آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۷۷

 • پی‌ریزی کریدور جدید برای تجارت

  دنیای اقتصاد: چشم‌انداز مناسبات اقتصادی میان ایران و عراق با حضور مقامات بلندپایه سیاسی و اقتصادی دو کشور در پارلمان بخش‌خصوصی ترسیم شد. روز گذشته نخست‌وزیر عراق به همراه یک هیات بلندپایه تجاری به اتاق بازرگانی ایران آمد، در جریان این دیدار که معاون اول رئیس‌جمهوری، تعدادی از وزرای اقتصادی و البته جمعی از بازرگانان دو کشور حضور داشتند، چگونگی تحقق اهداف و اجرای پروژه‌های مشترک میان دو کشور تا افق ۱۴۰۰ و همچنین سازوکارهای دستیابی به تجارت ۲۰ میلیارد دلاری میان دو طرف، مورد بررسی قرار گرفت.
 • تراز تجاری ۹۷ مثبت شد

  دنیای اقتصاد: تراز تجاری سال ۹۷ بالغ بر ۷/ ۱ میلیارد دلار مثبت است. این خبر درحالی منتشر شده که روند اعلام آمار تجارت خارجی مختل شده و گمرک ایران تا کنون آماری از تجارت دوازده ماه منتهی به اسفند ۹۷ را منتشر نکرده است. حال رئیس کل گمرک ایران در یک مصاحبه کلیاتی از تجارت خارجی سال ۹۷ را اعلام کرده است.
 • قیمت پیاز کاهش یافت

  دنیای اقتصاد: رئیس اتحادیه بارفروشان از به نصف رسیدن قیمت پیاز پس از ممنوعیت صادرات آن خبر داد.
 • احداث شهر فرودگاهی در چابهار

  دنیای اقتصاد: احداث شهر فرودگاهی چابهار در دستور کار قرار گرفت. مدیرعامل منطقه آزاد چابهار از احداث شهر فرودگاهی چابهار خبر داد و گفت:‌ با ساخت ترمینال ۱۰ هزار مترمربعی در فرودگاه کنارک، ظرفیت این فرودگاه یک میلیون نفر افزایش می‌یابد.
 • بررسی خسارت سیل واحدهای صنفی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه درحال بررسی میزان خسارات وارده به اصناف در مناطق سیل‌زده هستیم، گفت: به محض کامل شدن اطلاعات، نتیجه را برای انعکاس به دولت اعلام خواهیم کرد.
 • افزایش ۲۱ درصدی تجارت چین با کشورهای اروپای مرکزی و شرقی

  دنیای اقتصاد: جدیدترین گزارش‌های خبری از افزایش روابط تجاری میان چین و کشورهای اروپایی مرکزی و شرقی در سال گذشته میلادی حکایت دارد.
 • ریسک‌های کسب‌وکارها در ۲۰۱۹

  دنیای اقتصاد: «مجمع جهانی اقتصاد» جدیدترین به‌روزرسانی خود از ریسک‌های منطقه «منا» را منتشر کرد که در آن ریسک‌های اقتصاد ایران نیز معرفی شده‌اند. بر اساس یافته‌های این گزارش پنج ریسک مهم اقتصاد ایران به ترتیب اولویت عبارتند از: «بحران‌های آبی»، «تورم غیرقابل مدیریت»، «درگیری‌ میان کشورها»، «سلاح‌های کشتار جمعی» و در نهایت‌ «شکست مکانیزم‌ها و نهادهای مالی» و «بیکاری و اشتغال کمتر از ظرفیت» که به‌طور مشترک به‌عنوان پنجمین ریسک اقتصاد ایران معرفی شده‌اند.
 • دو خطر در کمین سرمایه‌گذاری

  دنیای اقتصاد: چرا سرمایه‌گذاری در جهان در معرض تهدید است؟ ارزیابی‌های صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد محرک مهم سرمایه‌گذاری در معرض خطر «افزایش تنش‌های تجاری» و «کاهش رشد بهره‌وری» است. مطابق با بررسی‌ها این خطرات می‌تواند کاهش قیمت نسبی ماشین‌آلات و تجهیزات را تحت‌تاثیر قرار داده و در نهایت باعث عقب نگه داشته شدن رشد سرمایه‌گذاری شود. براساس یافته‌های این گزارش برای رفع این خطرات کاهش موانع تجاری و احیای تجارت باید در دستور کار قرار گیرد.
 • تسهیل مناسبات اقتصادی ایران و عراق

  دنیای اقتصاد: سفر نخست‌وزیر عراق به ایران در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی در آغازین روز‌های سال ۹۸ علاوه بر پیگیری اجرای تفاهم‌نامه‌های همکاری منعقد شده در سفرهای پیشین روسای جمهوری دو کشور عقد تفاهم‌نامه‌های جدید به منظور گسترش همکاری میان دو کشور را به همراه داشت. افزایش سطح مبادلات تجاری میان دو کشور به میزان ۲۰ میلیارد دلار افق تجاری است که دو کشور تا سال ۱۴۰۰ ترسیم کردند و دو طرف برای رسیدن به این افق تفاهم‌نامه‌های جدیدی را به امضا رساندند.
 • بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومانی برای تکمیل صنایع

  ایرنا: قائم‌مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) گفت: با ۱۰ تا ۱۵ درصد هزینه ایجاد یک واحد صنعتی جدید می‌توان صنایع موجود را به ظرفیت کامل رساند و برای تحقق این مهم بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومانی در وزارت صنعت در نظر گرفته شده است.
 • ۳ محور مهم برای تحقق رونق تولید

  خبرگزاری فارس: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: برای رونق تولید توجه به ۳ محور کلی تامین نقدینگی، تامین ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه و بهبود فضای کسب و کار ضروری است.
 • خسارت ۳/ ۴۳ میلیارد تومانی به ۷ شهرک صنعتی

  شاتا: خسارت‌های وارد شده به زیر ساخت‌ها و تاسیسات ۷ شهرک صنعتی شامل معابر، ایستگاه پمپاژ آب، تصفیه خانه و... در دو استان گلستان و مازندران بیش از ۳/ ۴۳ میلیارد تومان اعلام شده است. همچنین به ۴۲۰۰ واحد صنفی و ۱۳۰ واحد صنعتی شامل ساختمان، ماشین‌آلات، تجهیزات، مواد اولیه و محصول نیمه‌ساخته و نهایی خسارت وارد شده است. در این دو استان ۱۱ هزار قالیباف هم دچار خسارت ناشی از سیل شده‌اند.
 • قطعی برق در ۲۲۶۰ روستای سیل زده برطرف شد

  خبرگزاری تسنیم: در سیل اخیر، یک هزار و ۶۶۰ کیلومتر از شبکه‌های برق (عمدتا توزیع) و بیش از ۷۲۰ دستگاه ترانس و پست توزیع در ۲۳ استان کشور به‌طور جدی آسیب دید که با تلاش و ایثار همکاران صنعت برق بیش از ۹۵ درصد قطعی برق مناطق در ساعات اولیه حادثه برطرف شد.

بیشتر