آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۴۲

 • تلخ و شیرین جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: آنکتاد در گزارش جدید خود به بررسی فرصت‌ها و چالش‌های جنگ تجاری میان دو قدرت اقتصادی جهان پرداخته است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که اعمال تعرفه‌های تجاری از سوی چین و آمریکا به طرز غیرقابل اجتنابی پیامدهایی را برای تجارت بین‌الملل در پی خواهد داشت. این مطالعه تاکید می‌کند که اعمال تعرفه‌ها منجر به کاهش تجارت دوجانبه آمریکا و چین خواهد شد، اما روند رقابت‌های جهانی را در راستای منافع شرکت‌های کشورهای دیگر تغییر می‌دهد که هدف این تعرفه‌ها قرار ندارند. مطابق بررسی‌ها اروپا بیشترین منفعت را از این جنگ تجاری کسب می‌کند.
 • سرنوشت اولتیماتوم به خودروسازان

  دنیای اقتصاد: آخرین وضعیت اجرای استانداردهای بین‌المللی ۸۵گانه خودرو اعلام شد. خردادماه امسال بود که سازمان ملی استاندارد به خودروسازان داخلی هفت‌ماه مهلت داد تا استاندارد محصولاتشان را به ۸۵ مورد ارتقا دهند. این اولتیماتوم در حالی داده شد که سیاست‌گذار پاس نشدن استانداردهای جدید را مساوی با خروج و حذف خودروی غیراستاندارد از چرخه تولید دانست.
 • مذاکره برقی با هیات عراقی

  خبرگزاری مهر: معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو اعلام کرد که هیات عراقی به منظور بررسی همکاری با صنعت برق ایران، امروز (چهارشنبه) وارد تهران می‌شود. همایون حائری، معاون امور برق وزیر نیرو در حاشیه مراسم افتتاحیه طرح‌ها و پروژه‌های شرکت توزیع برق تهران گفت: این هیات که دو روز در تهران حضور دارد، برای بهره‌گیری از توانمندی شرکت‌های ایرانی فعال در صنعت برق به مذاکره و گفت وگو می‌پردازد و بر اساس این توانمندی‌ها و با نگاه به پروژه‌های موجود در عراق، در حوزه بازسازی و توسعه نیروگاهی خود تصمیم به مشارکت با ایران می‌گیرد.
 • نگاه فعالان حوزه دارو به «اینستکس»

  دنیای اقتصاد: فعالان صنعت داروسازی که از ابتدای سال جاری به دلیل نوسانات نرخ ارز و تحریم‌های آمریکا، دچار مشکلات زیادی در تامین داروهای موردنیاز مصرفی به‌خصوص داروهای بیماران خاص و وارداتی هستند، امیدوارند که راه‌حل کشورهای اروپایی برای عملیاتی شدن سریع کانال مالی که برای تسهیل تجارت تاسیس شده، بتواند مشکلات موجود در حوزه دارو را حل کند. با وجود این‌، آنها معتقدند که تحقق این موضوع در گروی عوامل مختلفی است.
 • علاقه اتریش به تداوم روابط با ایران

  گروه بنگاه‌ها: رئیس اتاق مشترک ایران و اتریش در مراسم اولین سالگرد تاسیس این اتاق مشترک گفت: درحال برنامه‌ریزی برای تداوم فعالیت اتاق بازرگانی ایران و اتریش هستیم تا در روزهایی که کشور تحت فشارهای ناشی از تحریم‌های آمریکا است بتوانیم همکاری‌ها را گسترش دهیم.
 • تولید روغن سرخ کردنی بدون ترانس در کشور

  گروه بنگاه‌ها: یک شرکت تولیدی ایرانی با بهره‌گیری از فناوری روز، تجهیزات مدرن و تحقیق و بررسی، موفق به تولید «روغن سرخ کردنی لایت طبیعت» با ویژگی منحصر به فرد «زیروترانس» شد.
 • تامین ۱۰۰ درصدی انواع کود مورد نیاز کشاورزی کشور

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به وجود تحریم‌ها، از ورود دو محموله کود کشاورزی به کشور خبرداد و اظهار کرد: طبق برنامه، ۱۰۰ درصد انواع کود مورد نیاز بخش کشاورزی تامین شده و کمبودی در این زمینه وجود ندارد و به‌زودی دو محموله کودی فسفات و پتاس به وزن ۸۰ هزار تن از بلاروس و چین وارد کشور می‌شود. حمید رسولی در نشستی که با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد، کیفیت کودهای وارداتی را مطلوب عنوان کرد و گفت: کودها از چین که یکی از بهترین تولیدکنندگان جهان و همچنین صادرکننده این محصول به کشورهای توسعه‌یافته اروپایی‌غربی، ایالات متحده و کانادا است، وارد می‌شود.
 • راه نجات از رسوب کالا

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران در مکاتبه با سازمان توسعه تجارت چهار پیشنهاد را برای تسهیل ورود کالاهای مورد نیاز واحدهای تولیدی و نجات از رسوب کالا در بنادر ارائه کرد. این مکاتبه به‌دلیل تغییرات و جابه‌جایی در گروه‌های کالایی (تغییر تعرفه‌ها از گروه سه کالایی به گروه دوم)، مشکلات در سیستم ثبت‌سفارش و اولویت ورود کالا از سوی دستگاه‌های اجرایی و اعتراض تجار و تولیدکنندگان نسبت به رسوب کالاهای مورد نیاز خط تولید در دستور کار قرار گرفته است. گمرک ایران امیدوار است با اجرای این پیشنهادها رسوب کالا به صفر برسد.
 • تجارت با ۱۴ همسایه در اول زمستان

  دنیای اقتصاد: تجارت ایران با ۱۴ کشور همسایه زیر ذره‌بین بخش‌خصوصی قرار گرفت. معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به عملکرد ایران در تجارت با ۱۴ کشور همسایه از ابتدای سال تا انتهای دی ماه پرداخته است. براساس داده‌های آماری این گزارش، در این بازه زمانی ایران توانسته ۲۰ میلیارد و ۶۰۲ میلیون دلار کالا به ۱۴ کشور همسایه خود صادر کند. حجم این کالاها ۵۰ میلیون و ۴۷۰ هزار تن بوده است.
 • انتصاب سرپرست اداره کل گمرک تهران

  دنیای اقتصاد: مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران در حکمی ابوالفضل اکبرپور را به سمت سرپرستی اداره کل گمرک تهران منصوب کرد. به گزارش روابط‌عمومی گمرک ایران، معاون صادرات گمرک شهید رجایی بندرعباس، جانشین معاون فنی گمرک شهید رجایی بندرعباس، مدیرکل گمرک بندر لنگه و ناظر و مدیر کل گمرکات استان سیستان و بلوچستان از سوابق مدیریتی ابوالفضل اکبرپور سرپرست اداره کل گمرک تهران به‌شمار می‌رود.
 • تصویر مراودات تجاری ایران و پاکستان

  دنیای اقتصاد: نمایندگان بخش‌خصوصی و دولتی ایران و پاکستان در نشستی در اتاق تهران به بررسی مشکلات موجود در زمینه تجارت دو کشور پرداختند و قول همکاری برای تسهیل مراودات تجاری دادند. در همایش مشترک اتاق بازرگانی تهران و سفارت پاکستان در ایران که با حضور جمعی از فعالان اقتصادی از دو کشور برگزار شد، وضعیت تجارت دو طرف و ظرفیت‌های مشترک همکاری‌ها در حوزه‌های اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

بیشتر