آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۳۵

 • ۵۰۰ شرکت برتر سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: ۵۰۰ شرکت برتر سال ۹۷ معرفی شدند. نتایج بیست و یکمین سال رتبه‌بندی شرکت‌های ایرانی نشان می‌دهد که حجم فروش صد شرکت اول امسال براساس اطلاعات مالی سال گذشته، ۵۶۷ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به کل فروش همین صد شرکت در سال قبل، ۲۴ درصد رشد فروش را نشان می‌دهد. فروش شرکت اول فهرست نسبت به فروش شرکت صدم ۸/ ۳۲ برابر بزرگ‌تر است. در مجموع، ۱۳ شرکت بالای فهرست ۲/ ۵۰ درصد جمع فروش صد شرکت را شکل می‌دهد که نشان‌دهنده درجه تمرکز در وضعیت شرکت‌های بزرگ ایران است. در رتبه‌بندی شرکت‌ها، علاوه‌بر شاخص «میزان فروش»، ۳۲ شاخص دیگر نیز سنجیده می‌شود. با توجه به عمومیت فهرست شرکت‌های برتر ایران و وجود انواع شرکت‌های تولیدی، خدماتی، بیمه‌ای، سرمایه‌گذاری و بانک‌های شرکت‌کننده در این رتبه‌بندی، برای همگن کردن رقم فروش این شرکت‌ها، مجموع درآمدهای عملیاتی شرکت لحاظ شده است. نتایج این رتبه‌بندی براساس گروه‌های صنعتی ۳۲گانه نیز نشان می‌دهد که از نظر میزان فروش (درآمد) گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با ۲۶ درصد سهم در جایگاه اول، گروه پتروشیمی با ۱۴ درصد سهم در جایگاه دوم و گروه فرآورده‌های نفتی با ۱۳ درصد سهم در جایگاه سوم قرار گرفته‌اند.
 • نهمین داووس فولاد در تهران

  دنیای اقتصاد: تهران امروز میزبان بزرگان صنعت فولاد ایران و جهان است. در همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران که به ابتکار گروه رسانه‌ای «دنیای‌اقتصاد» برگزار می‌شود، تلاش شده تا مکانی برای تبادل اطلاعات برای بازیگران اصلی این صنعت فراهم شود. ارائه راهکارهای مناسب برای رفع تنگناهای صنعت فولاد و استفاده از فرصت‌های آن در توسعه صنعتی از دیگر اهداف است. این همایش فرصت همکاری با شرکت‌های خارجی فعال در صنعت فولاد حتی در دوره‌ تحریم را نیز فراهم کرده است.
 • پیوستن خانه صنعت تهران به اتاق تهران

  دنیای اقتصاد: خانه صنعت و معدن استان تهران به‌عنوان تشکل‌های بخش‌خصوصی با اصلاح اساسنامه خود به اتاق بازرگانی تهران پیوست. مجمع عمومی فوق‌العاده خانه صنعت و معدن استان تهران در هفته پایانی دی ماه با حضور حداکثری اعضا برگزار شد. در جریان برگزاری این مجمع تصمیم گرفته شد که خانه تهران به اتاق تهران بپیوندد. پس از جمع‌بندی، این تصمیم با تصویب مجمع عمومی خانه صنعت نهایی شد.
 • بدهی صنعت برق، ۴۲ هزار میلیارد تومان اعلام شد

  ایرنا: معاون هماهنگی مالی و پشتیباتی شرکت توانیر اعلام کرد: صنعت برق با حدود ۴۲۰ هزار میلیارد ریال بدهی دست و پنجه نرم می‌کند. علی‌اصغر اسماعیل‌نیا، نخستین عامل این موضوع را بدهی انباشته و ناترازی اقتصاد برق به دلیل فاصله قیمت تکلیفی فروش با قیمت تمام‌شده ذکر کرد. وی گفت: در پایان سال ۹۶ میانگین نرخ فروش برق ۶۸۰ ریال به ازای هر کیلووات ساعت و در مقابل قیمت تمام‌شده برق ۸۸۷ ریال بدون احتساب هزینه سوخت بود که این به‌معنای ۲۰۷ ریال کسری صنعت برق به‌ازای هر کیلووات ساعت است. اسماعیل‌نیا واگذاری نیروگاه‌ها به بخش‌خصوصی و باقی ماندن بدهی‌های این نیروگاه‌ها برای صنعت برق را دومین عامل تراز نبودن اقتصاد برق دانست و افزود: درخصوصی‌سازی نیروگاه‌ها، واحدهای واگذارشده بدون انتقال بدهی به خریداران عرضه شد. وی اضافه کرد: علاوه‌بر این مشکلات، بخشی از درآمدهای صنعت برق در پرداخت یارانه‌ها هزینه می‌شود که این مساله نیز ناترازی اقتصاد صنعت برق را تشدید می‌کند. وی در این‌خصوص گفت: پارسال یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای صنعت برق توسط سازمان هدفمندی یارانه‌ها برداشت شد.
 • رشد ۵۴ برابری احداث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری

  دنیای اقتصاد: تعداد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری از چهار واحد در سال ۵۷ هم‌اکنون با افزایش ۵۴ برابری به ۲۱۶ واحد رسیده است. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، جمعیت زیر پوشش سامانه فاضلاب شهری نسبت به اوایل انقلاب حدود ۶ برابر افزایش یافته و از ۵/ ۸ میلیون نفر به ۳/ ۴۹ میلیون نفر رسیده است.
 • سه شرط سازمان جنگل‌ها برای موافقت با اکتشافات معدنی

  ایرنا: معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور، نوع ماده معدنی، وضعیت طبیعی و پوشش گیاهی منطقه و همچنین رها نکردن عرصه پس از انجام فعالیت‌های معدنی را سه شرط این سازمان برای موافقت با انجام فعالیت‌های معدنی در عرصه‌های طبیعی برشمرد. مسعود منصور روز گذشته در دومین همایش بین‌المللی اکتشافات مواد معدنی که در هتل المپیک برگزار شد، گفت: در فضای تعامل امکان انجام فعالیت‌های معدنی وجود دارد و منابع طبیعی بهتر حفظ می‌شود. وی ادامه داد: نوع ماده معدنی در موافقت یا مخالفت این سازمان با انجام فعالیت‌های معدنی مهم و تعیین‌کننده است. منصور تاکید کرد: وضعیت طبیعی و پوشش گیاهی منطقه و رها نکردن عرصه پس از انجام فعالیت‌های معدنی نیز بسیار مهم است و اگر این سه نکته رعایت شود، هیچ مانعی برای انجام فعالیت‌های معدنی وجود ندارد.
 • نگاهی دوباره به توسعه فولاد

  خداداد غریب‌پور معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو
  در روزهایی که جشن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی در کشور برگزار می‌شود، باید اذعان کرد به‌رغم تمامی مشکلات و چالش‌هایی که وجود داشته، حوزه فولاد در شرایطی قرار گرفته که می‌توان آن را سرآمد توسعه بخش معدن و صنایع معدنی قلمداد کرد. کسب رتبه دهم جهانی در تولید فولاد، خبری جدید و مسرت‌بخش است که حکایت از همگرایی دولت و بخش‌خصوصی دارد که توانسته‌اند در یک مسیر، ارتقای جایگاه فولاد ایران را رقم بزنند.
 • ۳ سناریوی مذاکرات صلح تجاری

  دنیای اقتصاد: مذاکرات تجاری آمریکا و چین به مرحله مهمی رسیده است. قرار است این هفته لیو‌هی، معاون نخست‌وزیر چین، با سفر به واشنگتن با همتای آمریکایی خود رابرت لایت‌هایزر، نماینده‌ تجاری آمریکا و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری این کشور رایزنی‌ تجاری داشته باشد، مذاکراتی که امید است به یک سال درگیری تجاری آمریکا-چین پایان دهد. در این باره، تفسیر اینکه توافق احتمالی آنها چگونه خواهد بود، آسان نیست.
 • منازعه مکتوب دولت و بخش‌خصوصی

  دنیای اقتصاد: بخش‌خصوصی از استدلال‌های وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت در مورد مشکلات کارت‌های صادر شده در سال ۱۳۹۷ در امر ثبت‌سفارش قانع نشد و نامه‌ای دیگر این بار از سوی دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران خطاب به سرپرست دفتر مقررات صادرات و واردات، ارسال شد که نشان می‌داد توضیحات این وزارتخانه برای فعالان اقتصادی اقناع‌کننده نیست. دبیرکل اتاق تهران پاسخ‌های سرپرست دفتر مقررات صادرات و واردات به درخواست‌های اتاق تهران را مورد نقد قرار داد و آن را متاثر از اینرسی عدم اعتماد و فرافکنی اتهامات به بخش‌خصوصی دانست.
 • اهمیت سواحل مکران در قرن ۲۱

  پاسخ درباره تاکید مقام معظم رهبری بر توسعه سواحل مکران را باید در اهمیت ژئواکونومی و ژئواستراتژی در اقتصاد و سیاست بین‌الملل جست‌وجو کرد. امروزه اقتصاد در عرصه راهبردهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اهمیت بالایی پیدا کرده است.
 • اعضای هیات‌مدیره فدراسیون واردات ایران برگزیده شدند

  دنیای اقتصاد: مجمع عمومی عادی سالانه فدراسیون واردات ایران روز شنبه برگزار شد. در این نشست، رای‌گیری برای انتخاب اعضای هیات‌مدیره و بازرسان دوره جدید نیز صورت گرفت که براساس آرای به‌دست آمده سیامک پیربابایی، فرهاد آگاهی، حسین غروی‌رام، ابوالفتح صانعی، احمدرضا فرشچیان، محمد مهدی نهاوندی، سیدحسن میرباقری به‌عنوان اعضای اصلی هیات‌مدیره و کامیار منتصر و حمید مقیمی به‌عنوان اعضای علی‌البدل هیات‌مدیره برگزیده شدند. همچنین براساس نتیجه به‌دست آمده از انتخابات تعیین بازرسان، عبدالرضا صالحی و ناصر ریاحی انتخاب شدند.
 • همکاری‌های ایران و آلمان برای اشتغال‌زایی

  دنیای اقتصاد: نمایندگان پروژه همکاری آموزش شغلی دوگانه ایران و آلمان از اجرای فاز اول این پروژه خبر دادند و کاهش نرخ بیکاری در کشور و هماهنگ‌سازی آموزش شغلی با نیاز بنگاه‌های ایرانی را از جمله دستاوردهای این پروژه دانستند.
 • گام‌به‌گام با انتخابات اتاق بازرگانی

  انتخابات نهمین دوره اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور به روز موعود نزدیک می‌شود. کاندیداهای شرکت‌کننده در انتخابات اتاق تهران، این روزها سرشان شلوغ است و اغلب تصمیم‌گیری‌های نهایی را به بعد از تایید صلاحیت‌ها موکول کرده‌اند.
 • هیات تجاری اتاق ایران در راه سوریه

  دنیای اقتصاد: هیاتی متشکل از فعالان اقتصادی و تجاری بخش‌خصوصی روز گذشته به سوریه سفر کردند. در صدر هیات تجاری ایران اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری و غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران حضور دارند. امضای سند راهبردی همکاری دو کشور به‌منظور بازسازی سوریه، مهم‌ترین هدف برگزاری نشست اقتصادی تهران - دمشق خواهد بود. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، کیوان کاشفی، رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه اتاق ایران در این سفر حضور دارد و طبق برنامه، نشست این کمیته مشترک نیز در دمشق برگزار خواهد شد که یکی از مهم‌ترین اهداف برگزاری آن، امضای سند راهبردی همکاری دو کشور برای بازسازی سوریه عنوان شده است. معاون اول رئیس‌جمهور که در صدر هیاتی عالی‌رتبه عازم سوریه شده است، در جریان این سفر با بشار اسد، رئیس‌جمهور و عماد خمیس، نخست‌وزیر سوریه دیدار و گفت‌و‌گو خواهد داشت.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر