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر