آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۶۳

 • سه تهدید صنایع ایران

  دنیای اقتصاد: آخرین وضعیت بنگاه‌های تولیدی فعال و راکد مستقر در شهرک‌های صنعتی نشان‌دهنده رکود در ۲۲ درصد از بنگاه‌های مستقر در این مناطق است؛ رکودی که سه عامل اصلی آن به «کمبود نقدینگی»، «چالش‌های به وجود آمده در استفاده از فناوری و نوآوری در ماشین‌آلات و تجهیزات با توجه به شرایط کنونی» و «اختلاف میان شرکا و سهامداران» بازمی‌گردد. براساس آمار منتشر شده از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در حال حاضر بیش از ۴۲ هزار بنگاه‌ تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در حال فعالیت هستند که از این تعداد بیش از ۳۱ هزار واحد تولیدی در حال فعالیت محسوب می‌شوند و ۱۱ هزار و ۱۲۸ بنگاه تولیدی نیز غیرفعال شده‌اند.
 • رویکرد «ایمیدرو» در سال آینده

  دنیای اقتصاد: رئیس هیات عامل ایمیدرو در نشست مدیران این سازمان و شرکت‌های تابعه، رویکردهای جدید ایمیدرو در حوزه‌های «نیروی انسانی»، «تامین مالی»، «همکاری با بخش خصوصی»، «اکتشاف و آموزش» را اعلام کرد. به گزارش «روابط‌عمومی سازمان توسعه و ‌نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران»، خداداد غریب‌پور در این گردهمایی گفت: نخستین ماموریت ما در این سازمان صیانت از نیروی انسانی و آماده‌سازی شرایط رشد و ارتقای آن است.
 • اولویت‌های صنعت پوشاک در سال ۹۸

  شاتا: مدیر‌کل دفتر صنایع نساجی و پوشاک از تلاش برای حفظ وضعیت موجود تولید و اشتغال در سال ۹۸ خبر داد و گفت: با اجرای دو پروژه «توسعه تولید و تجارت» و «ارتقای توان تولید ملی با افزایش ۲/ ۱ میلیارد دلاری سهم ساخت داخل محصولات صادرات‌گرا» تلاش داریم وضعیت موجود را حفظ کنیم. افسانه محرابی با اعلام این خبر گفت: پیگیری بازسازی و نوسازی خطوط تولید، پیگیری تامین سرمایه درگردش مورد نیاز واحدهای تولیدی، مدیریت تعرفه‌ای و اصلاح قیمت‌های پایه وارداتی و صادراتی با رویکرد حمایت از تولید داخل از دیگر برنامه‌های سال ۹۸ است. وی با بیان اینکه اجرای ساماندهی واردات و عرضه پوشاک خارجی هم باید به‌طور مستمر پیگیری شود، افزود: پیگیری و اقدامات لازم جهت کاهش قیمت تمام‌شده کالاهای تولید داخل همچون اصلاح قوانین، ضوابط تامین اجتماعی، امور مالیاتی و... هم انجام می‌شود.
 • آزمایش موفقیت‌آمیز خطوط انتقال نیروی ساخت داخل

  گروه بنگاه‌ها: تست موفقیت‌آمیز «برج خود ایستای ۶۳ کیلوولتی» شرکت پارس ساختار با حضور مدیران و کارشناسان شرکت‌های برق منطقه‌ای سراسر کشور انجام شد. این برج‌ها دکل‌های انتقال خطوط برق هستند که با ساخت آنها در داخل از خروج ارز از کشور جلوگیری شده است. به گزارش روابط عمومی گروه صنعتی پارس ساختار، در نخستین روز این برنامه کالیبراسیون وسایل اندازه گیرى و تایپ تست جداگانه سازه‌هاى فلزى کراس آرم‌ها و شیلدپیک و در روز دوم، تست Full scale برج در محوطه شرکت پارس ساختار اجرا شد.
 • تصمیمات ارزی در کمیته پنج نفره

  دنیای اقتصاد: در حدود یک سال گذشته فعالان اقتصادی بارها نسبت به سیاست‌ها و صدور بخشنامه‌های متناوب و خلق‌الساعه بانک مرکزی اعتراض کردند، فعالان بر این موضوع تاکید کردند که دستورالعمل‌های سیاست‌گذار در ماه‌های اخیر روند طبیعی تجارت خارجی را برهم زده و چالش‌های متعددی را در مسیر فعالیت تجار قرار داده است.
 • حمله تجاری به هند و ترکیه

  دنیای اقتصاد: ترامپ اعلام کرد قصد دارد امتیازات تجاری ویژه‌ای را که کشورش در روابط با هند و ترکیه در نظر گرفته است ملغی کند؛ تصمیمی که می‌تواند آتش یک جنگ‌تجاری جدید را علیه این شرکای تجاری شعله‌ور کند. در ابلاغیه‌ای که روز دوشنبه ترامپ خطاب به کنگره ‌نوشت از تصمیم خود برای پایان دادن به امتیازات ارائه‌شده در برنامه «سیستم‌ عمومی‌شده ترجیحات» خبر داد. براساس این برنامه، برای واردات برخی محصولات خاص از کشورهای در حال توسعه منتخب، امتیازات یک‌طرفه و معاف از تعرفه در نظر گرفته می‌شود.
 • جبران آثار جهش ارزی در پیمان‌های ریالی

  دنیای اقتصاد: مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران بار دیگر دست به قلم شد. او در نامه‌ای، با اشاره به اجرایی نشدن دستورالعمل نحوه جبران آثار ناشی از افزایش قیمت ارز، از رئیس‌جمهور خواست تا سازمان برنامه و بودجه با مشورت بخش‌خصوصی این دستورالعمل را اصلاح کند.
 • صادرات ۴۰ میلیارد دلاری شد

  دنیای اقتصاد: با گذشت نیمی از اسفندماه، آمارهای مقدماتی گمرک از تجارت خارجی کشور از ابتدای سال تا انتهای بهمن ماه امسال منتشر نشده است. این درحالی است که در پرتال گمرک همچنان آمارهای روزانه و برخط قابل رصد است. البته مقامات مسوول در صحبت‌هایشان جسته و گریخته آمارهای تجارت ۱۱ ماه منتهی به بهمن را اعلام کرده‌اند.
 • ظرفیت‌های جدید صادراتی

  محمود بازاری مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی
  در تجارت خارجی کالاها، یکی از رویه‌های رایج و موثر برای تکمیل ظرفیت‌های خالی واحدهای تولیدی، حفظ و توسعه کمی و کیفی تولید و اشتغال‌زایی مولد، صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالاتر از محل ورود موقت مواد و ملزومات اولیه تولید است.
 • سیب و پرتقال ممنوع‌الخروج شدند

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران «ممنوعیت صادرات سیب درختی و پرتقال از تاریخ ۱۵ اسفند ۹۷ تا تاریخ ۱۵ فروردین ۹۸» را به گمرکات اجرایی ابلاغ کرد. به گزارش خبرگزاری مهر علی اکبر شامانی مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران در بخشنامه‌ای به کلیه گمرکات اجرایی این موضوع را ابلاغ کرد. این بخشنامه پیرو نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به گمرک ایران ابلاغ شده است.
 • توزیع ۷۵۰۰ تن گوشت تنظیم بازاری

  دنیای اقتصاد: مدیر دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در یک ماه گذشته ۷ هزار و ۵۰۰ تن گوشت تنظیم بازاری در اختیار استان‌ها قرار گرفته است، بر لزوم خودداری از اظهارنظرهای غیرواقعی که باعث ایجاد نگرانی و به هم ریختگی در بازار می‌شود، تاکید کرد.
 • پتانسیل صنعت برق ایران برای عراق

  دنیای اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در عراق در حاشیه بازدید از نخستین نمایشگاه تخصصی برق و تجهیزات نیروگاهی ایران از صنعت برق به عنوان اساسی‌ترین اولویت زیرساختی کشور عراق نام برد و تمرکز بر بخش‌های مختلف صنعت برق را تلاشی در ایجاد فرصت‌های جدید در تجارت دو کشور دانست. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، ناصر بهزاد، درباره زمینه‌های ورود شرکت‌های ایرانی به عراق اظهار کرد: در کنار صادرات مستقیم برق ایران به عراق پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۹ ظرفیتی معادل حداقل ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار تجهیزات، ادوات و قطعات برقی مورد نیاز عراق از ایران قابل تامین است.

بیشتر