آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۴۵

 • شرح حال تجاری ۲۴ صنعت

  دنیای اقتصاد: پیشتازان ماراتن صادرات و واردات صنعتی در ۲۴ رشته فعالیت معرفی شدند. بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در هشت‌ماه منتهی به آبان امسال، ارزش صادرات در گروه صنعت (متشکل از بخش صنعت، پتروشیمی و گاز مایع) ۲۳ میلیارد دلار ثبت شده که نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته، رشد نزدیک به ۱۹ درصدی را تجربه کرده است.
 • نقش دانشگاه‌ها در تحقق مسوولیت اجتماعی

  دنیای اقتصاد: مدیر گروه موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش‌عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معتقد است: آموزش مفهوم عمل به مسوولیت اجتماعی به منظور رفع مشکلات اجتماعی نیازمند مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد، دانشگاه‌ها و دیگر افراد جامعه است. همکاری این گروه‌ها با یکدیگر زمینه‌ساز ارتقای آگاهی نسبت به تاثیرگذاری مسوولیت اجتماعی، نهادینه شدن عمل به آن و در نهایت افزایش امید اجتماعی می‌‎شود.
 • ابزار جدید تامین مالی برای تولید

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است: نقش صنعت بیمه در نظام تامین مالی در اقتصاد بسیار مهم است و باید تلاش کنیم بخشی از سرمایه‌های موجود در این بخش را به طرف تولید سوق دهیم.
 • دست‌اندازهای حمل و نقل ریلی بخش خصوصی

  گروه بنگاه‌ها: در حالی که شرکت‌های حمل و نقل ریلی نزدیک به ۳۰ درصد از درآمدهای خود را باید به‌عنوان حق دسترسی به شبکه ریلی پرداخت کنند، صنعت حمل و نقل جاده‌ای کشور تنها ۴ درصد از کرایه حمل خود را به‌عنوان هزینه عوارض راه به دولت پرداخت می‌کند. فرهنگ طلوعی، مدیر عامل شرکت «ریل‌پرداز سیر» در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: این تفاوت پرداخت، هزینه تمام‌شده برای فعالان این بخش را به شدت افزایش می‌دهد.
 • آخرین وضعیت بارش‌های جوی

  خبرگزاری مهر: ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا ۲۱ بهمن سال آبی ۹۸-۹۷ بالغ بر ۲/ ۱۵۲ میلی‌متر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۸/ ۱۲۶ میلی‌متر) ۲۰ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۵/ ۴۶ میلی‌متر) ۳/ ۲۲۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. این در حالی است که حجم بارش اول مهر تا ۲۱ بهمن معادل ۸۳/ ۲۵۰ میلیارد مترمکعب است.
 • انتصاب جدید در وزارت صمت

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت، ناهید زندی‌زاده را با حفظ سمت به‌عنوان سرپرست دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری این وزارتخانه منصوب کرد. در بخشی از حکم سعید زرندی آمده است:‌ انتظار است تا با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود و بالقوه و همکاری سایر مدیران معاونت، ‌ضمن سازماندهی هر چه سریع‌تر نیروها منطبق با شرح وظایف و انتظارات مقام محترم وزارت، اقدامات موثری در زمینه مطالعات اقتصادی با هدف ارتقای جایگاه ایران در فضای کسب و کار جهانی و رقابت‌پذیری، اصلاح رویه‌های موجود، ‌تفکیک امور ارجاعی؛ سرعت و دقت در ارائه خدمات با رویکرد کسب رضایت‌مندی بیشتر به عمل آورید. زندی‌زاده هم اکنون مدیرکل دفتر آمار و فرآوری داده‌های معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت نیز هست.
 • عناصر مزاحم ساختار صنعت

  دنیای اقتصاد: گزارش مشترک نهاد پژوهشی وزارت صمت و پارلمان بخش خصوصی پایتخت نشان می‌دهد توسعه صنعتی در ایران در طول پنج برنامه، موفق نبوده و پیش‌بینی‌ها درمورد روند توسعه در طول برنامه ششم نیز خوش‌بینانه نیست. مطابق بررسی‌ها، سیاست کلان اقتصادی، صنعتی، تجاری، فناورانه و قیمتی به‌دلیل ضعف در ساختارها و فرآیندهای تدوین و اجرا، کارآمدی لازم برای تقویت و توسعه صنعتی کشور و ایجاد ترکیب ارزش‌آفرین و پایدار را نداشته است. در این گزارش وجود ۹ عنصر مزاحم در ساختار صنعتی ایران شناسایی شده است.
 • عضویت ایران در کمیته اجرایی کنوانسیون TIR

  دنیای اقتصاد: در جریان رای‌گیری کشورهای عضو کنوانسیون TIR سازمان ملل، نماینده گمرک ایران به‌عنوان عضو کمیته اجرایی این کنوانسیون انتخاب شد. این عضویت درحالی اتفاق افتاده است که حضور یک ایرانی در بالاترین مرجع تصمیم‌گیری و بازوی تصمیم‌سازی کمیته اداری TIR، برای دومین بار در طی ۳۲ سال عضویت ایران در این کنوانسیون، با حمایت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران حاصل شده است.
 • قیمت بلیت هواپیما در نوروز افزایش نمی‌یابد

  ایسنا: دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد که قیمت بلیت هواپیما در ایام نوروز افزایش نخواهد یافت و درحال‌حاضر نیز برنامه‌ای برای افزایش قیمت بلیت‌ها در سال ۱۳۹۸ وجود ندارد. مقصود اسعدی سامان، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان اینکه برای ایام نوروز قیمت بلیت هواپیما افزایش نخواهد یافت، اعلام کرد: درحال‌حاضر امکان خرید بلیت برای تعطیلات نوروز فراهم است و متقاضیان می‌توانند از طریق مبادی مربوطه نسبت به تهیه بلیت در مسیر پروازی موردنظر خود اقدام کنند.
 • توافق جدید گمرکی میان ایران و ترکیه

  خبرگزاری مهر: گمرکات ایران و ترکیه برای پذیرش روزانه ۴۵۰ دستگاه کامیون توافق کردند. نشست مشترک گمرک بازرگان و گمرک گوربلاغ ترکیه با حضور فرماندار شهر دوبایزید، ناظر گمرکات استان آغری، مدیر کل گمرک دوبایزید و اعضای کمیته هماهنگی در محل گمرک بازرگان برگزار شد. با توجه به افزایش حجم مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه و به تبع آن افزایش خروج محموله‌های تجاری از مرز بازرگان توافق شد که روزانه هر دو طرف نسبت به پذیرش ٤٥٠ دستگاه کامیون اقدام کنند تا از طولانی شدن صف پشت در‌های گمرک جلوگیری شود.
 • وزارت جهادکشاورزی مسوول تنظیم بازار شب عید

  ایسنا: در جدیدترین جلسه ستاد تنظیم بازار کل کشور، وظیفه تنظیم بازار شب عید به وزارت جهاد کشاورزی تفویض شد. ستاد تنظیم بازار در جلسه روز سه‌شنبه (۲۳بهمن ماه) که به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، وظیفه تنظیم بازار شب عید را به وزارت جهادکشاورزی تفویض کرد. این ستاد در سه جلسه اخیر به بررسی وضعیت بازار گوشت مرغ، گوشت قرمز و میوه شب عید پرداخته و تصمیماتی همچون صدور مجوز برای واردات جوجه یک‌روزه، جلوگیری از صادرات مرغ و... را اتخاذ کرده است.
 • مصوبه جدید دولت برای واردات گوشت

  دنیای اقتصاد: حقوق ورودی واردات گوشت قرمز ۴ درصد تعیین شد. براساس مصوبه هیات دولت حقوق ورودی واردات انواع گوشت قرمز به نرخ ارز در سامانه نیما ۴ درصد اعلام شده است.
 • ترانزیت کالا به سوریه از مسیر عراق

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: قرار است به‌زودی ترانزیت کالا به سوریه از مسیر عراق فعال شود. در این صورت حدود ۱۸۰۰-۱۷۰۰ کیلومتر مسیر نزدیک‌تر خواهد شد و هزینه حمل به نصف می‌رسد. کیوان کاشفی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران درباره روابط تجاری ایران و سوریه توضیحاتی ارائه کرد. کاشفی معتقد است که دو کشور ایران و سوریه می‌توانند به یک جهش اقتصادی در روابط دوجانبه دست پیدا کنند. به گفته وی، درحال‌حاضر ارزش تجارت ایران و سوریه ۲۰۰ میلیون دلار است که می‌تواند به سطح یک میلیارد دلار نیز برسد. رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در اتاق ایران معتقد است که افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور به بسترسازی‌هایی نیاز دارد.
 • افزایش صادرات ایران به روسیه

  دنیای اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در روسیه از رشد ۳۶ درصدی صادرات ایران به روسیه در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال قبل ۲ درصد رشد داشته و به یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار رسیده است.

بیشتر