آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۰۰

 • وعده دولت برای دو دغدغه تولید

  دنیای اقتصاد: دو درخواست رئیس اتاق ایران از وزیر اقتصاد موجب شد تا فرهاد دژپسند در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، از اقداماتی که در راستای تحقق این درخواست‌ها انجام شده، سخن بگوید. غلامحسین شافعی در این نشست با اشاره به اینکه تامین مواد اولیه به اصلی‌ترین نگرانی واحدهای تولیدی تبدیل ‌شده است، از وزیر اقتصاد خواست تا با تشکیل کمیته‌ای ویژه، اقدام عاجلی برای حل این موضوع صورت پذیرد.
 • درخواست هشت‌بندی تولیدکنندگان نساجی و پوشاک از وزیر صنعت

  دنیای اقتصاد: تشکل‌ها و تولیدکنندگان فعال در حوزه نساجی و پوشاک در نامه‌ای هشت‌بندی از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست کردند تا روند فعالیت واحدهای تولیدی پوشاک و نساجی دستخوش تغییرات اساسی شود.
 • مسیر توسعه اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور

  دکتر علی وحدت رئیس هیات‌عامل صندوق نوآوری و شکوفایی
  با گسترش روزافزون دانش و فناوری، «عصر صنعت» به تدریج جای خود را به «عصر دانش» داده است و «اقتصاد دانش‌بنیان» نیز جای «اقتصاد منبع‌بنیان» را گرفته است. گرچه شاید تا همین چند سال پیش منابع طبیعی همچون نفت، جنگل یا دریا می‌توانستند نقش چشمگیری در توسعه اقتصادی کشورها ایفا کنند، اینک اما توانایی توسعه دانش و فناوری‌های پیشرفته است که اقتصاد کشورها را پیش می‌برد، به‌طوریکه بر اساس نظریه جدید رشد، با افزایش سرمایه‌گذاری روی پژوهش و فناوری می‌توان نرخ رشد اقتصادی کشورها را به‌طور مستمر افزایش داد.
 • جزئیات ساخت گلوله‌های بارورسازی ابرها در ایران

  ایسنا: مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها گفت: طی برنامه‌ریزی‌های انجام شده از چهار سال پیش و بر اساس تحقیقات صورت گرفته، توانستیم یدید نقره را که برای بارورسازی ابرها استفاده می‌شود، در داخل ایران تولید کنیم.
 • برگزاری دومین همایش بین‌المللی و نمایشگاه اکتشاف مواد‌معدنی

  گروه بنگاه‌ها: دومین همایش بین‌المللی و نمایشگاه اکتشاف مواد‌معدنی با حضور مسوولان، صنعتگران و دست‌اندرکاران این صنعت و سخنرانان و نمایندگانی از کشورهای استرالیا، آلمان، چین، کانادا و آمریکا از هشتم تا دهم بهمن ماه در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.
 • پیشنهاد تشکیل «بازار آب»

  دنیای اقتصاد: تنش آبی را چگونه می‌توان مهار کرد؟ در حال حاضر با توجه به میزان آب و سرانه مصرف، ایران در گروه کشورهای مواجه با کمبود آب قرار دارد که ضرورت اهمیت و توجه بیشتر به مقوله اقتصاد آب را نشان می‌دهد. در کنفرانس دوسالانه اقتصاد آب، فعالان اقتصادی در بخش خصوصی در حضور سیاست‌گذاران و متولیان دولتی، پیشنهاد تشکیل بازار آب برای عبور از تنش آبی و مدیریت عرضه و تقاضا را مطرح کردند. به اعتقاد بخش خصوصی، بازار آب باید با مشارکت صاحبان تخصیص آب عملیاتی شود و دولت فقط به نظارت در این حوزه بپردازد.
 • اصلاح قانون معادن در دستور کار قرار گرفت

  دنیای اقتصاد: در نشست اخیر کمیته ماده ۱۲ فرآیند بازسازی و احیای اراضی تخریب‌شده در عملیات اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری معادن و اصلاح ترکیب و وظایف شورای معادن استانی موردتوجه قرار گرفت و مقرر شد به‌دلیل ضعف قانونی، مجلس با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس و معاونت معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت و بخش‌خصوصی اصلاحات لازم در قانون معادن را اعمال کند.
 • توجه ویژه دولت به تولید در بودجه ۹۸

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم هم‌اندیشی مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی سراسر کشور از توجه ویژه دولت به بخش تولید در بودجه ۹۸ خبرداد و گفت: اگر با هم باشیم شکست تهاجم اقتصادی که الان بر کشور تحمیل شده قابل حل است.
 • قول ۲ وزارتخانه برای کاهش قیمت مرغ

  خبرگزاری تسنیم: وزیر صمت از ورود سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به موضوع گرانی مرغ خبر داد. رضا رحمانی در حاشیه نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی در جمع خبرنگاران افزود: وزارت جهادکشاورزی به‌صورت جدی در چند روز اخیر برای کنترل قیمت مرغ ورود کرده و این درحالی است که سازمان حمایت نیز اقدامات خود را آغاز کرده است. وی اضافه کرد: دولت برای واردات نهاده‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می‌دهد و کنترل این بازار هم در دست وزارت جهاد کشاورزی است‌. رحمانی گفت: براساس آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت مرغ به ازای هر کیلو ۱۰۸۰۰ تومان تعیین شده است و عرضه‌کنندگان هم باید با این قیمت عرضه کنند. وی افزود: وزارت جهاد هم تعهد کرده که این مصوبه را به‌طور کامل اجرا و مرغ را به وفور در بازار عرضه کند.
 • صدور اعتبارنامه هیات‌رئیسه جدید اتاق اصناف هفته آینده

  شاتا: رئیس مرکز اصناف و بازرگانان با اشاره به دیدار اعضای منتخب اتاق اصناف ایران با قبادی، معاون وزیر صنعت از صدور اعتبارنامه اعضای جدید هیات‌رئیسه اتاق اصناف ایران در هفته آینده توسط دبیر هیات‌عالی نظارت خبرداد و گفت: با صدور اعتبارنامه‌ها دوره هفتم هیات‌رئیسه اتاق رسما فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
 • صادرات تایر خودرو به کشورهای همسایه

  گروه بنگاه‌ها: شرکت مجتمع صنعتی آرتاویل تایر (گلدستون) با توجه به صادرات ممتد و موفق به کشورهای همسایه و آفریقایی در مراسمی در تهران به‌عنوان صادرکننده نمونه معرفی شد. به گزارش روابط‌عمومی این شرکت، آرتاویل تایر در حوزه بازارهای خارجی با صادرات محصولات خود به کشورهای اطراف از جمله عراق، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، یمن و کشورهای قاره آفریقا و حوزه دریای خزر، بازاریابی خوبی در سال ۹۶-۹۵ داشته است.
 • تولیدکنندگان سیم و کابل در آستانه ورشکستگی

  گروه بنگاه‌ها: عدم دریافت مطالبات و افزایش قیمت مواد اولیه، تولیدکنندگان سیم و کابل را در آستانه ورشکستگی قرار داده است. عباس کحال‌زاده، مدیرعامل شرکت زرسیم با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد» گفت: عدم پرداخت بدهی به‌ویژه از سوی «دسته سیم‌سازان صنعت خودرو»، افزایش قیمت مواد اولیه به دو تا سه برابر قیمت‌های گذشته، نبود سرمایه در گردش لازم، عدم تسهیلات‌دهی بانک‌ها و بسته‌شدن حساب‌های بانکی به علت تعویق در پرداخت اقساط، سبب شده تا این صنف با تعدیل نیرو مواجه شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر