آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۸۹

 • منوی اقتصادی ایران و پاکستان تا ۲۰۲۱

  دنیای اقتصاد: نخست‌وزیر پاکستان که صبح روز گذشته وارد تهران شد، با جمعی از فعالان اقتصادی دیدار کرد. دیداری که با هدف توسعه تجارت دوجانبه بین ایران و پاکستان برگزار شد. این دو کشور قرار است تا سال ۲۰۲۱ مراودات تجاری خود را به ۵ میلیارد دلار برسانند. این هدف‌گذاری درحالی صورت گرفته که براساس آخرین آمارهای منتشر شده از سوی نهادهای مرجع ایرانی، ارزش تجارت دوجانبه بین ایران و پاکستان کمتر از ۵/ ۱ میلیارد دلار در سال است. البته صادرات ایران به این کشور همسایه در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ افزایش داشته و تراز تجاری ایران با پاکستان مثبت است.
 • افق توفانی اقتصاد و به حاشیه راندن بخش‌خصوصی

  علی‌اصغر زبردست رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان
  سال گذشته از حیث روندهای اقتصادی در کشور، یکی از سخت‌ترین دوره‌ها را پشت سر گذاشتیم و به‌نظر می‌رسد با تداوم شرایطی که منجر به بروز این وضعیت شده، شرایط مشابهی در سال جاری حاکم باشد، مگر آنکه با اصلاح ترتیبات نهادی و ساختاری اقتصاد که الزاما به تغییر و تحولات همسو در سایر بخش‌ها نیز نیاز دارد، عوامل تشدیدکننده بحران مهار شده و وضعیت عادی بر اقتصاد کشور حاکم شود.
 • بیشترین صادرات به عراق مربوط به کدام کالاهاست؟

  دنیای اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: بیشترین ارزش صادرات ایران به عراق مربوط به گروه محصولات و مصنوعات پلاستیکی است.
 • بازگشت سلاطین با وزارت بازرگانی

  دنیای اقتصاد: شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به بازگشت سلاطین با تشکیل وزارت بازرگانی هشدار دادند. براساس این نامه، ظهور «سلطان گوشت» و «سلطان شکر» محصول وزارت بازرگانی در گذشته است. بنابراین مجلس باید نسبت به طرح دوباره تفکیک وزارت «صمت» برای چهارمین بار طی دو سال اخیر از یکسو و تشکیل وزارت بازرگانی و عواقب آن پاسخگو باشد. تحلیلگران اقتصاد مقاومتی پنج دلیل کارشناسی را که تشکیل وزارت بازرگانی را فاقد توجیهات لازم می‌کند، اعلام کردند.
 • جزئیات ۳۵ برنامه برای رونق تولید

  دنیای‌اقتصاد: با دستور کار قرار گرفتن سال ۹۸ برمبنای رونق تولید جزئیات ۳۵ پروژه صنعتی، معدنی و تجاری منتشر شد. به اعتقاد متولیان صنعتی کشور رونق تولید به معنی مشخص کردن خط مشی و جهت‌گیری کشور است و همه ارکان نظام باید مطابق با آن حرکت کنند. به همین دلیل دستور کار سال‌جاری بر مبنای رونق تولید موجب شد تا تمام دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط برای تحقق این طرح پای کار آیند و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این خصوص برای سال‌جاری ۷ محور با ۳۵ پروژه تعریف کرده که براساس برآورد صورت گرفته برای اجرای طرح‌های مذکور به ۲/ ۳۱ میلیارد دلار ارز و ۱۰۲۷ هزار میلیارد تومان منابع ریالی نیاز است.
 • نسخه نجات صنایع جهان

  دنیای اقتصاد: مجموعه‌ای از چالش‌های خارجی، بخش «صنایع تولیدی» را نیازمند واکنش‌هایی کرده است که سال‌ها بود صنایع از آن اجتناب می‌کردند. عواملی نظیر «تنش‌های تجاری»، «موانع تجاری و تعرفه‌ای»، «بی‌ثباتی‌های سیاسی» و حتی «احتمال وقوع رکود اقتصادی»، در صدر فهرست بلندبالای تهدیداتی هستند که پیامدهای قابل‌توجهی برای شرکت‌هایی که محصولات و تجهیزات پیچیده‌ مورد نیاز فرآیندهای تولیدی و پروژه‌های عظیم را تامین می‌کنند به همراه دارند.
 • عدم ثبات قیمت‌ها چالش صنعت حمل‌ونقل ریلی

  گروه بنگاه‌ها: تولید واگن‌های مسافری زمانبر بوده و نیاز به سرمایه در گردش بالایی دارد؛ بنابراین عدم ثبات قیمت‌ها، حاشیه سود را به زیان تبدیل می‌کند. سیدکیوان امام، مدیرعامل گروه صنعتی پلور سبز با بیان این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: غیراقتصادی بودن دریافت تسهیلات بانکی و موسسات مالی به منظور توسعه کسب و کار، یکی دیگر از مشکلات فعالان صنعت ریلی در کنار مشکل عدم نقدینگی کافی و حاشیه پایین سود در این صنعت است. حاشیه سود صنعت ریلی کشور در بهترین شرایط حدود ۷ درصد بوده و شرکت‌های فعال در این حوزه توانایی بازپرداخت سودهای بالای تسهیلات بانک‌ها را ندارند. ضمن اینکه تغییر قیمت روزانه مواد اولیه و کالاها نیز اجازه برآورد قیمت تمام شده و پیرو آن اعلام قیمت برای فروش را نیز از تولیدکننده‌ها گرفته است.
 • آغاز به‌کار نمایشگاه بین‌المللی صنعت شوینده و پاک‌کننده

  گروه بنگاه‌ها: بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی مواد شوینده، آرایشی، بهداشتی، سلولزی و ماشین‌آلات وابسته با حضور صدها شرکت تولیدی داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز شد.

بیشتر