آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۴۳

 • تحولات تولید صنعتی در ۴۰ سال

  دنیای اقتصاد: آخرین سازوکارهای تنظیم بازار، توضیحاتی درمورد تغییر قیمت خودرو، چگونگی تامین سرمایه در گردش واحدهای صنعتی و تصویر ۴۰ساله صنعت و معدن، عمده‌ترین موضوعاتی بودند که سکاندار صنعت، معدن و تجارت کشور در یک برنامه تلویزیونی به تشریح آنها پرداخت. به گفته رضا رحمانی، در گذر سال‌های گذشته، رشد تولید محصولات صنعتی و معدنی با افزایش چشمگیری مواجه بوده است.
 • موانع رشد تشکل‌های صنعتی

  دنیای اقتصاد: در نشست مشترک رئیس اتاق بازرگانی ایران با تشکل‌های مرتبط با ساخت و صنعت،‌ مهم‌ترین دغدغه‌ها و مشکلات این حوزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. به گفته فعالان صنعت ساخت و ساز «تامین مواد اولیه» و«کندی سیستم ثبت سفارش» دو چالش اصلی این بخش به حساب می‌آید. مطابق پیش‌بینی‌های فعالان در صورت تداوم این دو مانع، سال آینده روند تولید مسیر نزولی را طی خواهد کرد.
 • گشایش جدید در تجارت خارجی

  دنیای اقتصاد: گام جدید برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان برداشته شد. با موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت، واردات کالاهای دارای اولویت بدون رعایت سقف و سابقه واردات برای صادرکنندگان مجاز شد. این تصمیم در حالی اعلام شده که صادرکنندگان بارها درخصوص اجرا نشدن شیوه‌های بازگشت ارز صادراتی گلایه داشتند و عنوان می‌کردند که رفع تعهد ارزی تنها از طریق عرضه ارز به سامانه نیما امکان‌پذیر است. اما با این تصمیم، گشایش جدیدی در تجارت خارجی ایجاد و انجام واردات در مقابل صادرات در سامانه جامع تجارت و سامانه نیما محقق می‌شود.
 • چگونگی اثرگذاری تعرفه‌های ترامپ تاکنون

  دنیای اقتصاد: مخالفت‌ اقتصاددانان و اغلب کسب‌وکارها علیه تعرفه‌هایی که ترامپ بر واردات کالاهای چینی وضع کرده است، ادامه دارد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه«دنیای اقتصاد»، خبرگزاری «بلومبرگ» با انتشار گزارشی اعلام کرده که این تعرفه‌ها حداقل یکی از اهداف دولت ترامپ از جنگ‌تجاری را برآورده ساخته است: کاهش واردات کالاهای هدف‌‌گذاری‌شده از چین.
 • صدور مجوز واردات گوشت بدون سود بازرگانی

  دنیای اقتصاد: با تصویب هیات وزیران و با هدف تامین نیاز‌های مصرف جامعه، واردات گوشت با ارز نیما و سود بازرگانی صفر تعیین شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، در جلسه هیات دولت که به ریاست رئیس‌جمهوری برگزار شد، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شد نسبت به توزیع مناسب‌تر گوشت‌های وارداتی با ارز یارانه‌ای اقدام کند. هیات وزیران همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی را موظف کرد با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی نسبت به تسریع در مراحل ترخیص گوشت از بنادر اقدام کند.
 • آغاز فعالیت کمیته بازرگانی ایران و سنگاپور

  دنیای اقتصاد: معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در نشست اعضای کمیته مشترک بازرگانی ایران و سنگاپور ابراز امیدواری کرد که این کمیته تا ۶ ماه دیگر به اتاق مشترک ایران و سنگاپور تبدیل شود. اولین نشست اعضای کمیته مشترک بازرگانی ایران و سنگاپور با حضور محمدرضا کرباسی، معاون امور بین‌الملل اتاق ایران و نمایندگان وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت برگزار شد.

بیشتر