آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۶۷

 • روایت جدید از دلارهای صادراتی

  دنیای اقتصاد: آخرین وضعیت بازگشت دلارهای صادراتی ازسوی بخش خصوصی روایت شد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در ۱۱ماه منتهی به بهمن امسال ارزش صادرات غیرنفتی کشور به ۴۰ میلیارد دلار رسیده که از این میزان ۱۲ میلیارد دلار (معادل ۳۰ درصد ارزش کل صادرات) در سامانه نیما عرضه شده است. البته فعالان اقتصادی معتقدند که ۵ درصد ارز صادراتی از محل واردات در مقابل صادرات به چرخه اقتصادی بازگشته که در آمارهای رسمی منعکس نشده است. بخش خصوصی دو عامل اصلی در عدم بازگشت ۶۵ درصد دیگر ارزهای صادراتی را نیز آسیب‌شناسی کرده است.
 • توافق اولیه چین و آمریکا

  دنیای اقتصاد: چین و آمریکا در مذاکرات تجاری خود در بسیاری از موضوعات به اجماع رسیده‌اند. یی گنگ رئیس بانک مرکزی چین با اعلام این خبر مدعی شد درحال‌حاضر دو کشور پیرامون استقلال سیاست‌های پولی یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، رئیس پولی چین که روز یکشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه کنگره سالانه خلق ملی این کشور سخن می‌گفت، در این رابطه اعلام کرد:‌ «دو طرف گفت‌وگوهایی پیرامون ارزش یوآن داشته‌اند، همچون نیاز به پایبندی به تعهدات پیشین که توسط کشورهای گروه ۲۰ به تصویب رسید.
 • مازاد تجاری قطر اعلام شد

  دنیای اقتصاد: روز یکشنبه وزیر بازرگانی و صنعت قطر اعلام کرد که مازاد تجاری کشورش در سال ۲۰۱۸ به ۵۲ میلیارد دلار بالغ شده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از رویترز، علی الکوواری که در یک نشست تجاری بین پاکستان و قطر صحبت می‌کرد، ضمن اعلام این خبر افزود: حجم تجارت بین این دو کشور در سال ۲۰۱۸ تا بیش از ۲۳۰ درصد رشد کرده و به ۶/ ۲ میلیارد دلار رسیده است. قطر در سال ۲۰۱۸ در صدر فهرست ثروتمندترین کشورهای عربی جهان قرار گرفت و پس از آن کویت و امارات در رده‌های بعدی ایستادند.
 • تسهیلات جدید برای صادرات به عراق

  دنیای اقتصاد: دوره پرداخت تسهیلات ارزی صادرات خدمات به عراق افزایش یافت. معاون اول رئیس‌جمهوری در ابلاغیه‌ای به وزارتخانه‌‌های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی و همچنین بانک مرکزی اعطای تسهیلات ارزی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به عراق را به دو سال افزایش داد. به گزارش «ایبنا» در مصوبه هیات وزیران که از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری ابلاغ شده، آمده است: در بند ۲ تصویب‌ نامه مورخ ۱۰/ ۸/ ۱۳۹۶، عبارت برای مدت یک سال به عبارت برای مدت دو سال اصلاح می‌شود.
 • صدور ۲۱ هزار مجوز پرواز برای نوروز

  خبرگزاری مهر: سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: تا کنون ۲۰ هزار و ۹۵۹ مجوز پرواز برنامه‌ای و فوق‌العاده برای نوروز سال ۹۸ صادر شده است. رضا جعفرزاده با بیان اینکه ایام پیک پرواز نوروزی امسال از ۲۵ اسفندماه ۹۷ آغاز و تا ۱۷ فروردین ۹۸ ادامه دارد، گفت: برای انجام سفرهای هوایی در نوروز امسال سازمان هواپیمایی کشوری مجوز ۲۰ هزار و ۹۵۹ پرواز فوق‌العاده و برنامه‌ای را برای مسیرهای داخلی و خارجی صادر کرده است. وی تصریح کرد: برای اینکه بلیت هواپیمای بیشتری به‌صورت سیستمی در اختیار متقاضیان سفرهای بخش هوایی قرار گیرد تا به امروز ۱۵۱۰ پرواز فوق‌العاده داخلی وخارجی صادر شده و سازمان هواپیمایی کشوری آماده است برای انجام پروازهای فوق‌العاده نوروزی با رعایت اصول ایمنی و توان شرکت‌ها، براساس درخواست شرکت‌های هواپیمایی مجوز پرواز در مسیرهای زیارتی و سیاحتی را صادر کند. جعفرزاده گفت: از این تعداد پرواز فوق‌العاده برای مسیرهای بین‌المللی ۸۶۵ مجوز و همچنین برای مسیرهای داخلی ۶۴۵ مجوز صادر شده است.
 • جوایز صادراتی مشمول نرخ صفر مالیاتی می‌شود

  خبرگزاری تسنیم: سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای به سوالات و ابهامات مطرح شده درخصوص تسری یا عدم تسری نرخ صفر مالیاتی به جوایز صادراتی پرداختی توسط دولت، به صادرکنندگان پاسخ داد. سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور طی بخشنامه‌ای خطاب به امور مالیاتی شهر و استان تهران و ادارات کل امور مالیاتی، از تسری نرخ صفر مالیاتی به جوایز صادراتی خبر داد. در این بخشنامه آمده است، با توجه به سوالات و ابهامات مطرح شده درخصوص تسری یا عدم تسری نرخ صفر مالیاتی به جوایز صادراتی پرداختی توسط دولت به صادرکنندگان،اعلام می‌شود: جوایز صادراتی طبق مقررات مربوطه به صادرکنندگان کالا و خدمات تعلق می‌گیرد، بنابراین به لحاظ ارتباط مستقیم موضوع با صادرات، جوایز دریافتی صادرکنندگان به تبع نرخ صفر درآمد اصلی آنها با رعایت مقررات، مشمول نرخ صفر مالیاتی موضوع ماده ۱۴۱ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۴ می‌شود.
 • ممنوعیت خروج کالاهای اساسی در قالب مسافری و تجاری

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که ممنوعیت خروج کالاهای اساسی در قالب رویه‌های مسافری و تجاری ادامه دارد. به گزارش «ایبنا» گمرک ایران با صدور بخشنامه‌ ای درباره احتمال خروج غیرقانونی کالاهای اساسی از جمله روغن خوراکی اعلام کرد: رعایت مفاد بخشنامه و دستورالعمل‌های مربوط به ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های صادراتی در رویه‌های مسافری و تجاری همچنان ادامه دارد. همچنین گمرکات مرز خروج، ترتیبی اتخاذ کنند تا از خروج کالاهای مذکور در قالب اظهار خلاف واقع جلوگیری شود. از سوی دیگر گمرک در اطلاعیه دیگری اعلام کرده است که پیرو ممنوعیت صادرات عین کالاهای وارداتی گروه یک کالایی (کالاهای اساسی) و کالاهای وارداتی از محل ارز نیمایی، تاکید می‌شود که فهرست گروه‌های کالایی که از سوی مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه ابلاغ شده ملاک عمل قرار گیرد و به اصلاحیه‌های آتی آن توجه شود.
 • سرمایه‌گذاری صنعتی در مدار صعود

  دنیای اقتصاد: تقاضا برای سرمایه‌گذاری صنعتی با وجود افزایش سختی کسب و کار در سال جاری، روند رو به رشد خود را تا آخر پاییز حفظ کرد. براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره زمانی مورد بررسی روند ارزش سرمایه‌گذاری صنعتی رشدی بیش از ۸۹ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. افزایش تب سرمایه‌گذاری در رشته‌های مختلف صنعتی در سومین فصل سال جاری در حالی است که وضعیت کسب و کار از نگاه فعالان اقتصادی در بهار و تابستان امسال نسبت به سال گذشته بدتر شده و فعالان اقتصادی این روند را برای پاییز نیز پیش‌بینی کردند؛ از سوی دیگر در حالی شاهد تداوم رشد ارزش سرمایه‌گذاری صنعتی هستیم که با بازگشت تحریم‌های بین‌المللی برخی از فرضیات پیش‌بینی شده مبنی بر عقبگرد سرمایه‌گذاران با بازگشت تحریم‌‌ها نیز رد شد.
 • مانع بورسی شارژ بنگاه‌ها

  دنیای اقتصاد: چرایی عدم تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی از بازار سرمایه در نشست اخیر کمیسیون تخصصی پارلمان اقتصاد بررسی شد. آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد سهم بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه‌ها طی سال‌های اخیر، همواره کمتر از ۱۰ درصد بوده است. این موضوع به‌گواه ناظران از عملکرد ناموفق بازار سرمایه در تامین سرمایه در گردش واحدهای اقتصادی حکایت دارد.
 • جایگاه ایران و رقبای منطقه‌ای در نوآوری

  دنیای اقتصاد: پیش‌شرط اصلی برای ورود به اقتصاد مبتنی بر دانش، رشد بهره‌وری است و یکی از ارکان اساسی دستیابی به رشد بهره‌وری، ارتقای آمادگی فناورانه است؛ ضمن اینکه الزامات انقلاب چهارم صنعتی نیز به‌طور خاص با دو مولفه آمادگی فناورانه و نوآوری همگرایی بیشتری دارد. بر اساس گزارش رقابت‌پذیری جهانی مقایسه رتبه آمادگی فناورانه و رتبه نوآوری ایران حاکی از آن است که به‌رغم توجه و تاکید سیاست‌گذاران کشور بر تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، وضعیت کشور در این حوزه نسبت به رقبای منطقه‌ای چندان مناسب نیست؟
 • حلقه‌های مفقوده صنعت نساجی

  شاتا: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن وتجارت از روند افزایشی تولید در صنعت نساجی خبر داد و گفت: این صنعت با اشتغال بیش از ۲۶۰ هزار نفر از پتانسیل بسیار بالایی در توسعه اشتغال پایدار و رفع مشکل بیکاری در کشور برخوردار است.
 • ۶۲ سد بزرگ کمتر از ۴۰ درصد آب دارند

  پاون: زمستان امسال از نظر نزولات جوی، جزو فصل‌های پربارش در سالیان گذشته محسوب می‌شود. اما به دلیل پراکندگی بارش‎ها و نوسان روان‌آب، هم‌اکنون ۶۲ سد معادل ۳۵ درصد از مجموع ۱۷۸ سد بزرگ کشور کمتر از ۴۰ درصد آب دارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر