آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۱۷

 • ۷ درد مزمن صنعت برق

  دنیای اقتصاد: صنعت برق ایران به‌عنوان یک صنعت زیرساختی با چالش‌های متعددی روبه‌رو بوده که برخی از آنها صورتی مزمن به‌خود گرفته است. نظام قیمت‌گذاری ناکارآمد و غیرشفاف، کاهش سرمایه‌گذاری، فرسودگی تجهیزات، عدم پرداخت مطالبات و جرائم دیرکرد بخش خصوصی، توقف پروژه‌ها به دلیل عدم جبران افزایش قیمت نهاده ها، چالش تامین مواد خام و فلزات مورد نیاز تولیدکنندگان و آثار منفی مالی و فنی تحریم در صنعت از جمله چالش‌ها و مسائل صنعت برق است که استمرار این مسائل موجب شده، دسترسی به برق به یکی از چالش‌های فضای کسب‌وکار ایران تبدیل شود و جایگاه ایران در رتبه‌بندی محیط کسب‌وکار تغییر کند یا با کاهش روبه‌رو شود و کمبود برق به‌ویژه در فصل تابستان موجب خاموشی‌های متعدد شود.
 • بهبود رتبه فولاد ایران در پنج سال

  گروه بنگاه‌ها: رتبه فولاد ایران در سال‌های اخیر ارتقای خوبی یافته و طی ٥ سال اخیر از رتبه ۱۵ به ۱۰ رسیده است. جعفر سرقینی در جمع فولادسازان با اعلام این خبر گفت: با توجه ویژه‌ای که از سوی دولت‌های یازدهم و دوازدهم به تولید فولاد می‌شود رسیدن به تولید ٥٥ میلیون تن فولاد در افق ١٤٠٤ امکان‌پذیر است.
 • بازگشت صنعت پوشاک از شرق به غرب

  دنیای اقتصاد: تغییر مزیت سرعت دسترسی مصرف‌کنندگان پوشاک نسبت به مزیت هزینه موجب شده تا تولیدکنندگان پوشاک (صاحبان برند) در حال‌حاضر استراتژی بازگشت به خانه را دستور کار قرار دهند. استراتژی‌ای که می‌توان آن را به تولید برندهای معتبر در کشور اصلی تعبیر کرد و این به معنی کوچ تولید پوشاک از کشورهای آسیایی مانند چین، بنگلادش و ویتنام است.
 • مصرف داخلی فولاد تحت تاثیر رکود

  امیررضا سلیمانی نسب عضو گروه مطالعات اقتصادی شرکت مهندسی بین‌المللی فولاد تکنیک
  در سال جاری نوسانات شدید نرخ ارز بیش از هر پدیده دیگری اعم از اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی، مورد توجه قرار گرفت. فارغ از عوامل موثر بر این تحولات اقتصادی، تاثیرات افزایش نرخ ارز بر تولیدکنندگان و حتی مصرف‌کنندگان باید به‌صورت موشکافانه‌تری مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد. با وجود دخالت دولت در تعیین قیمت فولاد و محدودیت‌های عرضه در نیمه ابتدای سال جاری، ما شاهد افزایش نسبی در سودآوری (بر اساس صورت‌های مالی) تولیدکنندگان فولاد بودیم.
 • تاسیس «بورس بین‌الملل» در مراحل پایانی

  ایرنا: دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: آیین‌نامه تشکیل «بورس بین‌الملل» به کمیسیون اقتصادی دولت ارجاع داده شده و پس از آن، برای تصویب نهایی به هیات دولت می‌رود.
 • واردات مشروط لیست ممنوعه

  دنیای اقتصاد: دنیای اقتصاد: متولیان دولتی وضعیت کالاهای ممنوعه واردات را در دو مصوبه جدید مشخص کردند. در مصوبه اول امکان انتقال کالاهای مشمول اولویت گروه چهارم که تیر ماه امسال ورود آنها ممنوع شد، با مجوز ثبت‌سفارش از قبل، به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فراهم شده است. از سوی دیگر، با تصویب‌نامه هیات‌وزیران وضعیت خودروهای رسوبی نیز تعیین‌تکلیف شد؛ به‌طوری‌که ثبت‌سفارش برای واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد یا ویژه اقتصادی است، از محل ارز متقاضی و اظهار منشأ ارز، بلامانع است.
 • تعیین سرنوشت صلح تجاری

  دنیای اقتصاد: چین به کار با ایالات‌متحده برای حل تنش‌های تجاری ایمان دارد. روز دوشنبه و در آستانه مذاکرات دو کشور برای حل اختلافات تجاری، وزارت‌خارجه چین در بیانیه‌ای با اعلام این خبر از حسن‌نیت پکن برای حل اختلافات تجاری سخن گفت.
 • شناسایی ۶۰ مانع در ترخیص کالا

  دنیای اقتصاد: براساس طرح اورژانسی گمرک برای جلوگیری از انباشت کالا در بنادر و گمرکات تاکنون ۶۰ مورد از موانع و مشکلات مقرراتی و مدیریتی احصا شده تا با رفع آنها رسوب کالا در بنادر به صفر برسد. به گزارش روابط‌عمومی گمرک ایران، پس از دستور مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران مبنی بر حل مشکل انباشت کالاها در گمرکات و بنادر و وعده گمرک ایران به حل این موضوع شاهدیم که با انجام این اقدامات جدید رسوب کالا در بنادر کاهش یافته است.
 • جایگاه اتاق‌های بازرگانی و الزامات آن

  دکتر یحیی آل اسحاق رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران
  مدتی است که از جانب بعضی از دوستان و همچنین خبرنگاران رسانه‌ها در رابطه با اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی و جایگاه آنها در نظام جمهوری اسلامی ایران و وظایف و مسوولیت‌ها به ویژه در شرایط کنونی کشور با توجه به تهدیدات داخلی و خارجی بخش اقتصادی و همچنین در رابطه با انتخابات اخیر اتاق‌ها مورد سوال قرار می‌گیرم.
 • گام‌به‌گام با انتخابات اتاق بازرگانی

  حال و هوای انتخابات پارلمان بخش‌خصوصی با آغاز ثبت‌نام کاندیداها شکل جدی‌تری به خود گرفته است. براساس اطلاعیه‌ای که از سوی انجمن نظارت بر انتخابات دوره نهم اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران منتشر شده، نهمین دوره انتخابات، روز شنبه ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۷ در تمام شهرستان‌ها برگزار می‌شود. در همین راستا اتاق‌های شهرستان از جمله اتاق تهران هم ثبت‌نام کاندیداها را استارت زده‌اند.
 • تبعات اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی

  دنیای اقتصاد: «رتبه‌فروشی» و «تضعیف بخش‌خصوصی» دو نتیجه طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی درخصوص رتبه‌بندی فعالان اقتصادی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر