آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۸۷

 • مقاصد ۹۷ فرود سرمایه خارجی

  دنیای اقتصاد: همزمان با شروع تحریم‌های جدید و پس از توقف یک‌ماه جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی این بخش، از فعال شدن دیپلماسی جذب سرمایه‌گذاری خارجی صنعتی حکایت دارد. داده‌های اعلام شده از سوی این وزارتخانه بیانگر آن است که در اولین ماه زمستان سال گذشته هیات سرمایه‌گذاری خارجی در مجموع با جذب حدود ۶۶ میلیون دلار سرمایه خارجی برای ۱۰ طرح صنعتی موافقت کرده است.
 • پاتک تجاری اروپا به آمریکا

  دنیای اقتصاد: اتحادیه اروپا با تهیه فهرستی از محصولات آمریکایی، دست به پاتک تجاری علیه این کشور زد. هواپیما، تراکتور، موادغذایی و کیف‌دستی از ‌جمله کالاهای وارداتی آمریکایی هستند که در فهرست ۲۰ میلیارد دلاری اروپا برای افزایش تعرفه هستند. این تصمیم در پاسخ به اقدام واشنگتن در مورد افزایش تعرفه طیفی از کالاهای اروپایی به بهانه صدمه ۱۱ میلیارد دلاری اقتصادش از یارانه‌های اعطایی اروپا به ایرباس است. بالا گرفتن جنگ تجاری در دو سوی آتلانتیک در حالی است که هر دو طرف مدعی شده‌اند به جای اعمال تعرفه، ترجیح می‌دهند اختلافات خود را حل کنند.
 • جزئیات توافقات صنعتی ایران و جمهوری آذربایجان

  دنیای اقتصاد: توافق برای ایجاد یک منطقه صنعتی مشترک و آغاز عملیات ساخت کارخانه مشترک اتوبوس‌سازی، نتایج سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به جمهوری آذربایجان است. توسعه همکاری‌های تجاری و صنعتی ایران و جمهوری آذربایجان محور اصلی مذاکرات رضا رحمانی با الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان و وزرای اقتصاد و کار این کشور بود. در اولین روز سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت و دیدارش با رئیس‌جمهور آذربایجان دو طرف همچنین بر توسعه همکاری‌های منطقه‌ای با مشارکت کشورهای دیگر منطقه و حمایت بخش خصوصی فعال در دو کشور تاکید کردند.
 • تقسیم کار ملی برای رونق تولید

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه نامگذاری سال به نام رونق تولید به معنای مشخص کردن خط‌مشی و جهت‌گیری کشور است و همه ارکان نظام باید مطابق با آن حرکت کنند، گفت: فرآیند تولید متشکل از صدها پارامتر است که همه این مولفه‌ها در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت نیست. سعید زرندی افزود: از نگاه ما پنج رده و سطح برای رونق تولید دارای وظایف و الزاماتی هستند و همه دستگاه‌ها باید مبنای تصمیم‌گیری خود را تولید قرار دهند. وی در توضیح این مطلب گفت: اگر مسوول یک دستگاه در یک تصمیم دچار پارادوکس شد، باید آن تصمیمی را بگیرد که به نفع تولید است.
 • آمار اشتغال در ۷۵۰۰ معدن کشور

  ایرنا: خانه معدن ایران در قالب جدول آمار عملکرد معادن به تفکیک ماده معدنی آورده است، تعداد هفت هزار و ۵۶۲ معدن در ارتباط با ۲۴ ماده معدنی زمینه اشتغال ۶۹ هزار و ۵۷۵ نفر را فراهم ساختند. بر پایه آمار خانه معدن ایران، سال ۹۶ در زمینه ۲۴ نوع ماده معدنی تعداد چهار هزار و ۳۴۶ معدن فعال وجود داشت که علاوه براین سه هزار و ۶۳ معدن غیر فعال و ۱۵۳ معدن نیز در حال تجهیز بودند.
 • ثبت رکورد پرباران‌ترین سال آبی در ۵۱ سال گذشته

  خبرگزاری فارس: مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران، امسال را پرباران‌ترین سال آبی کشور در مقایسه با ۵۱ سال گذشته از ابتدای سال آبی جاری تاکنون دانست و گفت: متوسط بارش تجمعی کشور از ابتدای مهر ماه تا ۲۷ فروردین به ۲/ ۳۰۸ میلی‌متر رسیده است.
 • گسل‌های فعال در مسیر واردات

  دنیای اقتصاد: دست‌اندازهای تجارت در حوزه واردات بعد از ابلاغ بخشنامه‌های متعدد در سال گذشته احصا و در قالب نامه‌ای به رئیس پارلمان بخش‌خصوصی کشور ارائه شد. در این نامه ضمن اشاره به چهار مرحله اصلی واردات که شامل ثبت‌سفارش، دریافت کد تخصیص ارز از بانک مرکزی، حواله ارز (بانکی یا صرافی) و ترخیص و تشریفات گمرکی است، مشکلات ایجاد شده در هر مرحله نیز عنوان شده است. همچنین در بخش دیگری از این نامه به هشت راه‌حل برای برون‌رفت از مشکلات اشاره شده است.
 • اصلاح مالیاتی مناطق آزاد

  اباذر آذربون کارشناس ارشد حقوقی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد
  مالیات بر درآمد و دارایی زیرمجموعه مالیات‌های مستقیم است و معافیت فعالان اقتصادی در مناطق آزاد از این نوع مالیات یکی از جذابیت‌های فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد محسوب می‌شود.
 • خسارت ۱۳ هزار میلیارد تومانی سیل به بخش کشاورزی

  خبرگزاری تسنیم: قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزی با بیان اینکه مجموع خسارت‌های سیل در بخش کشاورزی حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان است، گفت: از این رقم فقط ۷۵۰ میلیارد تومان بیمه شده است. ابراهیم حسن‌نژاد، قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزی با بیان اینکه حدود ۲۰ درصد از زمین‌های زراعی کشور بیمه هستند، افزود: از مجموع یک میلیون و ۱۲۰ هزار هکتار زمین‌های زراعی آسیب دیده از سیل فقط ۱۸۰ هزار هکتار تحت پوشش بیمه هستند.
 • رسوب ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالای اساسی در گمرکات

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران در ادامه سلسله اقدامات ضدرسوب کالا، از اقدامات جدیدی به منظور تسهیل ورود کالاهای اساسی به کشور خبر داد. درحالی در روزهای اخیر آمار کلی کالاهای رسوب کرده در گمرکات اعلام شده بود، اکنون گمرک ایران از جزئیات کالاهای اساسی ترخیص نشده و باقی‌مانده در گمرکات سراسری رونمایی کرده است. به گفته معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران درحال‌حاضر بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات موجود است که در میان بنادر مختلف، بندر امام خمینی (ره) با بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالای اساسی در صدر فهرست بنادر قرار دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر