آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۴۹

 • ۱۰ اتفاق اثرگذار بر کسب‌وکارها

  دنیای اقتصاد: یک موسسه بین‌المللی ۱۰ اتفاق کلیدی را برای سال ۲۰۱۹ میلادی پیش‌بینی کرده است که انتظار می‌رود پیامدهای مهمی برای محیط کسب‌وکار جهانی داشته باشد. این اتفاق‌ها ماهیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارند که در نهایت بر کسب‌وکارها اثر می‌گذارند. نتایج جنگ تجاری آمریکا و چین مهم‌ترین اتفاق سیاسی-اقتصادی سال‌جاری میلادی اعلام شده و ارزیابی‌ نهادهای مهم بین‌المللی نیز حاکی از این است که تبعات این جنگ در بلندمدت منجر به کاهش جزئی، اما معنادار تولید اقتصاد جهان خواهد شد.
 • مهم‌ترین چالش‌های صنایع لوازم خانگی

  پایگاه خبری اتاق ایران: اعضای انجمن صنایع لوازم‌خانگی در نشست مشترک با اعضای کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران به بررسی وضعیت تجارت در حوزه لوازم‌خانگی پرداختند. در این جلسه نماینده سازمان توسعه تجارت نیز گزارشی ارائه داد که طبق آن در صادرات لوازم‌خانگی با تراز منفی تجاری مواجه هستیم.
 • شرط صادرات از مناطق آزاد

  دنیای اقتصاد: سیاست‌های تجارت خارجی در مناطق آزاد همراستا با محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های صادرات و واردات در مناطق اصلی، دستخوش تغییراتی شده است. به گونه‌ای که چند روز اخیر دو بخشنامه درخصوص تجارت خارجی مناطق آزاد صادر شده که یک بخشنامه متعلق به واردات و یک بخشنامه متعلق به صادرات بوده است.
 • توزیع بذر ارگانیک بین کشاورزان

  گروه بنگاه‌ها: «شرکت داتیس کشت» از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ داتیس قصد دارد از ابتدای سال ۱۳۹۸ بذرهای ارگانیک را در اختیار کشاورزان و فعالان صنعت کشاورزی قرار دهد.
 • همکاری دولت و انجمن شیرینی و شکلات در تامین شکر

  گروه بنگاه‌ها: دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکوئیت، شیرینی و شکلات گفت: با هماهنگی بازرگانی دولتی و انجمن شیرینی و شکلات، شکر به قیمت دولتی آماده توزیع است.
 • ضرورت هم افزایی ارگان‌های دریایی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به ضرورت ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی بیشتر بین ارگان‌های دریایی گفت: قابلیت‌های دریایی ایران با وجود تمام تحریم و فشارها قابل تهدید و توقف نیست.
 • دسترسی نیکوکاران به اطلاعات دقیق و شفاف

  دنیای اقتصاد: گزارش‌دهی اهمیت بسیاری در پیشبرد اهداف سازمانی دارد. این امر در سازمان‌های مردم‌نهاد که باید براساس اصول شفافیت و پاسخگویی فعالیت کنند، اهمیت دوچندان می‌یابد. برهمین اساس است که در پنجمین همایش بین‌المللی مسوولیت اجتماعی شرکت‌ها که ۶ اسفند ماه در محک برگزار می‌شود، این موسسه خیریه نخستین گزارش پایداری خود بر اساس مدل استاندارد گزارش‌دهی GRI را به منظور آشنایی مخاطبان و ارتقای شفافیت در عملکرد خود ارائه می‌دهد.
 • ضامن بهبود وضعیت اقتصاد ایران

  دنیای اقتصاد: «نقد سیاست‌های توسعه اقتصادی کشور»، «مقایسه سهم بخش‌خصوصی و بخش دولتی از اقتصاد ایران» و «سهم اقتصاد ایران از اقتصاد بین‌المللی» به‌عنوان سه محور اصلی در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران مورد نقد و ارزیابی فعالان اقتصادی قرار گرفت. در محور اول، رئیس اتاق ایران ضمن بررسی مهم‌ترین چالش‌ها و موانع توسعه‌نیافتگی اقتصاد ایران، مهم‌ترین ضامن اصلاحی برای تغییر رویه‌های اشتباه گذشته را تشریح کرد.
 • در فضیلت دفاع از بخش خصوصی

  علیرضا بختیاری
  برای ارزیابی فضیلت انسان‌ها علاوه بر لزوم‌ توجه به باورهای فکری و گفتار و کردار آنان باید به زمان و مکان کنش اجتماعی آنان هم توجه کرد. به عبارت روشن‌تر، ارزش اعمال انسان‌های بافضیلت فقط به خاطر این نیست که پرچم اخلاق و حق‌مداری را در دست می‌گیرند، بلکه عمدتا به این مساله مربوط است که این پرچم را در زمان و در میدانی بلند می‌کنند که کمتر کسی جرات و شجاعت این کار را دارد و اکثریت یا رنگ زمانه به خود می‌گیرند یا به گوشه خاموشی می‌خزند.
 • گام‌به‌گام با انتخابات اتاق بازرگانی

  همزمان با نزدیک شدن به موعد رسمی تبلیغات برای انتخابات نهمین دوره اتاق‌های بازرگانی، فضای بخش خصوصی نیز تحت تاثیر این رویداد قرار گرفته و لابی‌های پشت صحنه نیز رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته است. بازار شایعات داغ است و خبرهای انتخاباتی بیشتر در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد. «دنیای اقتصاد» نیز در این ستون، خبرها و شنیده‌ها از انتخابات پیش‌رو را منتشر می‌کند.
 • سرمایه‌گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومانی در منطقه آزاد ارس

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل منطقه آزاد ارس با اشاره به سرمایه‌گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومانی در بخش تولید در این منطقه گفت: این سرمایه‌گذاری‌ها شامل ۸۸۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داخلی و ۳۶میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی است که طی ۱۰ ماه سال‌جاری تحقق یافته و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۲۹درصد افزایش نشان می‌دهد.
 • ماموریت آینده اتاق‌های بازرگانی

  ناصر ریاحی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران
  اتاق بازرگانی به‌صورت امروزی برای اولین بار در مهر سال ١٣٠٥ براساس قانونی که در آن زمان به تصویب رسیده بود، تشکیل شد. براساس قانون تشکیل اتاق تجارت، رئیس اتاق تجارت وزیر بازرگانی بود و هزینه‌های اتاق را نیز وزارت بازرگانی براساس بودجه‌ای که خود تصویب کرده بود، پرداخت می‌کرد. به عبارت دیگر تاسیس اتاق بازرگانی با تفکر قیمومت دولت بر بخش‌خصوصی انجام پذیرفت.

بیشتر