آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۳۸

 • تجربه جهانی در سیاست صنعتی

  دنیای اقتصاد: سیاست صنعتی چگونه باید طراحی و پیاده‌سازی شود تا توسعه پایدار ایجاد کند؟ کشورها از گذشته انواع مختلفی از سیاست‌های صنعتی را برای دستیابی به رشد پایدار و گسترش روابط اقتصادی مورد استفاده و آزمون قرار می‌دادند. این سیاست‌ها با گسترش جهانی شدن و اهمیت بالای تجارت‌خارجی بیشتر مورد توجه قرار گرفت و توسعه یافت. واکاوی‌ها نشان می‌دهد امروزه تغییرات زیادی در ساختار سیستم اقتصادی و تجاری کشورها به وجود آمده که نیاز به بازنگری و تغییر در سیاست‌های صنعتی را افزایش داده است.
 • چشم‌انداز باثبات صنعت فولاد جهان در ۲۰۱۹

  دنیای اقتصاد: موسسه اعتبارسنجی «فیچ»، یکی از سه موسسه معتبر اعتبارسنجی جهان، در تازه‌ترین ارزیابی خود، چشم‌انداز صنعت فولاد جهان را در ۲۰۱۹ «باثبات» اعلام کرد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» این موسسه اعلام کرد: محدودیت صادرات فولاد چین در شرایطی که افزایش تولید در سایر نقاط و هزینه‌های پایین‌تر مواد اولیه موجب کاهش قیمت‌ و سود تولیدکنندگان می‌شود، یکی از عوامل مهم حمایتی این بخش در ۲۰۱۹ خواهد بود. کاهش تولید و عرضه این محصول در فصل زمستان، فشارهای محدودکننده بر صادرات فولاد چین را ادامه خواهد داد. در این باره، صادرات فولاد بلندمدت این کشور سالانه در سطح ۷۵ میلیون تن باقی خواهد ماند. به‌علاوه تقاضای داخلی فولاد این کشور نیز به دنبال کاهش فروش املاک و فروش ثابت وسایل نقلیه شرایط مطلوبی نخواهد داشت. بر اساس پیش‌بینی این موسسه، در طرف مقابل اما سود حاشیه‌ای تولیدکنندگان آمریکایی تحت‌تاثیر تقاضای قدرتمند، قیمت پایین مواد اولیه و توسعه محصولات پایین‌دستی در سطحی مطلوب باقی خواهد ماند.
 • آخرین وضعیت بهره‌برداری سدها

  ایسنا: مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: تا پایان برنامه ششم، ۲۸ سد وارد مدار بهره‌برداری می‌شود. محمد حاج‌رسولی‌ها در جمع خبرنگاران اظهار کرد: لرستان قبل از برنامه طرح جامع اجرای سازه‌های سدسازی عقب بود که در برنامه پنجم ۱۱ طرح در استان ساماندهی شد. وی با اشاره به اجرای چند سد در لرستان ادامه داد: همچنین سد معشوره بحث‌های زیادی درخصوص بازنگری داشت که دو سال پیش تخصیص آن نهایی شد. حاج‌رسولی‌ها اضافه کرد: شرکت آب نیرو موارد فاینانس این سد را در دست اجرا دارد و اگر مسائل تحریمی حل شود، با جدیت عملیاتی خواهد شد. البته در مورد نقشه و مساحت آن بحث خاصی نیست و آخرین ابلاغ تخصیص آن ۱۰۰ میلیون مترمکعب است. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه خیلی از سدها در کشور بر اثر تغییر اقلیم تجدیدپذیر شدند، افزود: آب تجدیدپذیر در مواقعی ۱۳۰ میلیارد مترمکعب بوده که الان به خاطر خشکسالی به ۱۰۰ میلیارد مترمکعب رسیده است. وی یادآور شد: امسال بعد از ۱۱ سال شاهد ترسالی در کشور هستیم. حاج‌رسولی‌ها گفت: بیش از ۱۷۰ سد در حال بهره‌برداری داریم.
 • مدیریت حرفه‌ای در بنگاه‌های اقتصادی رقابت‌پذیر

  دکتر سیدعلی ابطحی
  یکی از مسائلی که در بین بنگاه‌های اقتصادی، با پیچیده‌تر شدن محیط کسب و کار، روز به روز نمایان‌تر می‌شود، ضعف‌های موجود در زمینه رقابت‌پذیری آنهاست.
 • تغییر ویترین بازارهای صادراتی ایران

  دنیای اقتصاد: چین جایگاه خود را پس از چندماه از عراق پس گرفت و در آمار تجمیعی ۱۰ ماهه صادراتی، مجددا صدر‌نشین مقاصد صادراتی شد. عراق از مهرماه در صدر جدول عمده مقاصد صادراتی ایران قرار گرفت و چین را پس از سال‌ها صدرنشینی، با رده دوم هدایت کرد. اما جدیدترین آمار منتشرشده از سوی گمرک ایران نشان می‌دهد چین بار دیگر به صدر جدول بازگشته و عراق در رده دوم قرار گرفته است.
 • موافقت با واردات کالا، مجوز ترخیص است

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام گمرک به مدیران گمرکات اجرایی، موافقت با ورود کالا به منزله مجوز ترخیص تلقی شده و نیاز به اخذ مجوز جداگانه وجود ندارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، در نامه مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران به گمرکات اجرایی آمده است: با توجه به مفاد ماده ۸ قانون مقررات صادرات و واردات که تاکید دارد: واردکنندگان کالاهای مختلف اعم از دولتی و غیردولتی، جهت اخذ مجوز ورود و ثبت‌سفارش منحصرا باید به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کنند و همچنین تبصره یک ذیل آن که عنوان می‌کند: موافقت با ورود کالا، مجوز ترخیص نیز تلقی شده و نیاز به اخذ مجوز جداگانه نیست، چنانچه در زمان اظهار کالاهای تجاری در گمرک، مجوز ثبت سفارش مربوطه دارای اعتبار باشد و اعتبار این مجوز پس از اظهار کالا به گمرک (در هنگام تشریفات گمرکی و رویه ترخیص) منقضی شود، گمرک کشور باید نسبت به پذیرش ثبت سفارش مذکور اقدام و از هدایت مراجعان به وزارت صمت جهت تمدید مجوز ثبت‌سفارش خودداری کند.
 • پالس مثبت به اقتصاد جهانی

  دنیای اقتصاد: نخستین خروجی مذاکرات تجاری آمریکا و چین حکایت از پالس‌های مثبت از جانب دو طرف دارد. گزارش منابع بین‌المللی نشان می‌دهد که ترامپ و مذاکره‌کنندگان تجاری او پس از پایان مذاکرات دو روزه با «لیو هی»، معاون نخست‌وزیر چین مدعی شدند که پیشرفت‌های بزرگی حاصل شده است. ترامپ همچنین اعلام کرده که به‌زودی برای دستیابی به یک توافق تجاری جامع با رئیس‌جمهور چین دیدار خواهد کرد. طرف چینی نیز امیدوار است که هر دو طرف سهم خود را برای رسیدن به یک توافق تجاری پیش از آتش‌بس سه ماهه برآورده سازند.
 • ماموریت اتاق بازرگانی در شرایط تحریم

  عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق تهران
  در دنیای امروز که عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات است، تمامی حوزه‌ها از جمله حوزه اقتصادی با چالش‌های مختلفی مواجهند. بی‌شک اتاق بازرگانی نیز از این قاعده مستثنی نیست، هر چند با تعمیق و تفکر بیشتر در محیط پیرامون اتاق بازرگانی می‌توان علاوه بر چالش‌ها، فرصت‌هایی نیز برای آن متصور بود.
 • گام‌به‌گام با انتخابات اتاق بازرگانی

  با نزدیک شدن به زمان اعلام صلاحیت‌های نامزدها برای شرکت در نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی تهران،‌ اخباری درخصوص شکل‌گیری یک ائتلاف‌ جدید به گوش می‌رسد.

بیشتر