آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۰۶

 • مقاومت دستگاه‌ها در مقررات‌زدایی

  دنیای اقتصاد: چرا ساماندهی ۲۱۱۱ مجوز برای فضای کسب‌وکار ناتمام ماند؟ ارزیابی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که مقاومت دستگاه‌های دولتی یکی از مشکلات در امر مقررات‌زدایی است. براساس این گزارش، هیات مقررات‌زدایی قادر به اعمال اختیارات قانونی خود در طول چهار سال گذشته نبوده و فرآیند بررسی مجوزها در هیات مقررات‌زدایی، با تعلل در حال انجام است. این ارزیابی نشان ‌می‌دهد که «پایگاه اطلاع‌رسانی مجوزها» که قرار بود یگانه مرجع قانونی فعالان اقتصادی برای کسب اطلاع از مدارک، زمان و هزینه‌های اخذ هر مجوز باشد، به‌دلیل عدم‌نظام‌مندی در تفکیک دستگاه‌های اصلی و تابعه، دارای نواقص متعدد است.
 • کانال مالی ایران و سوئیس در آستانه راه‌اندازی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق مشترک ایران و سوئیس عنوان کرد: ۶۰ درصد از واردات ایران در دو صنعت غذا و دارو از کشور سوئیس است و راه‌اندازی کانال مالی مجزا از اتحادیه اروپا که مستقیما از طرف دولت این کشور پیگیری می‌شود، نشان می‌دهد سوئیس برای حفظ روابط تجاری خود با ایران تا چه اندازه مصمم است. شریف نظام‌مافی با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته از طرف دولت سوئیس به‌ منظور ایجاد یک کانال مالی برای ادامه صادرات غذا و دارو به ایران گفت: دولت سوئیس طی مذاکره با طرف‌ آمریکایی در نظر دارد هرچه سریع‌تر کانال مالی ویژه صادرات موادغذایی و دارو به ایران را راه‌اندازی کند. مذاکره برای راه‌اندازی این کانال مالی از مدت‌ها پیش در جریان بوده است.
 • بحران تعهدات ارزی بنگاه‌ها

  عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
  نرخ ارز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و موثرترین متغیرهای اقتصاد، بیانگر شرایط کلی اقتصادی کشور و عاملی برای مقایسه اقتصاد ملی هر کشور با اقتصاد جهانی است، که تغییرات پی‌درپی و غیرخطی در آن می‌تواند اثرات مثبت یا منفی بر عملکرد اقتصاد کشور بگذارد و سایر متغیرهای اقتصادی همچون سطح عمومی قیمت‌ها و به‌تبع آن نرخ تورم، میزان صادرات و واردات و تنظیم و تعدیل تراز تجاری و پرداخت‌ها و... را تحت‌تاثیر قرار دهد.
 • صدور مجوز واردات دام زنده

  ایسنا: رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی، گفت: مجوز واردات دام زنده به کشور صادر و اقدامات اولیه برای عملیاتی شدن آن انجام شده است. اخیرا شرایط بازار گوشت گرم قرمز به‌گونه‌ای رقم خورده که بازار با کمبود عرضه مواجه شده است.
 • ظرفیت‌سنجی همکاری با لهستان

  دنیای اقتصاد: در نشست کمیته مشترک ایران و لهستان، ضمن معرفی هیات‌رئیسه و اعضای کمیته، ظرفیت‌های موجود برای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی با این کشور، بررسی شد. اتخاذ سازوکار ویژه برای تداوم همکاری‌ها به‌رغم فشارهای تحریم، موضوعی است که در دستورکار این کمیته قرار گرفت.
 • حسین نقره‌کار شیرازی رئیس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق‌ها شد

  دنیای اقتصاد: در نشست روز گذشته انجمن نظارت بر نهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور، حسین نقره‌کار شیرازی به‌عنوان رئیس انجمن انتخاب شد. پیش از این، غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران طی حکمی علیرضا اشرف، محسن محبی، حسین میر محمدصادقی و حسین نقره‌کار‌شیرازی را به‌عنوان ۴ نماینده پارلمان بخش‌خصوصی در انجمن نظارت بر انتخابات منصوب کرده بود. از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز محمدرضا فیاض معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌ها وزارتخانه به‌عنوان نماینده در این انجمن تعیین شده است. براساس ماده ۱۵ قانون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، انتخابات هر یک از اتاق‌ها در یک روز انجام می‌شود و انتخابات سراسر کشور ظرف مدت یک ماه پایان می‌پذیرد.
 • چین نخستین وارد‌کننده اقلام معدنی فلزی از ایران

  دنیای اقتصاد: دبیر میز صنایع معدنی فلزی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: صادرات اقلام معدنی فلزی طی ۸ ماه سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با ۹ درصد رشد ارزشی همراه بوده است. الهه مکری اظهار کرد: براساس آمار منتشره از سوی گمرک ایران، اقلام معدنی فلزی کشورمان طی ۸ ماه سال‌جاری بیش از ۴ میلیارد دلار به وزن ۱۷ میلیون تن صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان‌دهنده ۹ درصد رشد ارزشی است.
 • مقاصد جدید فرود سرمایه

  دنیای اقتصاد: ۱۱ طرح جدید در اولین ماه پاییز سال جاری توانستند موافقت هیات سرمایه‌گذاری خارجی را برای سرمایه‌گذاری در کشور جلب کنند تا به این طریق تعداد طرح‌های مصوب شده از سوی این هیات در ۷ ماه منتهی به مهر ماه به ۴۳ طرح برسد.
 • صادرات آهن اسفنجی مجاز شد

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی سراسر کشور، صادرات آهن اسفنجی توسط تولیدکنندگان یا نمایندگان رسمی آنها را مجاز دانست و اعلام کرد: صدور این محصول پس از اخذ مجوز سیستمی مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت امکان‌پذیر است.
 • سهم وزارت صمت در بودجه‌ ۹۸

  دنیای اقتصاد: لایحه بودجه سال ۹۸ سرانجام بعد از انجام اصلاحاتی به ویژه در هزینه‌ها، روز گذشته از سوی رئیس‌جمهوری به مجلس ارائه شد. بررسی جزئیات لایحه پیشنهادی از افزایش ۶۱ درصدی بودجه وزارت صنعت، معدن و تجارت در مقایسه با سال گذشته حکایت دارد. مطابق با اعداد و ارقام این لایحه پیشنهادی، بودجه وزارت صنعت، معدن و تجارت ۲۲ هزار و ۸۵۵ میلیارد و ۹۸۱ میلیون ریال در نظر گرفته شده است که شامل ۸ هزار و ۶۱۴ میلیارد و ۳۸۱ میلیون ریال اعتبارات هزینه‌ای و ۱۴ هزار و ۲۴۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر