آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۲۳

 • سه اولویت تزریق پول به صنعت

  دنیای اقتصاد: کروکی تزریق پول به واحدهای تولیدی مشخص شد. آدرس جدید تخصیص تسهیلات تولید نشان می‌دهد بنگاه‌هایی که در زنجیره تولید جانمایی شده‌اند، اشتغال‌زایی بالایی دارند یا صادرات‌محور هستند باید در اولویت نخست سیاست‌گذار پولی قرار گیرند. در این میان اما واحدهایی که محصولات آنها بازاری برای فروش ندارد از دایره اولویت‌های تزریق پول خارج می‌شوند.
 • مطالبه بخش خصوصی برای پیمان اوراسیا

  دنیای اقتصاد: لایحه الحاق به پیمان‌نامه اوراسیا از سوی دولت تصویب شد،‌ اما هنوز در اختیار مجلس قرار نگرفته در نتیجه همچنان این پروژه وارد فاز اجرایی نشده است. اواخر اردیبهشت سال‌جاری وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا در محل سفارت ایران در مسکو در دیدار با مهدی سنایی، سفیر کنونی ایران در روسیه به‌ منظور امضای موافقت‌‌نامه تجارت ترجیحی منطقه آزاد تجاری میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه مذکور به گفت‌وگو نشستند و این سند ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) در مجلس دومای روسیه و ۲۳ نوامبر (دوم آذر) در شورای فدراسیون تایید شد.
 • اعلام اسامی ۵۰۰ شرکت برتر در بهمن ماه

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی اعلام کرد: رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران (رتبه‌بندی IMI-۱۰۰) برای بیست و یکمین سال متوالی انجام شده و سازمان مدیریت صنعتی فهرست ۵۰۰ شرکت بزرگ و موثر در اقتصاد کشور را ۸ بهمن ماه منتشر می‌کند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، ابوالفضل کیانی در نشست خبری با اصحاب رسانه، درباره اهداف رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران گفت: تولید اطلاعات در مورد بنگاه‌های اقتصادی کشور و شفاف‌سازی فضای کسب و کار، رتبه‌بندی شرکت‌ها از نظر میزان اثرگذاری در اقتصاد کشور و گسترش رقابت میان بنگاه‌های اقتصادی، مهم‌ترین اهداف انجام این رتبه‌بندی است.
 • افزایش توجه بازار کشور به چوب ترمو

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت مازند چوب آریا (MCA) با بیان اینکه ۹۰درصد نیاز بازار کشور به ترمووود از محصولات مازند چوب آریا(MCA) تامین می‌شود، گفت: با ۶۰ نمایندگی در سراسر کشور در تمام استان‌ها مرتبط هستیم و به دلیل شرایط خوب در پشتیبانی محصولات، ترمو چوب مورد استقبال فعالان صنعت ساختمان قرار گرفته است. بهادر انصاری درگفت‌وگو با خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» با بیان اینکه در تهران و اصفهان بیشترین فروش را د‌اریم به مزایای استفاده از چوب ترمو در ساختمان اشاره کرد وگفت: چوب ترمو بسیار سبک است و کاربرد آن در نما به نسبت سایر مصالح به صرفه‌تر و سبک‌تر است؛ به خصوص اینکه در مناطق زلزله‌خیز می‌تواند جایگزین مناسبی برای سایر مصالح ساختمانی شود.
 • جزئیات میزگرد تخصصی بررسی وضعیت صنعت فولاد

  دنیای اقتصاد: نهمین همایش «چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار» نهم و دهم بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود. یکی از برنامه‌های همایش امسال برگزاری میزگرد تخصصی «بررسی وضعیت صنعت فولاد کشور با توجه به شرایط اقتصادی سال ۱۳۹۷» است. مسوول برگزاری این میزگرد مهندس مصطفی موذن‌زاده است. مهندس محمد ابکاء از اعضای این میزگرد است که وضعیت صنعت فولاد کشور در سال ۱۳۹۷ را بررسی می‌کند.
 • بررسی تجربه برزیل در شکوفایی اقتصادی

  دنیای اقتصاد: برزیل از زمره موفق‌ترین کشورها در زمینه کاهش و رفع فقر است و این توفیق را داشته است که سیاست‌هایی را در مسیر توسعه اقتصادی اتخاذ کند تا بخش عمده‌ای از جمعیت خود را از مزایای رشد اقتصادی بهره‌مند کند و به‌صورت همزمان به کاهش فقر نیز دست پیدا کند. اقتصاددانان این روش از توسعه را رشد فقرزدا نام نهاده‌اند؛ زیرا همزمان با شتاب بخشیدن به کاهش فقر رشد سریع اقتصادی و کاستن از نابرابری نیز در دستور کار برنامه‌های توسعه قرار دارد.
 • تشدید برخورد با پوشاک قاچاق

  خبرگزاری مهر: سخنگوی ستادمبارزه با قاچاق کالا با بیان اینکه مقاومت در برابر برخورد باپوشاک قاچاق زیاد است، گفت: با حدود ٤٠ مجتمع تجاری که بالغ بر ١١٠واحد عرضه‌کننده پوشاک برند محرز قاچاق داشتند،برخورد شد. حمیدرضا دهقانی‌نیا اظهار کرد: ۸۰ درصد واحدها خودشان اقدام به جمع‌آوری پوشاک قاچاق کردند و مابقی را تیم عملیات جمع‌آوری کردند و به‌طور کلی این ۱۱۰ واحد پاکسازی شدند.
 • مارپله مجوزدهی به کسب‌وکارها

  دنیای اقتصاد: حکایت مجوزدهی به کسب‌وکارها به بازی مارپله شباهت پیدا کرده است؛ به‌طوری‌که فعالان اقتصادی هر روز با چالش‌های جدیدی برای دریافت مجوز از دستگاه‌های مربوطه روبه‌رو می‌شوند که فرآیند راه‌اندازی کسب‌وکارشان را به تعویق می‌اندازد. ارزیابی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که کارنامه هیات مقررات‌زدایی در ایران قابل‌قبول نبوده و تیم مربوطه فلسفه کاهش تورم مقررات را متوجه نشده است و تنها به‌صورت شکلی برخی از مقررات را حذف یا ادغام کرده است. در عین حال، این هیات نتوانسته تمام دستگاه‌های دولتی را برای اجرای ماموریتش، با خود همراه کند.
 • شوک تجاری به چین و آمریکا

  دنیای اقتصاد: صادرات چین در ماه دسامبر به‌طور غیرمنتظره بیشترین کاهش دو سال اخیر خود را تجربه کرد، درحالی‌که واردات نیز به همراه صادرات کاهش یافت. این آمارها که نشانی دیگر از ضعف دومین اقتصاد بزرگ دنیا در سال ۲۰۱۹ و تقاضای پایین است، به نگرانی سیاست‌گذاران این کشور افزوده است. البته آمارهایی که روز دوشنبه منتشر شد، شامل یک نکته دیگر، جالب برای چین و شاید ترسناک برای آمریکا نیز بود.
 • تغییر رتبه بزرگ‌ترین شرکت‌های هواپیمایی جهان

  دنیای اقتصاد: براساس تازه‌ترین آمار منتشر شده سال ۲۰۱۸، دنیای بزرگ‌ترین شرکت‌های هواپیمایی جهان شاهد تغییر در رتبه‌ این شرکت‌ها شده‌است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، جدیدترین آمار حکایت از آن دارد که شرکت هواپیمایی یونایتدایرلاینز موفق شده است با توسعه داخلی در حوزه ترافیک مسافر، شرکت هواپیمایی دلتا را پشت‌سر گذارد و به دومین شرکت هواپیمایی بزرگ جهان تبدیل شود.
 • درخواست جدید برای تسویه تعهدات ارزی بنگاه‌ها

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق تهران طی نامه‌ای به رئیس‌کل بانک مرکزی خواست در موضوع تسویه اعتبارات یوزانس سنوات قبل با نرخ «نیما» بازنگری شود. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن ‌و‌ کشاورزی تهران در نامه‌ای به رئیس‌کل بانک مرکزی، با اشاره به بحران توقف تولید و تعطیلی بسیاری از بنگاه‌های بخش‌خصوصی، خواستار تجدیدنظر این نهاد پولی و مالی کشور در موضوع تسویه دیون و تعهدات ارزی واحدهای تولیدی به نرخ رسمی شد.
 • پاسخ به نگرانی بخش‌خصوصی از طرح اصلاح یک قانون

  دنیای اقتصاد: ابراز نگرانی فعالان بخش‌خصوصی از طرح «اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی» و پیش‌بینی فراهم شدن زمینه رتبه‌فروشی از یکسو و تضعیف بخش‌خصوصی در نتیجه این طرح، موجب شد تا حمیدرضا فولادگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» پاسخگوی شبهات به وجود آمده در میان فعالان بخش‌خصوصی باشد.
 • حوزه کشاورزی مدیریت یکپارچه ندارد

  گروه بنگاه‌ها: بخش‌های مختلف مدیریتی در حوزه کشاورزی همسو و در جهت اهداف مشترک نیستند؛ حتی در مواردی تضاد آرا و اهداف وجود دارد. برای مثال مدیریت منابع آبی با مدیریت توسعه سطح زیرکشت در موارد متعددی متضاد عمل می‌کنند. علی کرامتی، مدیرعامل شرکت کشت و صنعت زرگیس، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد»، گفت: کاهش شدید منابع آبی و سطح زیرکشت یکی دیگر از چالش‌های مناقشه‌برانگیز بخش کشاورزی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر