آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۹۴

 • چهارمین طرح اشتغال‌زایی در دولت روحانی

  دنیای اقتصاد: تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین وزارت صنعت، معدن وتجارت و سازمان برنامه و بودجه کشور در راستای ایجاد ۲۷۰هزار فرصت شغلی با اختصاص ۲۱ هزار میلیارد تومان اعتبار منعقد شد. براساس این تفاهم‌نامه مقرر شد تا ۱۰ هزار میلیارد تومان از اعتبار درنظر گرفته شده از طریق صندوق توسعه ملی به‌صورت ریالی، ۱۰ هزار میلیارد تومان از طریق نظام بانکی و هزار میلیارد تومان از طریق پرداخت مابه‌التفاوت نرخ سود تامین شود.
 • کمبود آب؛ صدرنشین مشکلات کشور

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهوری معتقد است مساله کمبود آب فقط مساله امروز و فردای ما نیست، بلکه مهم‌ترین موضوع برای هرگونه توسعه صنعتی و کشاورزی منابع آب است و در صدر همه مشکلات کشور قرار گرفته است.
 • تعیین تکلیف تعرفه برق پرمصرف‌ها

  دنیای اقتصاد: برآورد تراز تولید و مصرف برق در کشور نشان می‌دهد تابستان سال آینده، تولید برق ۸ هزار مگاوات نسبت به مصرف کسری خواهد داشت که این کسری قرار است با احداث نیروگاه‌های حرارتی، برقابی و تجدیدپذیر و همچنین مدیریت مصرف جبران شود. ارزیابی‌ها حاکی از آن است که قدرت عملی قابل اتکای تولید برق در کشور، تا پایان مردادماه امسال ۵۳ هزار و ۴۲۵ مگاوات خواهد بود که با توجه به ۶۱ هزار و ۳۹۳ مگاوات برآورد بار مصرفی در تابستان ۹۸، تراز تولید و مصرف برق در اوج مصرف سال آینده به حدود ۸ هزار مگاوات (۷ هزار و ۹۶۸ مگاوات) خواهد رسید.
 • جزئیات تجارت فرش در چهار دهه اخیر

  دنیای اقتصاد: صادرات فرش ایرانی در چهار دهه اخیر با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بوده است؛ به‌گونه‌ای که مجموع ارزش صادرات این کالا از حدود ۱۰۰ میلیون دلار در سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۸۲، تحت تاثیر برخی مسائل اقتصادی تا ۲۰ برابر رشد کرده و به بالای ۱/ ۲ میلیارد دلار رسیده است. بازخوانی سیاست‌گذاری‌ها و تحولات اقتصادی دوره‌های مختلف نشان می‌دهد «کاهش ارزش پول ملی»، «افزایش تسهیلات صادراتی» و «لغو پیمان‌سپاری ارزی» در اوایل دهه ۷۰ بیشترین اثر مثبت را بر صادرات فرش داشته اما ارزیابی‌‌ها حاکی از آن است که با بازگشت دوباره پیمان‌سپاری ارزی در سال ۱۳۷۳ دوباره صادرات فرش ایران با محدودیت‌ها مواجه شده است.
 • کاهش قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی لوازم خانگی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی از آغاز کاهش قیمت و ارزانی در بازار لوازم خانگی خبر داد و گفت: چهار برند مطرح لوازم خانگی قیمت محصولات خود را ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داده‌اند و مردم می‌توانند از شنبه به آنها مراجعه کرده و نیاز خودشان را تامین کنند. لوازم خانگی که یکی از پرنوسان‌ترین بازارها در ماه‌های گذشته محسوب می‌شود و متاثر از افزایش قیمت ارز و البته برخی سودجویی‌ها مشکلاتی برای مردم به وجود آمده بود، قرار است اول هفته آینده کاهش قیمت را تجربه کند. محمد طحان‌پور، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در این باره به «ایسنا» گفت: از شنبه هفته آینده چهار برند مطرح داخلی و خارجی لوازم خانگی قیمت محصولات خود را کاهش می‌دهند و مردم می‌توانند از آنها کالاهای مورد نیازشان را خریداری کنند. وی افزود: افزایش قیمت‌ها و کاهش تقاضای ناشی از کاهش توان خرید مردم سبب شد تا این برندها نسبت به کاهش قیمت خود اقدام کنند.
 • مسیر دسترسی به ثروت نفتی

  دنیای اقتصاد: پارلمان بخش خصوصی پایتخت در هفته پرکار خود، روز گذشته نشست هیات نمایندگان را برگزار کرد و میهمان ویژه این نشست رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی بود. صندوقی که با هدف توسعه اقتصادی به وسیله بخش خصوصی از سال ۹۰ آغاز به کار کرده است و گفته می‌شود ۳۲ درصد از منابع فروش نفت را به خود اختصاص می‌دهد.
 • بررسی وضعیت ایران در شاخص حقوق مالکیت

  دنیای اقتصاد: براساس گزارش سال ۲۰۱۸ اتحادیه «حقوق مالکیت» که به بررسی وضعیت مالکیت فکری و معنوی می‌پردازد، ایران با کسب امتیاز ۷/ ۴ در میان ۱۲۵ کشور، رتبه ۹۱ را به خود اختصاص داده است. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، از سال گذشته پارلمان بخش‌خصوصی کشور به منظور پیدا کردن راهکارهایی برای بهبود محیط کسب‌وکار در ایران، شاخص‌هایی که پایین‌ترین نمره را براساس گزارش Doing Business به‌دست آوردند، مورد مطالعه قرار داده است.
 • صادرات ۱۷ قلم مواد خوراکی ممنوع شد

  دنیای اقتصاد: با اعلام وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت صادرات ۱۷ نوع ماده‌غذایی ممنوع شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال‌ نامه‌ای به سازمان‌های خود در ۳۱ استان‌ و جنوب استان کرمان اعلام کرده است که صادرات ۱۷ اقلام از مواد غذایی که عمدتا شامل حبوبات است، از اولین روز دی ماه سال‌جاری ممنوع می‌شود.
 • واردات برنج متوقف نمی‌شود

  خبرگزاری تسنیم: مدیر کل تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به کسری برنج در کشور، گزینه‌ای برای ممنوعیت واردات آن نداریم؛ چراکه در غیر این صورت قیمت هرکیلوگرم برنج خارجی در بازار به ۱۱ هزار تومان و برنج ایرانی به ۲۰ هزار تومان می‌رسد.
 • مذاکره مناطق آزاد با بانک مرکزی برای تامین ارز تولیدکنندگان

  دنیای اقتصاد: معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از مذاکره با بانک مرکزی به منظور تعیین شیوه تامین ارز واحدهای تولیدی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبر داد.
 • کمبود تولید، عامل گرانی پسته

  ایسنا: رئیس انجمن پسته اعلام کرده است که تولید پسته به یک‌پنجم سال گذشته رسیده است و این موضوع بازار صادراتی پسته را به‌شدت تحت تاثیر قرار داده است و عامل گرانی این محصول در بازار بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر