آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۶۶

 • سهمیه استان‌ها از وام حمایتی

  دنیای اقتصاد: چگونگی توزیع ایجاد اشتغال و سهم هر استان از تسهیلات پیش‌بینی شده برای اجرای تبصره ۱۸ قانون برنامه بودجه سال ۹۷ اعلام شد. تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی و معدنی با پیشرفت بیش از ۶۰ درصد و بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی از مهم‌ترین برنامه‌های تبصره ۱۸ به شمار می‌رود. براساس جزئیات دستورالعمل این تبصره، برای ایجاد اشتغال در بخش صنعت و معدن حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده که ۱۰هزار میلیارد تومان آن از طریق منابع بانکی و ۱۰ هزار میلیارد تومان باقی مانده نیز از طریق منابع صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد.
 • ۱۴ میلیارد دلار صادرات در بخش صنعت

  شاتا: آمارها نشان می‌دهد در ۹ ماه ۱۳۹۷، ارزش صادرات بخش صنعت ۱۴ میلیارد دلار و صادرات بخش معدن ۲/ ۹۷۰ میلیون دلار شده است. مطابق با داده‌های آماری در ۹ ماه ۱۳۹۷، صادرات کالاهای غیرنفتی ۹/ ۸۶ میلیون تن با ارزش ۴/ ۳۳ میلیارد دلار برابر ۳/ ۲۸ میلیارد یورو، نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۲‌درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری ۴/ ۵‌درصد و یورویی ۸/ ۲‌درصد رشد داشته است.
 • واردات ۱۱ میلیارد دلاری کالاهای اساسی

  دنیای اقتصاد: رئیس کل گمرک ایران از واردات ۱۱ میلیارد دلاری کالاهای اساسی به کشور طی ۱۱ ماه سال ‌جاری خبر داد و گفت: در کالاهای اساسی بحران که نداریم هیچ، بلکه در برخی اقلام کالایی مثل ذرت یا گوشت واردات نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است. به گزارش روابط عمومی گمرک، مهدی میراشرفی با رد شایعات بحران در تامین کالاهای اساسی گفت: طی ۱۱ ماه اخیر آماری از واردات کالاهای اساسی داریم که نشان‌دهنده بحران در این زمینه نیست و وضعیت مطلوب است؛ در این مدت ماهانه بالغ بر یک میلیارد دلار کالاهای اساسی به کشور وارد شده که به لحاظ وزنی ۷۰۰ هزار تُن نسبت به مدت مشابه افزایش داشت.
 • اصلاح تامین ارز گروه یک وارداتی

  دنیای اقتصاد: مکانیزم تامین ارز گروه یک کالایی اصلاح شد. معاون اول رئیس‌جمهوری با ابلاغ بخشنامه‌ای جدید، جزئیات و نحوه تامین ارز کالاهای اساسی، ضروری و تجهیزات خطوط تولید را اعلام کرد. مطابق این بخشنامه، بخشی از دستورالعمل پیشین دولت درخصوص تامین ارز کالاهای گروه یک که در مرداد ماه امسال ابلاغ شده بود، مورد بازنگری قرار گرفته است.
 • احصای موانع واردات در مقابل صادرات

  دنیای اقتصاد: اتاق بازرگانی ایران از فعالان اقتصادی درخواست کرد درخصوص رویه واردات در برابر صادرات، هرگونه مشکل و مانع موجود در این حوزه را به‌صورت مکتوب در اختیار معاونت فنی و خدمات بازرگانی پارلمان بخش‌خصوصی قرار دهند.
 • تکمیل زنجیره لجستیک در برنامه توسعه ماکو

  گروه بنگاه‌ها: مدیر عامل منطقه آزاد ماکو با اشاره به نوآوری‌های صورت گرفته در این منطقه گفت: تلاش ما این است که اکوسیستم مناسب برای تحقق اقتصاد مقاومتی و جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی را با مهیا کردن شرایط مناسب در منطقه آزاد ماکو ایجاد کنیم. غلامرضا سلیمانی در یک نشست خبری با اشاره به موقعیت خاص ماکو در همسایگی با کشورهای منطقه افزود: در برندسازی ماکو به «چهارسو» رسیده‌ایم که حاکی از موقعیت بی‌نظیر این منطقه در همسایگی با کشورهای ارمنستان، ترکیه و آذربایجان است که در چشمه ثریا با این کشورها هم‌مرز هستیم و باید از این فرصت بهره بگیریم.
 • تراز مثبت تجاری منطقه آزاد ارس

  گروه بنگاه‌ها: معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در نشست مشترک با مسوولان سازمان منطقه آزاد ارس و سرمایه‌گذاران این منطقه گفت: مناطق آزاد کشور به‌دلیل امکانات صادراتی و وارداتی و انبار کالا، نفسگاه کشور درحوزه سیاست اقتصادی هستند.
 • روزشمار صلح تجاری

  دنیای اقتصاد: روز جمعه رئیس‌جمهور آمریکا گفت مطمئن است کشورش می‌تواند به یک توافق تجاری با چین برسد. دونالد ترامپ اما در ادامه صحبت‌های خود مدعی شد ایالات‌متحده با توافق یا بدون دستیابی به توافق تجاری با دومین اقتصاد بزرگ دنیا، قادر است به‌کار خود ادامه دهد. او در پاسخ به این پرسش که آیا هنوز نیز مطمئن هستید می‌توان به یک توافق تجاری با چین رسید، گفت: «قطعا، من اطمینان دارم. اما اگر نتوانیم یک توافق بسیار خوب برای کشورمان به‌دست آوریم، من توافق نخواهم کرد.»

بیشتر